Connect with us

Danimarka

Danimarka’da pandemi tedbirleri şubat sonuna kadar uzatıldı

Published

on

Danimarka Hükûmeti, koronavirüs tedbirlerini şubat ayı sonuna kadar uzattı. 7 Şubat’ta esnetilmesi planlanan tedbirler aynı şekilde uygulanmaya devam edecek.

Hükûmet, mutasyon geçirmiş koronavirüs tehlikesinin henüz geçmediği kanaatine vardı. Başbakan Mette Frederiksen, “Hükümet olarak anaokulu sınıfından 4. sınıf öğrencilerinin okula mart ayından önce dönmesini ümit ediyoruz. İlkokulların ne zaman başlayacağını önümüzdeki hafta açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Mette Frederiksen önceliğin okulların bir an evvel açılması, en son olarak da eğlence sektörünün serbest bırakılması olduğunu vurguladı.

Danimarka’da hâli hazırda devam eden kısıtlamalar şöyle:

 • İlkokullar, liseler ve üniversiteler online eğitime devam edecek, kreşler açık kalacak,
 • Geçerli bir sebebi veya acil bir durumu olmayanların Danimarka’ya girişine izin verilmeyecek,
 • Acil bir durumda ülkeye giriş yapmak isteyenlerin en geç 24 saatte alınmış negatif korona test sonucu istenmeyece devam edilecek,
 • Acil bir görevde bulunmayan memurlar home office çalışmaya devam edecek,
 • Açık ve kapalı alanlarda, evlerde bile 5 kişiden fazla bir araya gelinmeyecek,
 • Süpermarketler ve eczaneler dışındaki mağazalar ve işletmeler kapalı olacak; marketlerde 2 metrelik sosyal mesafe kuralı uygulanmaya devam edilecek,
 • Tüm amatör spor aktiviteleri durdurulmaya devam edecek. Spor salonları, yüzme havuzları gibi yerler kapalı kalacak,
 • Toplu taşıma vasıtaları, kamuya açık alanlar ve marketlerde maske mecburiyeti devam edecek,
 • Restoranlar kapalı kalacak, yalnızca paket servisi mümkün,
 • Sinema, tiyatro gibi kültürel etkinlikler yapılamayacak,
 • Bütün seyahat kısıtlamaları devam edecek, bütün dünya ülkeleri kırmızı renk olarak kalacak.

Danimarka

Danimarka bir koronavirüs aşısının daha kullanımını durdurdu

Published

on

By

Danimarka sağlık yetkilileri Johnson and Johnson’ın ürettiği Covid-19 aşısının ülkesindeki kullanımını durdurma kararı aldı.

Danimarka sağlık yetkililerince yapılan açıklamada koronavirüs salgınından kaynaklanan risklerin Johnson and Johnson tarafından üretilen Covid-19 aşınının muhtemel yan etkilerinin neden olabileceği risklerden daha fazla olmadığına kanaat getirdiklerini duyurdu.

Kopenhag yönetimi, bu nedenle ülkedeki Covid-19’a karşı yürütülmekte olan aşılama kampanyasının bu firmanın aşısı kullanılmadan devam edeceğini bildirdi. Danimarkalı yetkililer, daha önce İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nce geliştirilen ve AstraZeneca firması tarafından üretilen aşının ülkedeki kullanımının da durdurulması kararının alındığını hatırlattı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor

Published

on

By

Foto: ThePixelman, Pixabay

Türkiye, salgının kontrol altına alındığı Danimarka’ya sınırları yeniden açtı. THY’den yapılan açıklamada, “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir,” ifadeleri kulanıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye yolcu taşıyan uçuşların yeniden başladığı belirtildi.

Büyükelçilik’ten bugün yapılan açıklamada “Birleşik Krallık’tan ülkemize doğrudan uçuşla seyahat edilmesine yönelik COVID-19 salgını tedbirleri çerçevesindeki kısıtlamalar kaldırılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Birleşik Krallık’ta son 10 gün içinde bulunan” ve Türkiye’ye gelen kişilere yönelik 10 günlük karantina uygulamasına da son verildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre İngiltere’den Türkiye’ye seyahat etmek isteyen 6 yaş ve üzerindeki kişilerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

THY’den duyuru

Türk Hava Yolları (THY) da Danimarka ve İngiltere’den Türkiye’ye uçuşlarla ilgili bir duyuru yaptı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar açılıyor” dedi. Ekşi “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir” diye yazdı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Yılın en iyi basın fotoğrafı armağanı Danimarkalı Mads Nissen’e

Published

on

By

Dünyanın en prestijli basın fotoğrafı ödüllerinden biri olan World Press Photo ödülünün (Dünya Basın Fotoğrafı) kazanan Danimarkalı fotoğrafçı Mads Nissen oldu.

“Umudun sembolü”

En önemli branşta ödüllendirilen bu fotoğrafta plastik koruyucuyla yaşlı bir kadına sarılan hemşirenin karesi, bu zor pandemi sürecinde, jüri üyeleri tarafından “umudun” sembolü olarak değerlendirildi.

Fotoğrafın güzelliğinin yanı sıra, arkasındaki hikaye jüri üyelerini duygulandırdı.

Fotoğraftaki 85 yaşındaki kadın Sao Paulo’daki bir huzurevinde 5 ay boyunca kimse ile temas kuramadı, daha sonra bir plastik paravan sayesinde ilk kez ona yardımcı olan hemşireye sarılabildi.

Jüri üyesi Kevin WY Lee fotoğrafla ilgili yaptığı yorumda, “Covid-19 salgının bu ikonik görüntüsü, her yerde hayatımızın en olağanüstü anını gösteriyor. Kırılganlığı, ayrılığı, hem de hayatta kalmayı gösteren bu fotoğraf aynı zamanda umundun sembolü oldu” ifadelerini kullandı.

Danimarka gazetesi Politiken’de fotoğrafçı olan ödülün sahibi Mads Nissen, “Benim için bu fotoğraf, en zor zamanlardaki umut ve aşk hikayesini temsil” ediyor dedi.

Nissen bu yıl “Genel bilgiler, sadece görsel” kategorisinde de birincilik ödülünü de kazandı. Deneyimli fotoğrafçı, 2015’te World Press Photo Ödülü’nü kazanmıştı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber