Connect with us

İsveç

DSÖ’den aralarında İsveç’in de olduğu 11 ülkeye uyarı

Published

on

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ-WHO) yetkilileri Avrupa’da 11 ülkede koronavirüs vakalarının artış gösterdiğini, karantina kurallarının gevşetilmesinden sonraki iki haftalık döneme bakıldığındaysa covid-19’un etkisini artırdığı ülke sayısının 30’u bulduğunu açıkladı.

DSÖ Avrupa Bölgesi Sorumlu Direktörü Hans Kluge, özellikle Doğu Avrupa ülkelerindeki koronavirüs vakalarında hızlı bir artış görüldüğünü belirterek, kıtadaki ülkelerin sağlık sistemlerini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Kerem Congar’ın Euronews’te yer alan haberine göre, Kluge, “11 ülkede salgın vakaları hızla artıyor. Son iki haftalık dönemdeyse toplam 30 ülkenin rakamlarında yükselme var. Bu hızlı yükselişe karşı acil bir önlem alınması gerekli” diye konuştu.

İsveç koronavirüsle mücadelede İskandinav ülkelerinden farklı bir karantina uygulamasına gitti. Hatta ülkede karantina uygulaması yapılmadı. Nüfus sayısı baz alındığında İsveç dünyada Covid-19 kaynaklı en çok ölümün görüldüğü ülkelerden biri.

İsveç’te haziran ayında günde ortalama 1000’i aşkın yeni koronavirüs vakası görüldü. İsveç Sağlık Bakanlığı da yoğun bakımda olan covid-19 hastalarında hızlı bir artış gözlemlendiğini, rakamlara bakılacak olursa önümüzdeki günlerde de bu artışın devam etmesini beklediklerini açıkladı.

DSÖ, İsveç, Ermenistan, Moldova, Kuzey Makedonya, Azerbaycan, Arnavutluk, Kazakistan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Ukrayna ve Kosova’yı pandeminin yükselişinin devam ettiği gerekçesiyle uyarıda bulundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç’te aşılananlar için pandemi ‘kuralları’ kalkıyor

Published

on

By

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

İsveç genelinde en az bir aşı olanların sayısı 7 milyonu geride bıraktı. Bu sayının 6 milyonu iki doz aşıyı da aldı. İsveç’te beklenen oranda aşının gerçekleşmiş olması sebebiyle pandemi kuralları (tavsiyeleri), tam doz aşılananlar için kaldırılıyor.

Pandemi için verilen tasviyeler, aşılanmayanlar için aynen geçerli olacak.

Aşı olmayanların, sosyal mesafeye uyması, yaşlı insanlarla ve risk grubundakilerle temas etmemesi, tiyatro, spor müsabakaları, konser gibi kalabalık etkinliklere katılmaması isteniyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Johan Carlson, “Tam doz aşı olmayanlar, dansa ve barlara gitmemeli,” dedi.

Verilere göre, 18 yaş üzeri aşılanması gereken 1.5 milyon insan kaldı. Uzmanlar, herkesin aşı olmasını tavsiye ediyor.

Aşıların etkili olması hakkında, virüse karşı koruduğu, ölüm riskini azalttığı ve bulaşma riskini de düşürdüğü biliniyor.

Continue Reading

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

İsveç

Lund Üniversitesi: Düzenli egzersiz yapmak anksiyete riskini önemli ölçüde azaltıyor

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Düzenli şekilde spor yapmak, anksiyete riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. İsveç Lund Üniversitesi’nin de dâhil olduğu araştırma, yaklaşık 21 yıl sürdü.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre, araştırmacılar, 1989-2010 yılları arasında düzenlenen, “Vasaloppet” adı verilen, dünyanın en büyük uzun mesafe kayak yarışına katılan ve katılmayan kişilerin verilerini inceledi.

Sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 bin kişinin verileri değerlendirildi.

Araştırmanın baş yazarı Martine Svensson ve İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri bölümünden araştırmacı Tomas Deirborg, “Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıla varan bir takip döneminde, kaygı bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse yüzde 60 daha düşük olduğunu bulduk.” dedi.

Uzmanlar, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi aktif yaşam tarzı ile düşük kaygı riski arasında bir bağlantı görüldüğünü kaydetti.

Erkek ve kadın kayakçılar üzerinde yapılan incelemelerde, erkek kayakçıların performans düzeyleriyle kaygı bozukluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunamazken, kayakta yüksek performans gösteren kadınların daha düşük düzeyde performansta bulunan kadınlara göre 2 kat kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya konuldu.

Ancak buna rağmen kaygı riskinin, yüksek performans sergileyen kadınlarda, egzersiz yapmayanlara kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.​​​​​​​

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber