Connect with us

Finlandiya

Eski bakan devlete ödettiği harcamayı kredi çekerek iade etti

Published

on

Merkez Parti Başkanı ve eski Maliye Bakanı Katri Kulmuni’nin istifasına sebep olan devlet kasasından ödenen “hitabet eğitimi” parası Katri Kulmuni tarafından develete iade edildi.

Katri Kulmuni Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Hitabet eğitimi için devlet kasasından ödenen parayı yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen bankadan kendi adıma aldığım bireysel krediyle  Çalışma ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlıklarına geri iade ettim. Sıradan fakir bir ailede büyüdüğüm için bir birikimim yoktu. Onun için bankadan bireysel kredi almak mecburiyetinde kaldım. Bir milletvekili ve Bakan olmamama rağmen seçim kampanyalarımı kendi cebimden finanse ettim ve bir birikim gerçekleştiremedim,” dedi.

Olen tänään aiemman ilmoitukseni mukaisesti ja ilman oikeudellista velvollisuutta maksanut esiintymiskoulutuksiini…

Posted by Katri Kulmuni on Friday, 3 July 2020

 

Katri Kulmuni’nin bu açıklaması ilgili bakanlıklar tarafından doğrulandı.

Yle’nin haberine göre, Maliye Bakanı ve Merkez Parti lideri Katri Kulmuni geçen yıl özel bir şirketten kamuoyu önünde konuşma dersleri ve eğitimi almış ve bu hizmet karşılığında da özel bir şirkete iki farklı bakanlık bütçesinden 50 bin euroluk bir ödeme yaptırmıştı. Finlandiya yasalarına göre 20 bin euroyu aşan hizmet alımlarında ihale açılması gerekiyor.

Katri Kulmuni daha sonra yaptığı basın toplantısında Sanna Marin hükümetindeki Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığından istifa ettiğini açıklamış ve Merkez Parti liderliği görevine ise devam edeceğini bildirmişti.

Helsinki Polis Müdürlüğü de konu ile ilgili bir soruşturma başlatmıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finlandiya

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in ‘kahvaltı parası’ soruşturması tamamlandı

Published

on

By

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in aylık kahvaltı masrafları için devlet bütçesinden 850 euro harcanıyor olması sebebiyle Helsinki polisine şikâyette bulunulmuştu.

Helsinki polisinin yaptığı soruşturmada Başbakan’ın kahvaltı masrafının diğer başbakanların döneminde de uygulanan “standart” bir tahsilat olduğu anlaşıldı.

Ancak Başbakan Marin, usule uygun olsa da bu kahvaltı masraflarını geri iade edeceğini açıkladı.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Finlandiya

Finlandiya’da aşılamada son durum

Published

on

By

Foto: Carsten Przygoda, Pixabay

Koronavirüs pandemisiyle mücadele en başarılı ülkelerden biri olan Finlandiya’da vaka sayısı 92 bin 913’ü geride bıraktı. Toplamda 959 kişi de pandemi sebebiyle hayatını kaybetti. 46 bin kişi de hastalığı atlattı.

Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün (THL) açıklamalarına göre, ülkede 3 milyon kişi ilk doz aşıyı oldu. 500 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Finlandiya hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber