Connect with us

Finlandiya

Finlandiya, İsveç ve Norveç’in sınır yerleşimlerine kapıları açıyor

Published

on

İçişleri Bakanı Maria Ohisalo basın toplantısında koronavirüs salgını ile ilgili yeni tedbirleri ve kararları açıkladı.

Finlandiya hükûmeti, İsveç ve Norveç’in sınırlara yakın yerleşim yerlerinde ülkeye giriş çıkışlarda birtakım kolaylıklar getirilmesi planlanıyor.

Daha önce seyahatin serbest olduğu 10 ülkeye vakaların artması sebebiyle tekrar kısıtlama getirilmesi kararı alındı.

Hükûmet, Norveç, Danimarka, İzlanda, Almanya, Yunanistan, Kıbrıs ve Malta ile Schengen bölgesi dışındaki İrlanda, San Marino, Japonya’ya yapılacak seyahatlere yeniden kısıtlamalar getirdi.

İsveç ve Norveç sınır yerleşim bölgelerinde yaşayanların giriş çıkışlarda bazı kolaylıklar getirilmesi planlanıyor.

Bakan Ohisalo, Finlandiya vatandaşlarının ve daimi ikametgâh sahiplerinin ülke dışına çıkıp dönmekte özgür olduklarını, ancak şu anda kısıtlamalara tabi ülkelere seyahat etmenin tavsiye edilmediğini ve istenmediğini ifade etti. Bu ülkelerden gelen vatandaşların iki haftalık kendi kendine karantinaya gitmeleri tavsiye edilecek.

Yeni kısıtlamalar 24 Ağustos’tan itibaren hayata geçirilecek.

Hükûmet daha önce koronavirüs enfeksiyonu vakası 100 bin kişi başına 8’den az olan ülkelere seyahatin mümkün olduğuna karar vermişti.

Estonya’daki enfeksiyon oranının hükûmet tarafından belirlenen sınırı aşmasına rağmen bu ülkeye giriş ve çıkışlara izin veriliyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber