Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da okullar açılıyor

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle Finlandiya’da okullar, restoranlar, kamu kuruluşları gibi toplu kullanım alanları kapatılmıştı. Pandeminin yayılma hızı düşünce Finlandiya hükûmeti, 13 Mayıs’tan itibaren anaokullarının ve ilk öğretim okulların açılmasına karar verdi.

Hükûmet, uzmanlardan da fikir alarak okulların açılması kararını aldı.

Başbakan Sanna Marin, normal eğitime başlanabileceğini ve uzaktan eğitime son verileceğini açıkladı.

Finlandiya hükûmet üyeleri pandemi mücadelesindeki başarılarına rağmen mütevazi duruşlarıyla takdir topluyorlar. Foto: Twitter

Okullar açılacak, ama sosyal mesafe ve hijyen kurallarına azami dikkat edilmesi istenilecek. Sosyal mesafenin korunması için ders esnasında, sınıfların dışındaki alanlar da kullanıma açılacak. Çocuklarının güvenliğinden endişe eden ve çocuklarını okula göndermek istemeyen ebeveynlerin özel izin almaları gerekecek.

Pandemi risk grubunda olanların okula gelmemesi gerektiğini söyleyen Eğitim Bakanı Li Andersson, öğrenciler için tıbbî koruyucu ekipmanlara ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

Orta dereceli okullar, liseler ve yüksek öğrenim ile ilgili kararlar daha sonra verilecek.

2019-2020 Eğitim yılı önceden planlandığı gibi 30 Mayıs tarihinde sona erecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber