Connect with us

Danimarka

Dünyanın En Güvenli Şehirler Listesi: 1. sırada Kopenhag, 4. sırada Stockholm

Published

on

Foto: SvitlanaRom, Pixabay

Dünya çapında 60 büyük şehri 76 gösterge üzerinden analiz eden “Dünyanın En Güvenli Şehirler Listesi” açıklandı. İstanbul’un da yer aldığı listenin genel sıralamasında Danimarka’nın başkenti Kopenhag başı çekerken, Kanada’nın Toronto kenti ikinci, Singapur ise üçüncü sırada yer aldı.

Geniş çaplı araştırmalar ve uzmanlarla yapılan kapsamlı mülakatlar sonucunda yapılan değerlendirmeler bu yılki listede beş kategoride düzenlendi.

1- Kopenhag – 86,4 puan
2- Amsterdam – 80,5 puan
3- Frankfurt – 80,3 puan
4- Stockholm – 79,7 puan
5- Brüksel – 79,2 puan

Sağlık, dijital, altyapı, kişisel ve çevresel güvenlik kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirmede bulunan listenin genel sıralamasında İstanbul ortalamanın altında kalarak 37inci sırada yer aldı.

The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan listenin değerlendirmesine kaçınılmaz olarak Covid-19 salgını damgasını vurdu. 2021 yılında kent güvenliği açısından bakıldığında öncelikli konu sağlık güvenliği olarak ortaya çıktı.

Adalet sistemi kapasitesinden suç oranlarına, sosyal uyumdan ortak değerlere kadar birçok konunun göz önünde bulundurulduğu kişisel güvenlik kategorisinde kentlerin bu konuda neler yaptığı incelendi.

Buna göre suça karşı veri tabanlı teknik kullanımı, silah düzenlemeleri ve uygulamaları, terör, askeri çatışma ve sivil ayaklanma tehdidi, kişi başına düşen polis, savcı, hakim ve yargı personeli sayısı, sosyal güvenlik açısından aile içi şiddet ve cinsel tacizle ilgili kanunlar değerlendirildi, adli ve şiddet suçların tekrarlanma sıklığı, organize suçlar, terör saldırılarının şiddeti, madde kullamınıyla bağlantılı ölümler, yolsuzluk düzeyi, sözleşmelerin yürütülebilirliği, gelir dağılımı düzeyi, kadın cinayetleri oranı ve aile içi şiddetin tekrarlanma sıklığına bakıldı.

Ortalama puanın 62,3 olduğu bu kategoride İstanbul diğer kategorilerden daha alt sıralara geriledi ve 48,8 puanla 48inci sırada yer aldı. Sıralamada başı Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın çektiği listenin ilk beşine Avrupa ülkeleri yerleşti.

Haberin tamamı ve kaynağı için tıklayın.

Grönland

Grönland’ın bir kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkol satışı yasaklandı

Published

on

By

Danimarka’ya bağlı Grönland özerk bölgesinde bulunan Tasiilaq kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkollü içecek satışı iki hafta süresince yasaklandı.

Tasiilaq kasabası polisi, kısa süre içerisinde 15 aile içi şiddet, 2 intihar, 4 intihar tehdidi ve 6 farklı şiddet olayı raporladı. Aynı dönemde yerel sağlık yetkilileri de alkol zehirlenmesine bağlı tedavide kapasitenin dolma noktasında olduğunu belirtti.

Tasiilaq kasabasının bağlı olduğu Semersooq Belediye Başkanı Charlotte Ludvigsen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu son derece talihsiz bir durum ve doğal olarak bunu durdurmak için geçici bir yasağı destekliyoruz. Birkaç gün içinde meydana gelen birçok kişisel trajediyi öğrenmek gerçekten üzücü, bu yüzden bunun doğru karar olduğundan şüphem yok,” diye konuştu.

Grönland ayrıca, alkole bağlı artan şiddet olaylarını azaltmak için Tasiilaq’ta bir dizi sosyal girişim başlattı. Kasaba yakın zamanda bir aile tedavi merkezi ve bir gençlik merkezi açtı, ancak belediye Başkanı Ludvigsen daha fazlasının yapılması gerektiğini kabul etti.

Ludvigsen, “Uzun vadede, yönetimden Tasiilaq’ın toplumsal sorunları ele alması için kapsamlı bir plan yapmasını istedim” dedi.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da 50 bin kişilik stadyum konseri düzenlendi

Published

on

By

Danimarka’da Covid-19 önlemlerinin tamamen kaldırıldığı gün Parken Stadyumu’nda 50 bin kişilik konser düzenlendi.

Danimarkalı post-punk grubu The Mindsof 99 konseri Avrupa’da ilk tam kapanmaların ardından yapılan en büyük stadyum konseri olma özelliğini taşıdı.
Bir buçuk yıl önce tüm biletleri tükenen konser, pandemi nedeniyle ertelenmek zorunda kalmıştı. Organizatör Live Nation, konserin ülkede yasakların kaldırılmasının bir gün sonrasına denk gelmesinin tamamen şans olduğunu ve bunun bir anlamda kutlamaya dönüştüğünü açıkladı.

Euronews’in haberine göre, grubun solisti Niels Brandt geçen yılki ertelemenin kendileri için ilk başta çok kötü olduğunu ama şimdi bunun telafi edildiğini hatta daha iyi olduğunu belirterek ” Danimarka’nın yeniden açıldığı gün buradayız. Yeni bir rekor kırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Danimarka

Aşılama oranı yüzde 83’e çıkan Danimarka’da pandemi tedbirleri kaldırıldı

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Danimarka Ulusal Sağlık Kurulu, tek doz aşılama oranı yüzde 83’e çıkan ülkedeki Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı.

Danimarka’da 5,8 milyonluk nüfus içinde iki doz aşı olan vatandaşların oranı yüzde 73, 65 yaş üstü iki doz aşı olanların oranı yüzde 96’ya çıktı.

Günde sadece 500 vaka görülmesi ve virüsün yayılma hızının 0,7’ye düşmesi önlemlerin tamamen kaldırılması için yeterli görüldü.

Salgın tamamen kontrol altında

Açıklamada, ülke genelinde rekor bir aşılama düzeyine ulaşıldığı ve Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Rigshospitalet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıkları Başhekimi Jens Lundgren, devlet televizyonu DR’ya yaptığı açıklamada, Danimarka’nın salgına karşı zaferini başlangıçta sert önlemler daha sonrada yüksek aşılama oranına ulaşmasıyla kazandığını söyledi.

Ülkede aşılma oranın yüzde 83’e çıktığını kaydeden Lundgren, sonbahar ve kış aylarında salgının kontrolden çıkması durumunda kısıtlamaların tekrar geri getirilebileceğini hatırlattı.

Ulusal Sağlık Kurumunun açıkladığı rakamlara göre, Danimarka’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 604’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 350 bin 996’ya yükseldi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber