Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da salgını takip için mobil aplikasyon geliştiriliyor

Published

on

Yeni tip koronavirüs dünya genelinde oldukça hızlı şekilde yayılıyor. Devletler, bilim insanları ve halk sağlığı yekkilileri salgını durdurmak için çeşitli çalışmalar yapıyor. Norveç’ten sonra Finlandiya da enfekte olanları gösteren bir mobil uygulama üzerinde çalışıyor.

Finlandiya’da, koronavirüsle mücadele kapsamında geliştirilen mobil uygulama ile enfekte olan insanlar takip edilebilecek.

Yle’nin haberine göre, haziran ayında başlaması planlanan Ketju adında bir uygulama geliştirildi. Uygulama ile insanlar, etraflarında efekte olan biri var mı yok mu bilebilecek. Mesela otobüse bindiğinde enfekte biri varsa onun yanına oturmayacak. Virüse yakalanan insanlar böylelikle adım adım  takip edilebilecek.

Sistem Bluetooth kablosuz teknoloji üzerinden çalışıyor. Mobil uygulama, Vaasa tıp bölgesinde iki hafta içinde test edilecek.

Uusimaa hastane bölgesinin başhekim yardımcısı Eeva Ruotsalainen, Finlandiya’da şu anda 400 uzmanın virüsün yayılmasını izlediğini söyledi. Virüsü tespit etmeyi amaçlayan kaynakların artırılması halinde 200 kişiye daha ihtiyaç duyulacağını kaydetti.

Uygulamanın, virüs bulaşan insanları tespit etmede faydalı olacağını vurgulayan Ruotsalainen, “Uygulama, enfekte olanları takip edebileceğimiz için çok faydalı olacak. Çünkü şu anda insanlar otobüste yanında kimin oturduğunu bilmiyor. Böylece virüsü yaymamaları için karantinaya alınabilecek çok sayıda insan tespit edilecektir. Bu, enfeksiyon zincirlerini kırmak için hali hazırda yapılan çalışmalara çok iyi bir katkıdır.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya başbakanına ‘kahvaltı parası’ için polis soruşturması

Published

on

By

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in başbakanlık konutundaki aylık 300 euro tutarındaki kahvaltı parasını yasaya aykırı şekilde devletin cebinden ödeyip ödemediğini soruşturuyor.

Ülkenin sansasyonel gazetelerinden Iltalehti’de yayımlanan haberin ardından, Finlandiya polisi olayda bir kamu suçu teşkil edecek unsur olup olmadığını araştırmak için ön soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada başbakanın yasa olarak izin verilmediği halde bazı yemeklerin parasının iadesini istediği, ancak soruşturmanın başbakanın kendisi ve resmi eylemlerine değil, başbakanlık konutu ve ofisinde çalışanların kararlarına odaklanacağı ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Marin de “Başbakan olarak bir yemek bedeli talep etmedim ya da kararına katılmadım. Bu göreve geldiğimde bu durumun başbakanlık konutunda yaşama ve kalmayı da kapsadığı söylendi ve bu önceki başbakanlar döneminde de böyleydi” diye yazdı.

Soruşturmanın duruma açıklık getireceğini belirten Marin, bütün harcamaların başbakanlık ofisindeki çalışanlar tarafından yapıldığının altını çizdi.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber