Connect with us

Finlandiya

Finansal yardımlarda usulsüzlükler tespit edildi

Published

on

Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle zor günler geçiren küçük ve orta ölçekli işletmelere destek için Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan finansal yardımın yerine ulaşıp ulaşmadığı konusunda ciddi tartışmalar başlamıştı.

Başbakan Sanna Marin’in eşinin de çalıştığı firmanın devletten yardım aldığı haberinin yayılması üzerine yardımı dağıtan Business Finland’ın kayıtları incelemeye alınmıştı.

Helsingin Sanomat’ın haberine göre, bakanlık tarafından yapılan inceleme sonucunda finansal yardım sırsında bireysel olarak alınan bazı kararlarda yardım programı kriterlerinin ihlal edildiği tespit edidi. Bazı şirketlerin yıllık cirosunun yüzde 30’undan fazlasının sübvanse edildiği, yardım alan bazı kişilerin eksik beyanda bulundukları ve bazı kişilerin de kuralları ihlal ederek yardım aldıkları tespit edilmiş, yapılan toplam yardım ve miktar göz önüne alındığında tespitlerin önemsiz olduğu belirlendi.

Kuvalehti tarafından nisan ayının ortalarında devletin küçük ve orta ölçekli esnaf için sağlamış olduğu yardımın yerine ulaşmadığı, bu yardımdan kar amacı güden danışmanlık şirketleri ile IT şirketlerinin de yararlandığı haber yapılmış ve gündem olmuştu. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ise iddialar üzerine 23 Nisan tarihinde konun araştırılması ile ilgili bir talimat vermişti.

Finlandiya Bölgesel Ekonomik Kalkınma Merkezleri (ELY Keskukset) aracılığı ile küçük esnafa, Business Finland aracılığı ile ise orta büyüklükteki esnafa yardım edilmesi kararı çıkmıştı.

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber