Connect with us

Finlandiya

Finlandiya korona tedbirlerinde başa dönüyor

Published

on

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede en başarılı Avrupa ülkelerinden biri olan Finlandiya’da yeni tedbirler uygulanmaya başlıyor. Yeni tedbirler neredeyse mart ayında alınan tedbirlere yakın katılıkta olacak. Böylece yeni tedbirler pandeminin başlangıcındaki katılıkta olacak.

Finlandiya Hükûmeti, seyahat kısıtlamalarına yeni ülkeler ekledi. Letonya, Lihtenştayn ve Kıbrıs Rum Kesimi yeniden kısıtlanan ülkeler listesine dâhil edildi. İki haftada bir yeniden güncellenen listeyi, pandemi durumu belirliyor. Bu kısıtlamalar söz konusu ülkeler için 10 Kasım 2020’ye kadar devam edecek.

Karantina süresi 10 güne düşürüldü

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) tarafından yapılan açıklamaya göre, Finlandiya’daki koronavirüs vakalarında uygulanacak karantina süresi 14 günden 10 güne düşürüldü.

Hafif semptom gösterenler enfektelerde karantina süresi 2 haftadan 1 haftaya indirildi.

Belediyeler tedbirleri yoğulaştırıyor

Belediyeler yeni tedbirleri özerk şekilde uygulayacak. Vaasa bölgesindeki kafe ve restoranlarda 10 kişiden fazla insanın bir araya gelinmesine izin verilmeyecek.

Karar, “Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Yasası” kapsamında alındı ve bu kapsamda uygulanacak. Belediyelerin bazı durumlarda kısıtlamaları daha da arttırabilecek. Karar sadece halka açık yerlerle ilgili olmasına rağmen vatandaşların bu tavsiyelere özel hayatlarında da uyması isteniyor.

Özel etkinliklere de kısıtlama

Kanta-Häme’de, 20’den fazla kişiyle özel etkinliklerin bile yapılmaması tavsiye ediliyor. Başkent Helsinki’de de benzer bir tavsiye yayınlandı, yetkililer 20’den fazla kişinin bir araya gelmesiyle aile içi kutlamalar, özel ve kurumsal partiler düzenlememesini istiyor.

Enfeksiyonlarla ilgili istatistiklerin tekrar yükseldiği altı bölgede Uusimaa, Varsinais-Suomi, Pirkanmaa, Kanta-Häme, Pohyanmaa ve Güney Pohyanmaa’da kafe ve restoranlarda alkol satışlarının saat 22: 00’de durdurulması ve işletmelerin 23: 00’da kapanması kararı da yürürlüğe girdi. Kafe ve restoranlar toplam kapasitesinin yarısından fazla müşteri alamayacak.

Finlandiya’da son durum

Bugün itibariyle Finlandiya’da enfekte sayısı 12 bin 500 olmak üzere. Toplam can kaybının 346 olduğu ülkede 9 bine yakın enfekte de sağlığına kavuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in ‘kahvaltı parası’ soruşturması tamamlandı

Published

on

By

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in aylık kahvaltı masrafları için devlet bütçesinden 850 euro harcanıyor olması sebebiyle Helsinki polisine şikâyette bulunulmuştu.

Helsinki polisinin yaptığı soruşturmada Başbakan’ın kahvaltı masrafının diğer başbakanların döneminde de uygulanan “standart” bir tahsilat olduğu anlaşıldı.

Ancak Başbakan Marin, usule uygun olsa da bu kahvaltı masraflarını geri iade edeceğini açıkladı.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber