Connect with us

Danimarka

Entegrasyon bakanı: Sevgili Danimarkalı Müslümanlar…

Published

on

İslam dünyası, koronavirüsün etkisi altında Ramazan ayına girerken, bakan Mattias Tesfaye, Danimarka’da ikamet eden İslam camiasından bir ricada bulundu.

Danimarka Entegrasyon ve Yabancılar Bakanı Mattias Tesfaye, resmî sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu seneki Ramazan’da iftarlarda ve teravih namazlarında 10’dan fazla insanın bir arada olmaması gerektiğini hatırlattı.

Bakan Tesfaye, Ramazan ayında bir araya gelinmesi hakkında “Ramazan ayı, salgının patlama yaşadığı dönem olmasın.” dedi.

‘Enfekte olanların çoğu  göçmen’

Tesfaye, hastanelerde koronavirüsten tedavi görenlerin çoğunluğunun göçmenler olduğunu belirten B.T gazetesinin manşetine atıfta bulundu. Tesfaye, salgından dolayı Hristiyanların da bu yıl Paskalya’da toplu ibadet için kiliselerde bulaşamadığını, geleneksel Paskalya yemeğinde kalabalık aileler olarak bir araya gelmediğini belirtti.

Bakan Tesfaye’nin açıklamasının bir kısmı şöyle:

Sevgili Danimarkalı Müslümanlar!!

Bu çok önemli. Gazetedeki şu ön sayfaya bakın. Kıdemli doktorlar alarm veriyor. Corona ile çok fazla göçmen kabul edildiğini söylüyorlar. Birbirimize göz kulak olmalıyız! Bu gece tatilinize başlıyor. Ramazan. Enfeksiyon kapmış patlama anlamına gelmemeli.

Ayrıca Hristiyanların çok farklı bir Paskalya geçirdiğini de unutmayın. Boş kiliseler. Ailede öğle yemeği. Gelenekler eksikti. Müslüman bayramı da bir başka olacak.

Çoğu insanın yaptığı gibi oruçları bozmak için aileden birçoğunu toplamak iyi değil. Sadece birlikte yaşadığın insanlarla birlikte olmalısın.

Bakan Tesfaye’nin sosyal medya paylaşımı şöyle:

KÆRE DANSKE MUSLIMER!!Dette er vigtigt. Se denne forside på avisen. Overlæger slår alarm. De siger, at alt for mange…

Posted by Mattias Tesfaye on Wednesday, 22 April 2020

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Grönland

Grönland’ın bir kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkol satışı yasaklandı

Published

on

By

Danimarka’ya bağlı Grönland özerk bölgesinde bulunan Tasiilaq kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkollü içecek satışı iki hafta süresince yasaklandı.

Tasiilaq kasabası polisi, kısa süre içerisinde 15 aile içi şiddet, 2 intihar, 4 intihar tehdidi ve 6 farklı şiddet olayı raporladı. Aynı dönemde yerel sağlık yetkilileri de alkol zehirlenmesine bağlı tedavide kapasitenin dolma noktasında olduğunu belirtti.

Tasiilaq kasabasının bağlı olduğu Semersooq Belediye Başkanı Charlotte Ludvigsen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu son derece talihsiz bir durum ve doğal olarak bunu durdurmak için geçici bir yasağı destekliyoruz. Birkaç gün içinde meydana gelen birçok kişisel trajediyi öğrenmek gerçekten üzücü, bu yüzden bunun doğru karar olduğundan şüphem yok,” diye konuştu.

Grönland ayrıca, alkole bağlı artan şiddet olaylarını azaltmak için Tasiilaq’ta bir dizi sosyal girişim başlattı. Kasaba yakın zamanda bir aile tedavi merkezi ve bir gençlik merkezi açtı, ancak belediye Başkanı Ludvigsen daha fazlasının yapılması gerektiğini kabul etti.

Ludvigsen, “Uzun vadede, yönetimden Tasiilaq’ın toplumsal sorunları ele alması için kapsamlı bir plan yapmasını istedim” dedi.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da 50 bin kişilik stadyum konseri düzenlendi

Published

on

By

Danimarka’da Covid-19 önlemlerinin tamamen kaldırıldığı gün Parken Stadyumu’nda 50 bin kişilik konser düzenlendi.

Danimarkalı post-punk grubu The Mindsof 99 konseri Avrupa’da ilk tam kapanmaların ardından yapılan en büyük stadyum konseri olma özelliğini taşıdı.
Bir buçuk yıl önce tüm biletleri tükenen konser, pandemi nedeniyle ertelenmek zorunda kalmıştı. Organizatör Live Nation, konserin ülkede yasakların kaldırılmasının bir gün sonrasına denk gelmesinin tamamen şans olduğunu ve bunun bir anlamda kutlamaya dönüştüğünü açıkladı.

Euronews’in haberine göre, grubun solisti Niels Brandt geçen yılki ertelemenin kendileri için ilk başta çok kötü olduğunu ama şimdi bunun telafi edildiğini hatta daha iyi olduğunu belirterek ” Danimarka’nın yeniden açıldığı gün buradayız. Yeni bir rekor kırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Danimarka

Aşılama oranı yüzde 83’e çıkan Danimarka’da pandemi tedbirleri kaldırıldı

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Danimarka Ulusal Sağlık Kurulu, tek doz aşılama oranı yüzde 83’e çıkan ülkedeki Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı.

Danimarka’da 5,8 milyonluk nüfus içinde iki doz aşı olan vatandaşların oranı yüzde 73, 65 yaş üstü iki doz aşı olanların oranı yüzde 96’ya çıktı.

Günde sadece 500 vaka görülmesi ve virüsün yayılma hızının 0,7’ye düşmesi önlemlerin tamamen kaldırılması için yeterli görüldü.

Salgın tamamen kontrol altında

Açıklamada, ülke genelinde rekor bir aşılama düzeyine ulaşıldığı ve Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Rigshospitalet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıkları Başhekimi Jens Lundgren, devlet televizyonu DR’ya yaptığı açıklamada, Danimarka’nın salgına karşı zaferini başlangıçta sert önlemler daha sonrada yüksek aşılama oranına ulaşmasıyla kazandığını söyledi.

Ülkede aşılma oranın yüzde 83’e çıktığını kaydeden Lundgren, sonbahar ve kış aylarında salgının kontrolden çıkması durumunda kısıtlamaların tekrar geri getirilebileceğini hatırlattı.

Ulusal Sağlık Kurumunun açıkladığı rakamlara göre, Danimarka’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 604’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 350 bin 996’ya yükseldi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber