Connect with us

Finlandiya

Finlandiya maliye bakanı istifa etti

Published

on

Finlandiya Maliye Bakanı ve Merkez Parti lideri Katri Kulmuni, önceki gün özel bir şirketten 50 bin euro civarında danışmanlık hizmeti aldığı ve bu hizmet bedelinin “iki farklı bakanlık bütçesinden ödendiği” haberleri sebebiyle istifa etti.

Katri Kulmuni dün (05.06.2020) yaptığı basın toplantısında Sanna Marin hükümetindeki Maliye Bakanlığından istifa ettiğini açıkladı. Merkez Parti liderliği görevine ise devam edeceğini söyledi.

İstifayı değerlendiren Başbakan Sanna Marin twitter hesabından yaptığı açıklamada “Ona bir insan olarak değer veriyorum ve kendisine teşekkür ediyorum. Koalisyonun ortağı olan Merkez Parti ile ilişkilerimiz devam ediyor” dedi.

Helsinki Polis Müdürlüğü konu ile ilgili bir ön çalışma başlatacağını duyurdu.

50 bin euroluk harcama 

Salı akşamı (02.06.2020) Suomen Kuvalehti’de yer alan bir habere göre Maliye Bakanı Katri Kulmuni’nin geçen yıl özel bir şirketten kamuoyu önünde konuşma dersleri ve eğitimi aldığı ve bu hizmet karşılığında da şirkete 50 bin euroluk bir ödeme yapıldığı iddia edildi.

İddialar üzerine Katri Kulmuni bir açıklama yaparak kendisinin ve bakanlığının yasal ve idari bir hata yapmamış olmasına rağmen almış olduğu danışmanlık hizmetine ait ücreti kendisinin ödeyeceğini ifade etti.

İltalehti’nin haberine göre danışmanlık hizmetinin alınmasının eski Başbakan Antti Rinne’nin istifa ettiği günlere denk gelmesi ve Antti Rinne’nin istifasında Katri Kulmuni’nin isminin ön plana çıkması “manidar” bulunmuştu.

Finlandiya

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in ‘kahvaltı parası’ soruşturması tamamlandı

Published

on

By

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in aylık kahvaltı masrafları için devlet bütçesinden 850 euro harcanıyor olması sebebiyle Helsinki polisine şikâyette bulunulmuştu.

Helsinki polisinin yaptığı soruşturmada Başbakan’ın kahvaltı masrafının diğer başbakanların döneminde de uygulanan “standart” bir tahsilat olduğu anlaşıldı.

Ancak Başbakan Marin, usule uygun olsa da bu kahvaltı masraflarını geri iade edeceğini açıkladı.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber