Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da okullar için salgın düzenlemeleri yapıldı

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Finlandiya’da da okullar tatil edilmişti. Finlandiya hükûmeti, salgının yayılma hızının düşmesi üzerine iki süren yoğun bir toplantı sonucunda kısıtlamaların kaldırılması için kararlar almıştı. Takribi iki aydır okullar kapalı.

Finlandiya Eğitim Bakanlığı, koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasıyla 14 Mayıs tarihinde eğitime başlayacak okullar için yeni talimatlar yayınladı.

Tedbirlerin önemle vurgulandığı talimatnamede, gruplar halinde ayrı eğitim, çocukların birbirine mesafesi, öğrenci desteği, kişisel malzemelerin kullanımı, okul yemeklerinin aşamalı olarak verilmesi gibi konuları içeriyor.

İzinlere doktor raporu

Çocuğun okula gönderilmemesinin, iyi bir sebep olması halinde ancak öğretmenin izni ile 5 gün olabileceği bildirildi. Uzaktan eğitime devam etmek isteyenlerin bunu yapabilmesi, risk altında olduklarının doktor raporu ile mümkün olabilecek.

Herhangi bir sebeple öğrenci derslere gitmezse, okul yönetimi, aileye destek amacıyla psikologla iletişime geçebilecek. Aile ile iletişim kurulamaması durumunda okulun çocuk koruma hizmetinden yardım istenecek.

Bu arada, eğitim-öğretim yılının sonunda uygulanan genel tatillerin bu yıl yasaklanabileceği belirtildi.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber