Connect with us

Finlandiya

Finlandiya bazı Schengen ülkelerine sınırlarını açıyor

Published

on

Hükümet üyeleri Finlandiya’daki koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasını görüşmek üzere Sanna Marin başkanlığında Estates Evinde bir araya geldi.

Toplantıda Schengen bölgesine giriş ve çıkışlar, 70 yaş üstü yaşlıların ziyareti ve uzaktan çalışma konuları ele alındı.

Aile ve Temel Hizmetler Bakanı Krista Kiuru koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin yüzde 87’sinin 70 yaş üstü kişiler olduğunu alınan tedbirlerle bu ölümlerin en aza indirilmeye çalışıldığını ve bu konuda başarılı olunduğunu açıkladı. Bundan sonra yaşa bağlı kısıtlamaların kaldırıldığını duyurdu.

Sosyal Güvenlik ve Sağlık Bakanı Aino-Kaisa Pekonen uzaktan çalışma tavsiyelerinin ağustos ayından itibaren kaldırılacağını açıkladı.

Schengen ülkelerine kısıtlamalar kalkıyor

İçişleri Bakanı Maria Ohisalo yaptığı açıklamada AB ve Schengen ülkeleri için iç sınır kontrolleri ve trafik kısıtlamalarının kaldırılacağını açıkladı. Bu aynı zamanda iki haftalık gönüllü karantina dönemini de ortadan kaldırılması anlamına geliyor.

Mevcut salgın durumu göz önüne alındığında, iç sınır kontrolleri aşağıdaki Schengen ülkeleri için kaldırılabilir: Almanya, İtalya, Avusturya, Yunanistan, İsviçre, Slovakya, Slovenya, Macaristan ve Lihtenştayn. Ayrıca, Schengen olmayan AB ülkelerinden Finlandiya’ya, Hırvatistan, Kıbrıs ve İrlanda’ya seyahat izni verilecek.

İsveç de hariç

Finlandiya ile Hollanda, Belçika, İspanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Polonya, Fransa, İsveç ve Çek Cumhuriyeti arasında iç sınır kontrolleri ve seyahat kısıtlamaları devam edecek. 10 Temmuz tarihinde sınırlar ile ilgili yeni bir değerlendirme yapılacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya başbakanına ‘kahvaltı parası’ için polis soruşturması

Published

on

By

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in başbakanlık konutundaki aylık 300 euro tutarındaki kahvaltı parasını yasaya aykırı şekilde devletin cebinden ödeyip ödemediğini soruşturuyor.

Ülkenin sansasyonel gazetelerinden Iltalehti’de yayımlanan haberin ardından, Finlandiya polisi olayda bir kamu suçu teşkil edecek unsur olup olmadığını araştırmak için ön soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada başbakanın yasa olarak izin verilmediği halde bazı yemeklerin parasının iadesini istediği, ancak soruşturmanın başbakanın kendisi ve resmi eylemlerine değil, başbakanlık konutu ve ofisinde çalışanların kararlarına odaklanacağı ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Marin de “Başbakan olarak bir yemek bedeli talep etmedim ya da kararına katılmadım. Bu göreve geldiğimde bu durumun başbakanlık konutunda yaşama ve kalmayı da kapsadığı söylendi ve bu önceki başbakanlar döneminde de böyleydi” diye yazdı.

Soruşturmanın duruma açıklık getireceğini belirten Marin, bütün harcamaların başbakanlık ofisindeki çalışanlar tarafından yapıldığının altını çizdi.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber