Connect with us

Danimarka

Danimarka’da ‘hayat’ başlıyor

Published

on

Danimarka, yeni tip koronavirüsle mücadelede en katı ve en yoğun tedbirleri alan ülkelerden biriydi. Bütün iş yerleri, restoranlar, kuaförler, okullar, kamu kuruluşları vs. kapatılmıştı.

Danimarka aynı zamanda iş yerlerini, okulları ve bazı kamu kuruluşlarını açan ilk ülkelerden biri olacak. Diş klinikleri, fizyoterapistler, sürücü kursları, kuaförler pazartesiden itibaren hizmete açılacak.

Danimarka meclisinde bazı iş yerlerinin açılması kararı alındı.

13 Mart’tan beri kapanan bu toplu kullanım alanların bir kısmı, Başbakan Mette Frederiksen’in “kademeli, dikkatli ve kontrollü olarak normale dönmek istiyoruz” açıklamasından sonra 15 Nisan’da açıldı. Kreşler, yuvalar ve ilk okulların eğitime başlama kararı alınmıştı.

Meclisteki bazı muhalefet partileri, salgının kontrol altına alınmasından dolayı bazı işyerlerinin yeniden açılmasını istiyordu. Başbakan Mette Frederiksen, mecliste temsil edilen tüm partilerle yürüttüğü müzakere sonunda pazartesinden itibaren bazı işyerleri açılacak.

Pazartesi günü kuaförler açılıyor. Yaklaşık 1,5 aydır kapalı olan kuaförler, yeniden müşterilerine hizmet verecek. Ancak sosyal mesafe korunmaya devam edilecek. Yine pazartesinden itibaren diş klinikleri, sürücü kursları, fizyoterapistler, dövme klinikleri de açılacak. Kamu kurumlarından ise mahkemeler de davalar 27 Nisan’dan itibaren davalara bakmaya başlayacak.

Dişçiler açık olacak.

Bunun yanında restoranlar, kafeler, AVM’ler, eğlence yerleri, altıncı sınıftan 10. sınıfa kadar, yatılı okul, meslek okulları, liseler, üniversiteler 10 Mayıs’a kadar kapalı kalacak.

Yine Danimarka’nın kara, deniz ve hava hudut kapıları da kapalı kalmaya devam edecek. Danimarka’da normal hayata dönüş “kademeli” olacak.

Danimarka

EURO 2020’de İsveç elendi, Danimarka yarı finale çıktı

Published

on

By

16. Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Çekya’yı 2-1 yenen Danimarka ve Ukrayna’yı 4-0 mağlup eden İngiltere yarı finale yükseldi. Danimarka, yarı finalde İngiltere ile 7 Temmuz Çarşamba günü karşılaşacak.

İsveç ise Ukrayna’ya 2-1 yenilerek şampiyonaya veda etti.

İtalya ve İspanya yarı finale kaldı

EURO 2020’de dün oynanan karşılaşmalar sonucu İtalya, Belçika’yı 2-1, yenerek yarı finale yükseldi.

İspanya, normal süresi ve uzatma devreleri 1-1 sona eren maçta İsviçre’ye penaltı atışlarıyla 3-1 üstünlük kurarak, yarı finalde İtalya’nın rakibi oldu. İtalya ve İspanya 6 Temmuz’da karşılaşacak.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da koronavirüs kısıtlamaları esnetildi

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı tedbirler alan Danimarka, vakaların azalması ve koronavirüs aşısının yaygınlaşmasıyla beraber, tedbirler esnetiliyor, hayat normala dönüyor.

Parlamentoda yapılar görüşmeler sonucunda çıkan kararlara göre, Danimarka’da artık koruyucu maske zorunlu olmayacak, alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler açılacak ve kısıtlamalar çok az olacak.

Uygulamaya geçen kararlar şöyle:

 • Restoran, bar ve kafeler gece 00.00’a kadar açık olabilecek.
 • Maske kullanımı artık mecburi değil.
 • Sadece toplu taşıma vasıtalarında ayakta yolculuk yapılırken maske kullanılacak.
 • Korona pasaportu uygulaması adım adım kalkacak.
 • Bazı okullar, dernek faaliyetleri ve kütüphane gibi yerler için korona pasaportu şartı kalkacak.

Temmuz ayında kalkacak uygulamalar şöyle:

 • Koronavirüs testlerinin geçerlilik süresi 72 saatten 96 saate çıkarılacak.
 • Kapalı mekanlarda toplanma sayısı 250 kişiye çıkarılacak.
 • Metrekareye göre kalabalık uygulaması kaldırılacak.
 • Restoran, kafeler ve barlar gece 02.00’ye kadar açık olabilecek.
 • Alkol satışındaki kısıtlamalar kaldırılacak.

Ağustos ayında kalkacak uygulamalar da şöyle:

 • Korona pasaportu, 500’den az seyiricili tiyatrolar, sinemalar, müzeler, lunaparklar gibi yerler için kaldırılacak.
 • Futbol müsabakalarında korona pasaportu zorunlu olmayacak.
 • Korona pasaportunun ekim ayı itibariyle tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber