Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da Juhannus’da (Midsummer) ateş yasaklandı

Published

on

Finlandiya’da, orman yangınlarına sebep olabileceği gerekçesiyle, Juhannus (Midsummer) kutlamalarında ateş yakılması yasaklandı.

Yle’nin haberine göre, kurtarma merkezi tarafından yapılan açıklamada, başkent ve çevresinde hava sıcaklığı ve rüzgarların orman yangını riskinin arttığı bilgisi verildi.

Bu nedenle, kutlamalarda Juhannus geleneksel şenlik ateşleri yasaklandı. Açık arazide, tek kullanımlık ızgaralarda ateş yakılması istenmiyor. Ancak yangına karşı korunaklı alanlarda ateş yakılmasına izin veriliyor.

Midsummer nedir?

Midsummer kutlamaları İskandinav ve Nordik ülkelerinde kutlanan geleneksel bir bayram. Her yıl 20 Haziran tarihinde kutlanan Midsummer, Fince adıyla Juhannus, verimlilik ve doğurganlığı simgeliyor. Fin mitolojisinde hava tanrısı olarak adlandırılan Ukko’ya ithaf edilen etkinlikte tütsülenmiş balık, kek gibi özel yemekler yapılıyor. Bu özel gün genellikle Mökki evlerinde geçiriliyor, şenlik ateşi yakılıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber