Connect with us

Finlandiya

Finlandiya’da 100 bin kişi işsizlik yardımına başvurdu

Published

on

Koronavirüs salgını sebebiyle Finlandiya’da, işsizlik yardımına başvuranların sayısı yüzde 40 arttı. Ülkedeki istihdam oranları düştü. Çalışma ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’na göre, nisan ayı sonlarında Finlandiya’da 433 bin işsiz bulunuyor.

Sosyal güvenlik ve sağlık kuruluşları (SOSTE) tarafından hazırlanan verilere göre, Kamu Emeklilik Kurumu KELA’ya başvuranların sayısı geçen yıl nisan ayına göre 100 bin kişi arttı. Gıda yardımına ihtiyaç duyan vatandaşların sayısında da artış gözlendi.

Fin’ler arasında kredi geri ödemeleriyle ilgili sorunlar yüzde 40 arttı. Kira ödemede sorun yaşayan vatandaşların sayısı da arttı.

KELA yöneticilerinin yüzde 92’si ajansın kriz sırasında görevlerini yerine getirmede iyi bir iş çıkardığına inanıyor. Sosyal hizmet uzmanlarının yüzde 43’ü KELA’nın çalışmasından memnun.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber