Connect with us

Finlandiya

Finlandiya, İsveç’le sınırların açılmasının şartlarını açıkladı

Published

on

Finlandiya İçişleri Bakanı Maria Ohisalo İskandinavya ülkelerinin içişleri bakanlarıyla seyahat kısıtlamaları ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Ohisalo seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için İsveç’teki salgın oranının diğer komşu ülkelerin seviyesine düşmesi gerektiğini açıkladı.

İskandinav bakanlar hemfikir

Bakanlar İskandinav ülkelerindeki serbest dolaşımın önemi üzerinde hemfikirler, ancak İsveç’teki koronavirüs salgını ile ilgili durumun düzelmesinin ardından kısıtlamaların kaldırılabileceğini ifade ediyorlar.

Avrupa Birliği normlarına göre seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi için koronavirüs salgınının 100 binde 16 kişiyi geçmemesi gerekiyor. İsveç’te bu rakam 100 binde 100 kişi. Finlandiya’nın sınırlarını İsveç’e açabilmesi için son iki haftadaki oranın 100 binde 8 kişiyi geçmemesi gerekiyor.

İskandinav Bakanlar görüşmede ayrıca muhtemel ikinci koronavirüs dalgasını da ele aldılar.

İsveç’e gidenler içinde yeni vakalar görüldü

Uzmanlar Güney batı Laponya bölgesi sakinlerinin İsveç sınırını geçmemesi konusunda uyarıyorlar. Son iki hafta içerisinde İsveç tarafına gidip gelenlerde yeni koronavirüs vakalarına rastlandığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Ohisalo yetkililerin karar vermesi halinde bölgeye yeni kısıtlamalar getirilebileceğini söyledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber