Connect with us

Finlandiya

Finlandiya Jyväskylä’da da Türkçe ve Kürtçe anadil dersleri başlıyor

Published

on

Jyväskylä Eğitim Departmanı, Temel Eğitim Hizmetler bölümü tarafından Jyväskylä’da ikamet eden Türkiyeliler için Türkçe ve Kürtçe anadil dersleri eğitimi başlıyor. Farklı ülke ve bölgelerden olan Kürtler de farklı lehçeler talep edebiliyor.

2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı için anadilini unutmak istemeyen ve anadili becerilerini geliştirmeyi amaçlayan ilk, orta ve lise öğrencileri için anadili dersleri açılıyor. Her yıl düzenli olarak duyurulan anadili eğitimi için bu yıl Türkçe öğrenmek isteyenlerden de talep alınıyor.

Dersler haftada iki saat okul derslerine ilâve olarak normal eğitim bittikten sonra öğleden sonraları yapılacak. Eğitim alanında üniversite bitirmiş anadili öğretmeni tarafından gerçekleştirilecek. Eğitim isteğe bağlı olacak ancak seçildikten sonra devam mecburiyeti aranacak. Eğitimini tamamlayan öğrencilere eğitim departmanlığı tarafından sertifika verilecek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber