Connect with us

Danimarka

Danimarka’da suça bulaşan göçmenlere ağır cezalar geliyor

Published

on

Danimarka’da suça bulaşan göçmenlerin sayısındaki artış, hükûmeti harekete geçirdi. Geçen hafta yayınlanan istatistiklere göre, Kopenhag hapishanelerinin 3’te 2’sini göçmenler oluşturuyordu, bu oran ülke genelinde nerdeyse yarı yarıya idi.

Göçmenler ve Entegrasyon Bakanı Mattias Tesfaye suç işleyenlere yönelik kanun teklifi hakkında bilgi vermek için bir basın açıklaması yaptı. Bakan Tesfaye, istatistikleri öne sürerek, Danimarkalıların da suç işlediğini ama ülke genelinde hapishanelerde bulunanların yarısını Ortadoğu kökenli insanların oluşturduğunu dile getirdi.

Tesfaye: Ben de ayrımcılığa maruz kaldım

Etiyopya kökenli bir babadan dünyaya gelen Bakan Tesfaye, ismi ve kimliği sebebiyle kendisinin de ayrımcılığa maruz kaldığını fakat çalışarak başarılı olduğunu söyledi. “Danimarka toplumu size yardım ediyor, sıra sizde” diyen Tesfaye, “Danimarka kökenli işverenlere ırkçı demekten vaz geçin,” dedi.

Yeni tedbirlerle toplumsal huzursuzluğun önüne geçileceğini söyleyen Tesfaye, “Gençlerin belirli yerlerde toplanması yasaklanacak. AVM, istasyonlar gibi yerlerde yasağı çiğneyip toplananlar 10 bin kron para cezasına çarptırılacak. Devlete ceza borcu olanlardan para ödemesi yapamayacak olanların değerli eşyalarına el koyulacak, yasağı ikinci kez ihlal edenler 30 gün hapis cezasına çarptırılacak,” ifadelerini kullandı.

‘Sonuç demir parmaklıkların arkası olur’

Tesfaye, ailelerin çocuklarına sahip çıkması gerektiğini dile getirerek, “Aksi takdirde sonuç demir parmaklıkların arkası olur,” dedi.

Hükûmet, sosyal konut bölgelerindeki “problemli ailelere” de el atma kararı aldı. Suça bulaşan gençlerin aileleri evlerden çıkarılacak. Mahkemeye gidilse bile evden çıkarılma gerçekleşecek.

Konut Bakanı Kaare Dybval, “Biz ebeveynler çocuklarımızın davranışlarından da sorumluyuz, kontrata imza atarken, çocuklarımızın polise taş atmayacağı ya da yangın çıkarmayacağını zaten kabul ediyoruz,” şeklinde konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

EURO 2020’de İsveç elendi, Danimarka yarı finale çıktı

Published

on

By

16. Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Çekya’yı 2-1 yenen Danimarka ve Ukrayna’yı 4-0 mağlup eden İngiltere yarı finale yükseldi. Danimarka, yarı finalde İngiltere ile 7 Temmuz Çarşamba günü karşılaşacak.

İsveç ise Ukrayna’ya 2-1 yenilerek şampiyonaya veda etti.

İtalya ve İspanya yarı finale kaldı

EURO 2020’de dün oynanan karşılaşmalar sonucu İtalya, Belçika’yı 2-1, yenerek yarı finale yükseldi.

İspanya, normal süresi ve uzatma devreleri 1-1 sona eren maçta İsviçre’ye penaltı atışlarıyla 3-1 üstünlük kurarak, yarı finalde İtalya’nın rakibi oldu. İtalya ve İspanya 6 Temmuz’da karşılaşacak.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da koronavirüs kısıtlamaları esnetildi

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı tedbirler alan Danimarka, vakaların azalması ve koronavirüs aşısının yaygınlaşmasıyla beraber, tedbirler esnetiliyor, hayat normala dönüyor.

Parlamentoda yapılar görüşmeler sonucunda çıkan kararlara göre, Danimarka’da artık koruyucu maske zorunlu olmayacak, alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler açılacak ve kısıtlamalar çok az olacak.

Uygulamaya geçen kararlar şöyle:

 • Restoran, bar ve kafeler gece 00.00’a kadar açık olabilecek.
 • Maske kullanımı artık mecburi değil.
 • Sadece toplu taşıma vasıtalarında ayakta yolculuk yapılırken maske kullanılacak.
 • Korona pasaportu uygulaması adım adım kalkacak.
 • Bazı okullar, dernek faaliyetleri ve kütüphane gibi yerler için korona pasaportu şartı kalkacak.

Temmuz ayında kalkacak uygulamalar şöyle:

 • Koronavirüs testlerinin geçerlilik süresi 72 saatten 96 saate çıkarılacak.
 • Kapalı mekanlarda toplanma sayısı 250 kişiye çıkarılacak.
 • Metrekareye göre kalabalık uygulaması kaldırılacak.
 • Restoran, kafeler ve barlar gece 02.00’ye kadar açık olabilecek.
 • Alkol satışındaki kısıtlamalar kaldırılacak.

Ağustos ayında kalkacak uygulamalar da şöyle:

 • Korona pasaportu, 500’den az seyiricili tiyatrolar, sinemalar, müzeler, lunaparklar gibi yerler için kaldırılacak.
 • Futbol müsabakalarında korona pasaportu zorunlu olmayacak.
 • Korona pasaportunun ekim ayı itibariyle tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber