Connect with us

Finlandiya

Finlandiya: Sınırın açılmaması İsveç’e karşı bir hareket değil

Published

on

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç sınırlarının açılmamasının İsveç’e karşı bir eylem olmadığını söyledi.

Niinistö, ilkbahar aylarında Uusima bölgesinin giriş ve çıkışlara kapatıldığını İsveç’in durumunun da buna benzetilebileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö İsveç TT’ye yaptığı açıklamada, “Finlandiya’nın İsveç’e sınırlarını açmamasını İsveç’e karşı bir eylem olarak değil koronavirüs ile mücadele kapsamında değerlendirmek lazım,” dedi.

Cumhurbaşkanı, “Uusima bölgesini giriş ve çıkışlara kapatmalıydık çünkü bölgede virüsün yayılma hızı çok fazlaydı. Önceleri herkes bundan memnun olmasa da daha sonra mesele anlaşıldı,” dedi.

Niinistö röportajdaki bir soru üzerine Finlandiya ve İsveç’teki koronavirüs mücadelelerini karşılaştırmayı reddetti. Ancak Finlandiya hükümetinin bu konudaki eylemlerinden çok memnun olduğunu söyledi.

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg ve Dışişleri Bakanı Ann Linde, Finlandiya’nın İsveçlilere sınırlarını açmama kararının İskandinav işbirliği üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini ima etti. Niinistö İsveçli bakanlarla aynı fikirde değil. Cumhurbaşkanına göre, kısa bir süreliğine kapatılan sınırların eski ve ortak tarihe sahip bu iki ülkenin ilişkilerine hiçbir olumsuz etkisi olmayacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in ‘kahvaltı parası’ soruşturması tamamlandı

Published

on

By

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in aylık kahvaltı masrafları için devlet bütçesinden 850 euro harcanıyor olması sebebiyle Helsinki polisine şikâyette bulunulmuştu.

Helsinki polisinin yaptığı soruşturmada Başbakan’ın kahvaltı masrafının diğer başbakanların döneminde de uygulanan “standart” bir tahsilat olduğu anlaşıldı.

Ancak Başbakan Marin, usule uygun olsa da bu kahvaltı masraflarını geri iade edeceğini açıkladı.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber