Connect with us

Danimarka

Danimarka’nın seyahat tavsiye listesinde İsveç ve Türkiye yok

Published

on

Koronavirüs pandemisinin Avrupa’da etkisinin azalmaya başlamasıyla beraber sınırlar “turizm” için de kademeli şekilde açılmaya başladı. Bazı ülkeler, sınırlarını turizme açarken daha temkinli davranıyor.

Danimarka, 100 bin kişide 50’den fazla enfekte oranına sahip ülkelere seyahat etmeyi tavsiye etmiyor.

Danimarka, “seyahat listesi” yayınladı. 27 Haziran itibariyle açılması planlanan AB sınırları içerisinde bazı AB ülkeleri yok. Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan listeye göre, seyahat edilecek ülkeler listesinde Türkiye’nin yanı sıra AB üyesi İsveç (bir kısmı), Portekiz, Malta, Romanya, İrlanda ve İngiltere bulunmuyor.

Listede Avrupa Birliği üyelerinin yanı sıra birlik üyesi olmayan Norveç ve İsviçre de bulunuyor. Seyahat edilecek ülkeler listesinde; Avusturya, Bulgaristan, Kıbrıs, Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsviçre bulunuyor.

Avrupa Birliği üyeleri Malta, Romanya, Portekiz, İrlanda ve İsveç’in bazı bölgeleriyle İngiltere’ye seyahat tavsiye edilmiyor. Dışişleri Bakanlığı, bu ülkeler dışında kalan aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere 31 Ağustos’a kadar seyahat edilmemesini tavsiye etmiyor.

Tavsiye edilmeyen ülkelere gidenlere iki hafta karantina

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bundan sonra yeni seyahat bildirimleri yapılmayacağı, açıklamaların bakanlığın sayfasından yapılacağı belirtildi. Yurt dışına seyahat edeceklerin yolculuk öncesi bakanlığın sayfasına girip, son güncellemeleri dikkate alarak yolculuğa çıkmaları istendi. Tavsiye edilmeyen ülkelere seyahata gidenler dönüşte 14 gün karantinaya alınacak.

Danimarka dışişleri bakanlığının resmî açıklaması için tıklayın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

Danimarka’nın mültecilerle ilgili yeni yasasına Avrupa Birliği’nden tepki

Published

on

By

Danimarka’da yeni onaylanan sığınmacıları Avrupa dışında inşa edilen kamplarda kabul etmesini öngören yasa tasarısı Avrupa Birliği’nde tartışma yarattı.

AB Komisyonu Sözcüsü Adalbert Jahnz, sığınma talep edenlerin sınır dışı edilmesine imkan veren yeni yasasının, mevcut AB hukukuna aykırı olduğunu bildirdi.

Jahnz, Danimarka’nın uluslararası yükümlülükleriyle uyumluluğu ve sığınmacıların korunması için uluslararası dayanaklara zarar verilmesi riskiyle ilgili Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) endişelerini paylaştıklarını belirtti.

Sığınma talepleriyle ilgili bu tür kararların hem konuya ilişkin hukuki süreçlere hem de mağdurlara etkili biçimde koruma sağlanmasına yönelik soru işaretleri oluşturduğunu belirten Jahnz, şunları kaydetti:

“Bu, mevcut AB hukuku altında ya da göç ve sığınmaya yönelik yeni teklifler içeren anlaşma uyarınca mümkün değildir. Komisyonun önerdiği yeni göç ve iltica anlaşması, sığınmayı AB Şartı tarafından garanti altına alınmış bir temel hak olarak görüyor. Komisyon, yeni bir adım atılmadan ve yürürlüğe girmeden önce Danimarka’nın yasalarını dikkatlice inceleyecek.”

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da aşılama sayısı 3 buçuk milyon

Published

on

By

Foto: Jeyaratnam Caniceus, Pixabay

Koronavirüs pandemisinde başarılı bir seyir takip eden Danimarka’da can kaybı 2 bin 517’ye yükseldi. Ülkede koronavirüs enfekte sayısı da 284 bini geçti.

Enfekte olan 268 bin kişi de sağlığına kavuştu. Danimarka koronavirüs tedbirlerini de esnetmeye başladı.

Danimarka’da 3 milyon 440 bin kişi ilk doz aşıyı aldı. Bir milyon 270 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Danimarka hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

İlk aşı tazminatı Danimarka’da ödenecek

Published

on

By

Danimarka’nın başkenti Kopenhag yakınlarında AstraZenaca aşısının neden olduğu yan etkilerinden dolayı ilk kez bir hastaya tazminat ödenmesine karar verildi.

Ülkede hastaların adli işlemleri ile ilgilenen Patienterstatningen adlı kurum, ocak ayında AstraZenaca aşısı olduktan sonra kan pıhtılaşması sorunu yaşayan 30 yaşındaki kadına tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi.

Söz konusu kurumun başkanı Karen-Inger Bast, “Kadının hasta kayıtlarını okuduktan sonra tromboz (kan pıhtılaşması) olayının aşıdan kaynaklandığına dair şüphe kalmadı” dedi.

Aşı olduktan birkaç gün sonra şiddetli baş ağrıları yaşayan Covid-19 hastasına, daha sonra beyninde ve karaciğerinde kan pıhtıları teşhisi kondu.

Karara göre şimdilik genç kadın yan etkilerden kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle çalışamadığı günler için tazminat alabilecek. Fakat yan etkilerle ilgili daha uzun vadeli sorunlar yaşaması durumunda ilave tazminat alma hakkına sahip olacak.

Çalıştığı işten dolayı aşı olmak zorunda olduğu için iş yerinde de tazminat alabilecek.

Hasta tazminat kurulu şu anda koronavirüs aşılarının yan etkileriyle ilgili 158 hak talebini işleme alıyor. Bunlardan 115’i AstraZeneca aşısıyla ilgili iken 38’i Pfizer ve 5’i Moderna aşılarından geliyor.

Danimarka, AstraZeneca aşısını tamamen durduran ilk Avrupa ülkesi oldu

Danimarka Sağlık Bakanlığı, nadir görülen ancak ciddi yan etkilere yol açtığı gerekçesiyle 14 Nisan tarihinde AstraZeneca aşılarının kullanımını “tamamen” durdurduğunu açıklamıştı.

Ülkede AstraZeneca aşısı yaptıran 150 bin kişiden sadece ikisinde “kan pıhtılaşması” görülmüş ve 11 Mart’ta söz konusu aşıların kullanımı geçici olarak askıya alınmıştı.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber