Connect with us

Finlandiya

Finlandiya Başbakanı’ndan günlük 8 yerine 6 saat mesai teklifi

Published

on

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkede şu an 8 saat olan günlük çalışma saatlerinin 6 saate indirilmesi teklifinde bulundu.

Üyesi olduğu Sosyal Demokrat Parti’nin bir programında konuşan Başbakan Marin, daha kısa süreli çalışma süresinin verimliliği artırarak, aradaki farkı dengeleyebileceğini dile getirdi.

Ancak Başbakan Marin’in teklifinin kabul edilip yürürlüğe girmesi için koalisyon ortağı diğer dört partiyi ikna etmesi gerekiyor.

Euronews’te yer alan habere göre, uzmanlar özellikle de covid-19 sebebiyle işsizlik oranlarının arttığı bir ortamda bunun pek kolay olmadığını belirtiyor.

Hafta sonu yapılan seçimle Sosyal Demokrat Parti’nin yeni genel başkanı seçilen 34 yaşındaki Marin, “Finlandiya’da daha kısa çalışma saatleri ve Finlandiyalı çalışanların daha iyi bir çalışma hayatına nasıl sahip olabileceğine dair net bir vizyon oluşturmamız ve somut adımlar atmamız gerekiyor.” dedi.

Reuters’ın haberine göre, başbakanın 6 saat mesai önerisi kendi partisince rağbet görmedi, bunun yerine parti kongresinde saatleri çeşitli şekillerde kısaltma veya iş hayatına daha fazla esneklik getirme fikri benimsendi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya başbakanına ‘kahvaltı parası’ için polis soruşturması

Published

on

By

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin’in başbakanlık konutundaki aylık 300 euro tutarındaki kahvaltı parasını yasaya aykırı şekilde devletin cebinden ödeyip ödemediğini soruşturuyor.

Ülkenin sansasyonel gazetelerinden Iltalehti’de yayımlanan haberin ardından, Finlandiya polisi olayda bir kamu suçu teşkil edecek unsur olup olmadığını araştırmak için ön soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada başbakanın yasa olarak izin verilmediği halde bazı yemeklerin parasının iadesini istediği, ancak soruşturmanın başbakanın kendisi ve resmi eylemlerine değil, başbakanlık konutu ve ofisinde çalışanların kararlarına odaklanacağı ifade edildi.

Sosyal medya üzerinden bir paylaşım yapan Marin de “Başbakan olarak bir yemek bedeli talep etmedim ya da kararına katılmadım. Bu göreve geldiğimde bu durumun başbakanlık konutunda yaşama ve kalmayı da kapsadığı söylendi ve bu önceki başbakanlar döneminde de böyleydi” diye yazdı.

Soruşturmanın duruma açıklık getireceğini belirten Marin, bütün harcamaların başbakanlık ofisindeki çalışanlar tarafından yapıldığının altını çizdi.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da toplam vaka sayısı 90 bin

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 90 bini geride bıraktı. Toplamda 931 kişi hayatını kaybetti. 114 enfekte hastanede yatarken, bunların 26’sı yoğun bakımda.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 2 milyon 390 bin kişi ilk doz aşıyı oldu. 282 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber