Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da enfekteleri tespit için köpekler kullanılmaya başlandı

Published

on

Finlandiya’da koronaya enfekte olmuş insanları tespit etmek için köpeklerin koku alma hissi kullanılmaya başlandı. Helsinki Vantaa havaalanından ülkeye giriş yapan yolculara köpekler vasıtasıyla korona testi yapılıyor.

Hasta olduğundan şüphelenilen yolcular, ilgili sağlık personelinin boyunlarına sardığı bir bezi daha sonra köpeklere koklatıyorlar. Koronavirüsün kokusunu alan köpekler de havlamaya başlıyor.

Köpeklerin tespit ettiği enfekteler koronavirüs testine yönlendiriliyor. Köpekler şu ana kadar yüzde 100 doğru tespitler yaptı.

Helsinki Üniversitesi öğretim görevlisi Anna Hielm-Bjorkman, eğitilen köpeklerin enfekte olanları henüz belirti bile göstermeye başlamadan 5 gün öncesine kadar tespit edebildiğini söyledi.

Ayrıca köpeklerin kanser hastalarını da tespit edebildiği açıklandı.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber