Connect with us

Finlandiya

Finlandiya üç ülkeye daha sınırlarını kapattı

Published

on

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı tedbirler alan Finlandiya hükûmeti, salgının arttığı bazı ülkelere sınırlarını yeniden kapattı.

Vakalarının arttığı Hollanda, Belçika ve Andorra’ya sınırlarını kapatma kararı alındı. Kararın 10 Ağustos’tan itibaren uygulamaya konulması planlanıyor. Almanya ve Danimarka’daki gelişmeler ise yakından takip ediliyor.

Finlandiya, vaka sayısı son iki hafta içerisinde 100 binde 8’in altına düşen ülkelere sınırlarını açacağını duyurmuştu. Bu kurala göre hükûmet, her iki haftada bir toplanarak güncellenen veriler ışığında hangi ülkelere sınırını açacağına veya kapatacağına karar veriyor.

Ülkeye dönenlere karantina

Kanunlara göre Finlandiya vatandaşları her durumda ülkelerine dönebiliyor ancak vaka sayısı yüksek ülkelerden gelenler iki haftalık karantinaya alınıyor.

Danimarka ve Almanya’da durum iyi değil

Vaka sayısının artış gösterdiği Danimarka ve Almanya izleme listesine alındı. Salgının belirlenen normların üzerine çıkması halinde bu ülkelere sınır kısıtlamalarının tekrar geri getirilmesi gündeme gelecek.

Finlandiya hükûmeti Norveç, Danimarka, İzlanda, Estonya, Letonya, Litvanya, İtalya, Yunanistan, Lihtenştayn, Malta, Almanya, Slovakya ve Macaristan üzerindeki kısıtlamalar daha önce kaldırılmıştı.

Bu sebeple, bu ülkelerden geri dönenlerin iki hafta karantinada kalması gerekmiyor.

Hükûmet İsveç, Rusya, İspanya, Fransa ve Birleşik Krallık gibi hala yüksek riskli ülkelere seyahat etmekten kaçınmayı tavsiye ediyor.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber