Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da müsabakalar haziranda başlayacak

Published

on

Finlandiya hükûmetinin koronavirüs kısıtlamalarını kaldırmasının ardından spor müsabakalarının da haziran başlaması bekleniyor.

Virüsün yayılma hızının yavaşlamasıyla antrenmanlar küçük gruplar halinde yapılmaya başlanmıştı. Hükümetin önceki gün kısıtlamaları kaldırdığı yönünde açıklama yapmasıyla 10 kişiye kadar verilen bir araya gelme izni 50 kişiye çıkartıldı. Bu sayede antrenmanlar takım halinde yapılabilecek.

Maliye Bakanı Katri Kulmuni, spor müsabakalarının başlayabileceğini duyurdu. Yüzme havuzları ile açık ve kapalı spor salonları 1 Haziran itibariyle açılabilecek.

Klüpler: Hâlâ belirsizlik var

Helsilgin Sanomat haberine göre, Veikkausliiga CEO’su Timo Marjamaa ise hala belirsiz konular olduğunu söyledi. Marjamaa, “50 kişinin bir araya gelebilmesi kararı Haziran ayı başlarında yürürlüğe girerse antrenman yapabileceğiz. Ancak müsabaka yapmaya kalktığımızda rakam 50 kişiyi geçiyor. Hakemler, gazeteciler, kolluk kuvvetleri, stadyum personeli, hepsi orada olmak zorunda,” dedi.

500’den fazla kişi için halka açık etkinliklerin Temmuz ayı sonuna kadar yasak olduğunu hatırlatan Marjamaa, geçerli yönergelerin bununla ilgili olup olamayacağının merak konusu olduğunu kaydetti. Çünkü 50 kişi kuralı halka uygulanmayacak.

Futbol Federasyonu, geçtiğimiz hafta kendi kurallarını güncelledi. Kulüplere en fazla iki antrenör ve sekiz oyuncudan oluşan ve yeterince geniş bir alanda egzersiz yapmaları tavsiye ediliyor.

Beyzbol Federasyonu ise Çarşamba günü yapılacak toplantı ile değişikliklerin beyzbol sezonunu nasıl etkileyeceğine karar verecek.

Tampere Belediyesi, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, kulüplerin ve halkın çalışması için Pazartesi günü açık hava spor salonlarını açacağını duyurmuştu. Antrenman yapacak grubun büyüklüğünü ve güvenlik mesafesini grup lideri ya da koç belirleyecek.

Helsinki’de ise doğa sporları mekanlarının açılması için hazırlıklar başladı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber