Connect with us

Finlandiya

Finlandiya küçük restoranlara üçüncü kez finansal yardım yapacak

Published

on

Foto: leo2014, Pixabay

Koronavirüs pandemi tedbirlerinden olumsuz etkilenen ve ekonomik darboğaza giren restoranlara yeni bir finansal yardım sağlanacak.

Finlandiya Çalışma ve Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 50 kişiden az çalışanı bulunan küçük restoranlara pandemi yardımı yapılacak.

Yardım paketinin mecliste görüşülmesinin ardından mayıs ayından itibaren başvurular kabul edilecek.

Pandemi sebebiyle belediyelerin kapattığı spor salonu, yüzme havuzları, kapalı oyun alanları gibi mekanlar da bu destekten faydalanabilecek.

Finansal desteğe müracaat için işletmenin en az 2 hafta kapalı kalması gerekiyor. Tamamen kapanan işletmeler bu kapsamda değerlendirilmeyecek.

Destek miktarı işletmenin Şubat 2021’deki harcamalarının yanı sıra kapalı kalmasından ne kadar etkileneceğine dair beyanına dayanacak. Maaşların tamamı, kira masraflarının ise yüzde 70’i karşılanacak.

Yıllık cirosu 2 milyon euronun altında ve 10 kişiden az çalışanı olan, küçük işletmeler ise yıllık cirosu 10 milyon euronun altında ve 50 kişiden az çalışanı olan işletmeler, Finlandiya’da “küçük işletme” kabul ediliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber