Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da kişi başı 80 kilo et tüketildi

Published

on

Finlandiya’da 2019’da en fazla et, inek sütü ve yulaf ezmesi tüketildi. Ülkede bir kişi senede yaklaşık 80 kilo et, 148  litre süt tüketti.

Fin’lerin 2019 yılındaki gıda tüketim alışkanlıklarını konu alan araştırmanın sonuçları açıklandı. Buna göre piliç başta olmak üzere, kümes hayvanları ve tahıl tüketimi ilk sırada geliyor. Süt ve süt ürünleri ile meyve ve sebze her zaman tüketildi

Yle’nin haberine göre, geçen yıl Finlandiya’da kişi başına ortalama 148 litre sıvı süt ürünleri tüketildi. 2018 yılındaki tüketim 155 litre süt 80 kilo et, 81 kilo tahıl, 12 kilo yumurta, 66 kilo meyve, 66 kilo sebze oldu. Bir önceki yıl ise 81 kilo et, 79 kilo tahıl, 12 kilo yumurta, 65 kilo meyve ve 64 kilo sebze tüketilmişti.

Kümes hayvanı tüketimi 2018’e göre yüzde 4 arttı ve kişi başına yıllık 26,6 kiloya ulaştı. Domuz eti tüketimi her geçen yıl düşüyor. 2018 yılına göre domuz eti talebi yüzde 5 azaldı, kişi başı tüketim 32 kilo oldu.

2018’e kıyasla süt tüketimi de yüzde 5 azaldı. Finlandiya kişi başı yılda yaklaşık 102 litre süt içiliyor.

2018’den bu yana, tahıl tüketimi kişi başına yılda 2 kilo arttı ve geçen yıl 81 kilo oldu. Büyümenin yulaf talebindeki artıştan kaynaklandığı bildirildi. Yulaf ürünlerinin tüketimi kişi başına yılda 9,5 kiloya ulaştı. Tüketim 2018 yılına göre yüzde 30 arttı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya başbakanına ‘kahvaltı parası’ için polis soruşturması

Published

on

By

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in başbakanlık konutundaki aylık 300 euro tutarındaki kahvaltı parasını yasaya aykırı şekilde devletin cebinden ödeyip ödemediğini soruşturuyor.

Ülkenin sansasyonel gazetelerinden Iltalehti’de yayımlanan haberin ardından, Finlandiya polisi olayda bir kamu suçu teşkil edecek unsur olup olmadığını araştırmak için ön soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada başbakanın yasa olarak izin verilmediği halde bazı yemeklerin parasının iadesini istediği, ancak soruşturmanın başbakanın kendisi ve resmi eylemlerine değil, başbakanlık konutu ve ofisinde çalışanların kararlarına odaklanacağı ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Marin de “Başbakan olarak bir yemek bedeli talep etmedim ya da kararına katılmadım. Bu göreve geldiğimde bu durumun başbakanlık konutunda yaşama ve kalmayı da kapsadığı söylendi ve bu önceki başbakanlar döneminde de böyleydi” diye yazdı.

Soruşturmanın duruma açıklık getireceğini belirten Marin, bütün harcamaların başbakanlık ofisindeki çalışanlar tarafından yapıldığının altını çizdi.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber