Connect with us

Finlandiya

Finlandiya ‘evden çalışmayı’ sevdi

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi sebebeyle insanlar daha çok “home office” çalışmaya mecbur kaldı. Bu durum, kimi ülkelerde “sıkıcı” kabul edilirken, Finlandiya halkı, evden çalışmayı en çok seven ülkelerden biri oldu.

Koronavirüs sebebiyle işini eve taşıyan Fin vatandaşlarının sayısı diğer Avrupa ülkelerini geride bıraktı.

Avrupa Yaşam ve Çalışma Koşullarını İyileştirme Vakfı Eurofound, koronavirüsün özellikle çalışma hayatını nasıl etkilediğini araştıran bir anket yaptı. Avrupa’da 85 bin insanı kapsayan araştırmada uzaktan çalışma sistemine uyum sağlayan en başarılı halk Fin vatandaşları oldu. Finler Avrupa’daki diğer ülke vatandaşlarını geride bıraktı. Halkın yüzde 60’ı evde çalışma sistemine hemen uyum sağladı.

Finlandiya’nın yanı sıra Lüksemburg, Hollanda ve Belçika sakinleri de yüzde 50’nin üzerinde evde çalışmayı tercih etti. Diğer Avrupa ülkelerinde evden çalışma yöntemi yeterince rağbet görmedi. Çalışan Avrupalıların yüzde 37’si işe gitmeyi tercih etti.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber