Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da uzaktan eğitim 13 Mayıs’a kadar devam edecek

Published

on

Koronavirüsle mücadelede Finlandiya hükûmeti yeni kararlar aldı.

Finlandiya başbakanı Sanna Marin, yeni kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Buna göre ülkeye giriş çıkış kontrolleri bir ay daha uzatıldı. Okulların uzaktan eğitim vermesi 13 Mayıs’a kadar sürecek. Restoranlar hazirana kadar kapalı kalacak.

Yle’nin haberine göre, başkent bölgesinin (Uusimaa) sıkı denetimi planlanan tarihte, 19 Nisan’da kalkacak.

Pandemi ile mücadelede 4.1 milyor euro ek bütçe ayrıldı. Tıbbî malzeme ihtiyacına, zarara uğrayan küçük işletmelere, belediyelere, kültür ve spor faaliyetlerine destek sağlanacak.

İsveç ve Norveç’e sadece işe gidip gelme izni verilmeye devam edilecek. Hükümet, nakliye şirketlerinin 13 Mayıs’ta İsveç, Almanya ve Estonya’ya bilet satmayı durdurmalarını tavsiye ediyor. Tallinn’e hava trafiği korunacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber