Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da korona tedbirleri 13 Aralık’a uzatıldı

Published

on

Finlandiya hükûmeti, 22 Kasım’a kadar olan koronavirüs kısıtlamalarını 13 Aralık’a kadar uzatma kararı aldı. Avrupa ülkeleri arasında pandemiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya hükûmeti, bu performansını korumak istiyor. Finlandiya’da 100 bin kişide 25 vaka sınırı da aşıldı. Finlandiya bu sınırı aşan ülkelere sınırlarını kapalı tutuyordu.

İçişleri Bakanı Maria Ohisalo basın toplantısında, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığının sınırların açılması ile ilgili kısıtlamaları değerlendirilmesinin devam ettiğini ve seyahat kısıtlaması kararın gelecek hafta tekrar kritik edileceğini açıkladı.

Finlandiya, Estonya ve İsveç’ten iş maksadıyla ülkeye giriş çıkış yapacaklara kısıtlama getirilmedi.

Şu an sadece Schengen bölgesinin dışından Vatikan, Avustralya, Japonya, Ruanda, Güney Kore, Singapur, Tayland ve Yeni Zelanda’dan gelenler Finlandiya’ya girebiliyor.

Bulgaristan, İrlanda, Hırvatistan, Kıbrıs, Monaco, Romanya, Andorra, San Marino ve İngiltere’den gelenlere kapılar açık fakat, sadece iş için ve acil durumlar sebebiyle gelenler için geçerli. Ayrıca bu ülkelerden gelenlere de 10 günlük karantina uygulanacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya başbakanına ‘kahvaltı parası’ için polis soruşturması

Published

on

By

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in başbakanlık konutundaki aylık 300 euro tutarındaki kahvaltı parasını yasaya aykırı şekilde devletin cebinden ödeyip ödemediğini soruşturuyor.

Ülkenin sansasyonel gazetelerinden Iltalehti’de yayımlanan haberin ardından, Finlandiya polisi olayda bir kamu suçu teşkil edecek unsur olup olmadığını araştırmak için ön soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada başbakanın yasa olarak izin verilmediği halde bazı yemeklerin parasının iadesini istediği, ancak soruşturmanın başbakanın kendisi ve resmi eylemlerine değil, başbakanlık konutu ve ofisinde çalışanların kararlarına odaklanacağı ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Marin de “Başbakan olarak bir yemek bedeli talep etmedim ya da kararına katılmadım. Bu göreve geldiğimde bu durumun başbakanlık konutunda yaşama ve kalmayı da kapsadığı söylendi ve bu önceki başbakanlar döneminde de böyleydi” diye yazdı.

Soruşturmanın duruma açıklık getireceğini belirten Marin, bütün harcamaların başbakanlık ofisindeki çalışanlar tarafından yapıldığının altını çizdi.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber