Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da eğlence parkları açılıyor

Published

on

Finlandiya’da, koronavirüs sebebiyle kapatılan eğlence parkları haziran ayında açılıyor. Linnanmäki ve Särkänniemi parkları ziyaretçi kabul edecek.

Pazartesi hükûmetin açıklamasında 50 kişilik toplanmalara kadar izin verildiği söylenmişti. Güvenlik mesafesine ve hijyene dikkat ederek parklar da açık olacak.

Sınırlı sayıda müşteri alınacak

Linnanmäki eğlence parkı CEO’su Pinnan Adlivankin, en geç haziran ayında eğlence parkını açmayı hedeflediklerini söyledi. Ziyaretçilerin ve görevlilerin güvenliğinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten Adlinvankin, “Şehir parkı gibi, Linnanmäki’de ziyaretçilerimiz için kontrollü şekilde güvenli şartlar temin edebileceğimiz geniş bir alana yayılmıştır. Müşteri sayısını sınırlayabilir ve kuyrukları gerekli koruma aralıklarıyla kontrol edebiliriz,” diye konuştu.

Tampere’deki Särkänniemi CEO’su Miikka Seppälä, eğlence parkının en az on farklı senaryoda güvenlik düzenlemelerinin uygulanması için hazırlandığını söyledi.

Alahärmä’daki Powerpark, Mikkeli’den Visulahti parkı, Janakkala’da bulunan Puuhamaa, Orta Finlandiya’nın Lievestuore şehrinde bulunan Nokkakivi Eğlence Parkı yetkilileri, parklarını 1 ile 13 Haziran arasında açmayı planlıyor. Kouvola Tykkimäki yetkilileri ise henüz bir karar vermiş değil.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya başbakanına ‘kahvaltı parası’ için polis soruşturması

Published

on

By

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in başbakanlık konutundaki aylık 300 euro tutarındaki kahvaltı parasını yasaya aykırı şekilde devletin cebinden ödeyip ödemediğini soruşturuyor.

Ülkenin sansasyonel gazetelerinden Iltalehti’de yayımlanan haberin ardından, Finlandiya polisi olayda bir kamu suçu teşkil edecek unsur olup olmadığını araştırmak için ön soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada başbakanın yasa olarak izin verilmediği halde bazı yemeklerin parasının iadesini istediği, ancak soruşturmanın başbakanın kendisi ve resmi eylemlerine değil, başbakanlık konutu ve ofisinde çalışanların kararlarına odaklanacağı ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Marin de “Başbakan olarak bir yemek bedeli talep etmedim ya da kararına katılmadım. Bu göreve geldiğimde bu durumun başbakanlık konutunda yaşama ve kalmayı da kapsadığı söylendi ve bu önceki başbakanlar döneminde de böyleydi” diye yazdı.

Soruşturmanın duruma açıklık getireceğini belirten Marin, bütün harcamaların başbakanlık ofisindeki çalışanlar tarafından yapıldığının altını çizdi.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber