Connect with us

Finlandiya

Esnekliklere rağmen Fin halkı sosyal mesafe konusunda bilinçli

Published

on

Yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle çeşitli tedbirlen alınmıştı. Bu tedbirlerin en önemlisi “sosyal mesafe” kuralıydı. Virüsün yayılmaması için insanlar arasında 1.5 – 2 metrelik mesafe olması tavsiye ediliyordu.

Finlandiya’da koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesi Fin halkını dikkatli olmaktan uzaklaştırmadı.

Yle haber ajansının anketine göre, halkın büyük çoğunluğu kısıtlamalar varmış gibi tedbirli davranmaya devam edecek. Fin halkının üçte ikisi salgının zirvesi geride kaldıktan sonra akraba ve arkadaş ziyaretleri yapmayı düşünüyor. Ancak salgından önce olduğu kadar yakınları ile buluşmayacaklarını ifade ediyorlar.

‘Hâlâ dikkatli olmalıyız’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Krista Kiuru, vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı. Kuiru, “İnsanlar koronavirüs konusunda durumun iyileşmeye başladığını fark ettiler. Kısıtlayıcı önlemlerin etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ancak bu, tüm önlemleri çöp kutusuna gönderebileceğiniz anlamına gelmez. Hâlâ dikkatli olmalıyız. Ortak başarımız her birimize bağlıdır. İnsanların durumu, ileride ihtiyati tedbirler gerekmeyecek gibi yorumlayacağından korkuyorum.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya sigara yasağının kapsamını genişletiyor

Published

on

By

Foto: jette55, Pixabay

Finlandiya’da sigara içilmesinin yasak olduğu yerlerde, sigara yasağının kapsamı genişleyecek.

Buna göre, sigara paketlerinin üzerindeki logolar ve marka isimleri kaldırılacak, otobüs durakları gibi yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak, en az iki duvarı bulunan kafe, restoran gibi mekanlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

Sigara yasağının kapsamının genişletilmesiyle ilgili yasa Finlandiya meclisinde görüşülecek. Yasa tasarısı kabul görürse 2022’den itibaren yeni yasaklar uygulanacak.

Continue Reading

Finlandiya

Covid-19 testleri Finlandiya’da marketlerden alınabilecek

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Covid-19 testleri, Finlandiya’da marketlerde satışa sunulacak. Almanya merkezli Lidl marketler zincirinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayından itibaren koronavirüs testleri satılmaya başlanacak.

Fiyatı konusunda açıklama yapılmayan testlerle insanlar yaklaşık 20 dakika içerisinde koronavirüse enfekte olup olmadığın öğrenebilecek.

Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü (THL) yetkilileri, söz konusu testlerin resmi nitelik taşımayacağını da ifade etti.

Testler Lidl’ın yanı sıra Mediq Suomi marketler zinciri şubelerinde de satışa sunulacak.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da 60 bin ev kendi haline terk edilmiş durumda

Published

on

By

Foto: Trenna Sonnenschein, Pixabay

Finlandiya’nın kırsal bölgelerinde 60 binden fazla ev metruk durumda. Evlerin çoğu kendi halinde çürümeye terk edilmiş, kimisi yazlık olarak kullanılıyor.

Bilhassa son yıllarda insanların şehirlere taşınmasıyla nüfusun az olduğu yerlerde evler de terk edilmiş vaziyette.

Finlandiya İstatistik Kurumunun verilerine göre, bu evlerin bazıları sadece yazlık olarak kullanılıyor.

Metruk evlerin önemli bir kısmı Güney Savo’da bulunuyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber