Connect with us

Danimarka

Danimarka’dan ekonomik yardım paketi

Published

on

Yeni tip koronavirüs (covid-19) pandemisi ülkelerin ekonomilerini zorlayacak boyutlara geldi. Danimarka da bu ülkelerden biri. Danimarka, virüsün hızla Avrupa’ya doğru geldiğini tespit eder etmez, sıkı tedbirler almıştı. İş yerleri, dükkanlar, okullar kamu kuruluşları tatil edilmişti. Elbette bu durum, ekonomik sıkıntıları ve işsizliği beraberinde getirecekti.

Danimarka’da birçok işletme iflas etmek üzere ve 70 bin kadar insan işsiz kaldı. Danimarka hükûmeti bu ekonomik krizi atlatmak için yeni bir ekonomik yardım paketi açıkladı. 13 maddelik ekonomik paket, pandemi sebebiyle zarar gören işletmeleri ve işsizleri kapsıyor.

Toplamda 286,7 milyar kronu bulan yardım paketinin maddeleri şöyle:

 • Serbest çalışanlar için geçici tazminat planı: 10 milyar kr.
 • İşletmelere sabit maliyetler için geçici tazminat: 40 milyar kr.
 • İşsizlik ve hastalık yardımı: 200 milyon kron
 • Geçici ücret tazminat planı 3,8 milyar kr.
 • İşverenlere hastalık parası iadesi: 1,7 milyar kr.
 • Uyarı havuzu ve işgücü dağılımı ilgili kuralların bürokratikleşmemesi için 100 milyon kr.
 • Mart ayında büyük etkinliklerin iptali için tazminat planı: 100 milyon kr.
 • KOBİ’ler ve büyük şirketler için garanti programları kredi tutarları: 60,73 milyar kr.
 • Seyahat garanti fonu: 1,54 milyar kr.
 • EKF (likidite garantisi): 1.3 milyar kr.
 • Danimarka devletinden SAS’a 1 milyar garanti kr.
 • Öğrenciler için artan kredi fırsatları: 1.56 milyar kr.
 • Vergi vb. için ödeme sürelerinin uzatılması: 165 milyar kr.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

Danimarka’da pandemide son durum

Published

on

By

Foto: SvitlanaRom, Pixabay

Koronavirüs pandemisinde başarılı bir seyir takip eden Danimarka’da can kaybı 2 bin 502’ye yükseldi. Ülkede koronavirüs enfekte sayısı da 166 bini geçti.

Enfekte olan 250 bin kişi de sağlığına kavuştu. Danimarka koronavirüs tedbirlerini esnetmeye başladı.

Danimarka’da 2 milyon 630 bin kişi ilk doz aşıyı aldı. Bir milyon 10 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Danimarka hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka bir koronavirüs aşısının daha kullanımını durdurdu

Published

on

By

Danimarka sağlık yetkilileri Johnson and Johnson’ın ürettiği Covid-19 aşısının ülkesindeki kullanımını durdurma kararı aldı.

Danimarka sağlık yetkililerince yapılan açıklamada koronavirüs salgınından kaynaklanan risklerin Johnson and Johnson tarafından üretilen Covid-19 aşınının muhtemel yan etkilerinin neden olabileceği risklerden daha fazla olmadığına kanaat getirdiklerini duyurdu.

Kopenhag yönetimi, bu nedenle ülkedeki Covid-19’a karşı yürütülmekte olan aşılama kampanyasının bu firmanın aşısı kullanılmadan devam edeceğini bildirdi. Danimarkalı yetkililer, daha önce İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nce geliştirilen ve AstraZeneca firması tarafından üretilen aşının ülkedeki kullanımının da durdurulması kararının alındığını hatırlattı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor

Published

on

By

Foto: ThePixelman, Pixabay

Türkiye, salgının kontrol altına alındığı Danimarka’ya sınırları yeniden açtı. THY’den yapılan açıklamada, “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir,” ifadeleri kulanıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye yolcu taşıyan uçuşların yeniden başladığı belirtildi.

Büyükelçilik’ten bugün yapılan açıklamada “Birleşik Krallık’tan ülkemize doğrudan uçuşla seyahat edilmesine yönelik COVID-19 salgını tedbirleri çerçevesindeki kısıtlamalar kaldırılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Birleşik Krallık’ta son 10 gün içinde bulunan” ve Türkiye’ye gelen kişilere yönelik 10 günlük karantina uygulamasına da son verildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre İngiltere’den Türkiye’ye seyahat etmek isteyen 6 yaş ve üzerindeki kişilerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

THY’den duyuru

Türk Hava Yolları (THY) da Danimarka ve İngiltere’den Türkiye’ye uçuşlarla ilgili bir duyuru yaptı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar açılıyor” dedi. Ekşi “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir” diye yazdı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber