Connect with us

Finlandiya

Finlandiya olağanüstü durumu kaldırdı

Published

on

Finlandiya hükûmeti, koronavirüs salgınının kontrol alına alındığı gerekçesiyle Olağanüstü Durum Yasasını kaldırma kararı aldı.

Başbakan Sanna Marin koronavirüs kısıtlamaları olarak bilinen “Olağanüstü Durum Yasasını” kaldırdıklarını ve bugünden (16 Haziran 2020) itibaren geçerli olacağını duyurdu.

Başbakan Marin enfeksiyon riskinin hâlâ devam ettiğini belirterek, “Olağanüstü Durum Yasasının yürürlükten kaldırılması, salgın riskinin geçtiği anlamına gelmez. Herkesi günlük yaşamında dikkatli olmaya çağırıyorum hem kendinizin hem de başkalarının sağlığına dikkat etmeniz gerekiyor,” dedi.

2011 yılında hazırlanan Olağanüstü Durum Yasası ilk defa koronavirüs salgını sırasında ilaç tedarikini sağlamak, sağlık personelinin görevlerini düzenlemek, kritik personelin çalışma koşullarını değiştirmek, okulları kapatmak ve Uusimaa bölgesini izole etmek için kullanıldı.

Başbakan Sanna Marin hükümetin çarşamba günü yapacağı toplantıda yürürlükteki tüm önerilerin tekrar gözden geçirileceğini belirtti.

Toplanma yasakları ve restoran sektöründeki kısıtlamaların çarşamba günü yapılacak toplantıda gündeme gelmesi bekleniyor.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber