Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da kısıtlamalar ‘kısmen’ kaldırılıyor

Published

on

Finlandiya’da yeni tip koronavirüs sebebiyle getirilen tecrit uygulamaları kalkmak üzere. Finlandiya hükûmeti, koronavirüs salgını ile mücadeledeki kısıtlamaları kaldırmak ve hafifletmek maksadıyla iki gündür toplantı yapıyordu.

Toplantısı sonrası hükümet adına ilk açıklamayı Adalet Bakanı ve İsveç Halk Partisi lideri Anna-Maja Henriksson yaptı.

Henriksson, hükümetin kısıtlamaları kısmen kaldırmaya karar verdiğini söyledi. Karar almanın zor olduğunu, ancak hükümetin bu konuda fikir birliği içinde olduğunu söyledi.

Başbakan Sanna Marin hükümetin koronavirüs ile mücadelede başarılı olduğunu ifade etti. Koronavirüs ile mücadelede bundan sonraki adımın test etme, takip ve izole şeklinde olacağını açıkladı. Hükümetin hedefinin, özellikle risk altında olanları korumak olduğunu da sözlerine ekledi.

Daha sonra Sanna Marin ve hükümet üyeleri tarafından alınan kararlar:

 • Okul öncesi ve ilkokul öğrencileri 14 Mayıs tarihinde eğitime başlayacak
 • Ülke içinde iş seyahatlerine çıkmakta bir sıkıntı yok ancak yurt dışına çıkış ve girişler ile ilgili kısıtlamalara devam edilecek
 • Haziran başından itibaren kültürel, sportif, dini vb. maksatlı toplantılar için 50 kişiye kadar olan gruplar bir araya gelebilecek.
 • Restoran, kafeterya ve barlar Haziran başında açılacak ancak tedbirler arttırılacak.
 • Uzaktan çalışmaya devam edilecek.
 • 70 yaş üstü yaşlılarla görüşülmemesi tavsiyesi geçerliliğini koruyacak.
 • Haziran başında özel düzenlemelerle spor müsabakaları ve yarışmalara başlanabilecek.
 • Hükümet, vatandaşların koruyucu tıbbi maske kullanımları ile ilgili bir rapor hazırlayacak.
 • İstihdama dayalı olarak yurt dışından işçi getirtilebilecek ancak bunlar karantina şartlarına uyacak.
 • Liseler, meslek okulları, kolejler ve ücretsiz eğitim çalışmaları üzerindeki kısıtlamalar 13 Mayıs’tan sonra da devam edecek.
 • Liseler, meslek okulları, kolejler ve ücretsiz eğitim çalışmalarına uzaktan eğitim metoduyla devam edilecek.
 • Karantina bitiminden sonra eğitim kurumları kendi durum değerlendirmelerini yaparak eğitim ile ilgili bir takım karar almada serbest bırakılacak.
 • Müzeler, tiyatrolar ve kütüphaneler Haziran ayının başından itibaren açılacak.
 • Sağlık kurumlarındaki ziyaret yasağına devam edilecek.

Hükümet tarafından koronavirüs tehlikesinin henüz geçmediği ve Acil Durumlara Hazırlık Yasası’nda belirtilen istisnai koşulların hala geçerli olduğu hatırlatıldı.

Koronavirüs salgınının istenmeyen boyutlarda tekrar yayılması durumunda yeni tedbirler üzerinde görüşülebileceği belirtildi.

Basın açıklamasına Başbakan Sanna Marin ve koalisyon ortağı parti liderleri İçişleri Bakanı Maria Ohisalo, Maliye Bakanı Katri Kulmuni, Eğitim Bakanı Li Andersson ve Adalet Bakanı Anna-Maja Henriksson katıldı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Helsinki Belediye Başkanı: Fince zor, göçmenler için İngilizce konuşalım

Published

on

By

Helsinki Belediye Başkanı Juhana Vartiainen, başkentin İngilizce konuşulan bir şehir olması gerektiğini çünkü dillerinin yabancıların öğrenmesi için çok zor olduğunu söyledi.

Vartiainen, başkent Helsinki’ye gelen kalifiye işçilerin ülkede çalışmaya devam etmemelerinin en büyük sebebinin Fince öğrenmenin zorluğu olduğunu belirtti.
Vartiainen, “Çok sayıda yüksek vasıflı uluslararası işçi, dilsel zorluklar nedeniyle başkentten kaçıyor” dedi.
Bu nedenle Helsinki’nin İngilizce konuşulan bir şehre dönüşmesi gerektiğini savunan Vartiainen, gelen yabancıların Finlandiya’nın öğrenilmesi zor iki ana resmi dili olan Fince veya İsveççe konuşmak zorunda kalmaması gerektiğini söyledi.

Continue Reading

Danimarka

İskandinav ülkeleri, en çok bisiklet kullanılan ülkeler sıralamasında ilk 6’da

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Bisiklet kullanımının en fazla olduğu kıta Avrupa’da en çok bisiklet kullanılan ülkeler belli oldu.

Apexbike’ın verilerine göre, dünyada en çok bisiklet kullanılan 10 ülkenin 8’i Avrupa kıtasında yer alıyor.

“Bisikletçiler ülkesi” diye bilinen ve dünyada bisiklet kullanımında ilk sırada yer alan Hollanda’da, nüfusunun yüzde 99,1’i bisiklet kullanıyor.

Hollanda’yı, yüzde 80 ile Danimarka, 76 ile Almanya takip ediyor. Bu ülkeleri üzde 64 ile İsveç, yüzde 61 ile Norveç, yüzde 60 ile Finlandiya, yüzde 57 ile Japonya, yüzde 49 ile İsviçre, yüzde 48 ile Belçika ve yüzde 37 ile Çin izliyor.

Günlük kişi başı bisiklet kullanımı ile katedilen mesafeler

Hollanda, bir günde bisikletle en fazla mesafe katedilen ülkeler arasında lider konumda bulunuyor. Ülkede her bisiklet kullanıcısı günde ortalama 3 kilometre yol yapıyor.

Bu konuda Hollanda’yı 1,7 kilometre ile Danimarka, 0,9 kilometre ile Belçika, 0,9 kilometre ile Almanya, 0,9 kilometre ile Finlandiya, 0,7 kilometre ile İsviçre, 0,5 kilometre ile Avusturya, 0,4 kilometre ile Norveç, 0,2 kilometre ile İtalya ve 0,1 kilometre ile İngiltere takip ediyor.

Bisiklet dostu şehirler

Danimarka merkezli Copenhagenize Index’in iki yılda bir yayınladığı “Bisiklet Dostu Şehirler 2019 Raporuna” göre, listenin başında Danimarka’nın başkenti Kopenhag yer alıyor. 480 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip Kopenhag’da, halkın yüzde 62’si işe ya da okula giderken bisiklet kullanıyor.

Listede ikinci sırada yer alan Hollanda’nın başkenti Amsterdam ise 400 kilometre uzunluğunda bisiklet yoluna sahip. 2025 yılına kadar kentteki 11 binden fazla otoparkın kaldırılıp yerine bisiklet parklarının kurulması planlanıyor.

Listenin üçüncü sırasında yer alan bir başka Hollanda şehri Utrecht’de, 22 bin kapasiteli, dünyanın en büyük bisiklet parkı bulunuyor.

Bisiklet dostu şehirler sıralamasında Belçika’nın Antwerp şehri dördüncü sırada yer alıyor.

Beşinci sırada yer alan Fransa’nın Strasbourg şehrinde halkın yüzde 16’sı işe giderken bisiklet kullanıyor.

Copenhagenize Index’in bisiklet dostu şehirler sıralamasının ilk 10 sırasında Avrupa şehirleri yer alıyor. Raporun ilk 20 sıralamasına, Avrupa dışından sadece 5 şehir girebildi. Listede 12. sırada Kolombiya’nın başkenti Bogota yer alırken Japonya’nın başkenti Tokyo ise 16. sırada yer buldu.

Listeye, Tayvan’ın başkenti Taipei 17, Kanada’dan Montreal ve Vancouver şehirleri 18 ve 19. sıradan girmeyi başardı.

Daha önceki yıllarda ilk 10 giren İsveç’in Malmö şehri ise 2019’da ilk 20 şehir arasına giremedi.

Türkiye’de durum

Türkiye Bisiklet Federasyonuna göre, Türkiye’de 20-25 milyon kişi bisiklete biniyor. Türkiye’de düzenli bisiklet kullananların sayısı ise 2,5 milyon civarında.

Bisiklet Endüstrisi Derneği ve Cyclist Türkiye’nin yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de 20 yaş altındakiler için bisiklet kullanım oranı yüzde 14, 20-34 yaş arasındakiler için yaklaşık yüzde 38 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan New York’tan sonra dünyanın en uzun bisiklet yoluna sahip ikinci şehir Konya.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla birlikte “Bisiklet Master Planı” yürüten Konya Büyükşehir Belediyesi, model şehir olan Konya’da 550 kilometre olan bisiklet yolunu 780 kilometreye yükseltmeyi hedefliyor.

Türkiye’de 2019 verilerine göre, Konya’nın ardından en uzun bisiklet yoluna sahip şehirler 160 kilometre ile İstanbul, 65 kilometre ile Eskişehir, 60 kilometre ile İzmir ve 57 kilometre ile Sakarya oldu.

Türkiye’nin 17 ilindeki bisiklet yollarının toplam uzunluğu, 1048 kilometreyi buluyor.

Türkiye Bisiklet Federasyonu verilerine göre, Türkiye’de kayıtlı 17 bin 35 lisanslı bisikletçi bulunuyor.

Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) Türkiye Sürdürülebilir Şehirler direktörlüğüne göre, e-scooter ve e-bisikletlerin de sisteme dahil edilmesi sıfır karbon salınımına büyük bir katkı sağlayacak.

Kaynak: AA

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da göçmenlere karşı ‘nefret söyleminde’ bulunan şahsa hapis cezası

Published

on

By

Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Sosyal medya üzerinden göçmen karşıtı nefret söylemi yapan bir şahsa hapis cezası verildi. İsmi açıklanmayan şahıs, 2019’da sosyal medya hesabı üzerinden göçmenlerin çocuklarının katledilmesiyle ilgili bir paylaşım yaptı. Ayrıca şahıs, göçmenler hakkında asılsız suçlamalar yaptı.

Länsi Uusima Bölge Mahkemesi, sanık hakkında, nefret söylemi ve kışkırtma suçlarından 30 gün hapis cezası verdi.

Yle’de yer alan habere göre, şiddet ve nefret söylemi içeren paylaşımlar “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmiyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber