Connect with us

Danimarka

Danimarka’da ‘hayat’ başlıyor

Published

on

Danimarka, yeni tip koronavirüsle mücadelede en katı ve en yoğun tedbirleri alan ülkelerden biriydi. Bütün iş yerleri, restoranlar, kuaförler, okullar, kamu kuruluşları vs. kapatılmıştı.

Danimarka aynı zamanda iş yerlerini, okulları ve bazı kamu kuruluşlarını açan ilk ülkelerden biri olacak. Diş klinikleri, fizyoterapistler, sürücü kursları, kuaförler pazartesiden itibaren hizmete açılacak.

Danimarka meclisinde bazı iş yerlerinin açılması kararı alındı.

13 Mart’tan beri kapanan bu toplu kullanım alanların bir kısmı, Başbakan Mette Frederiksen’in “kademeli, dikkatli ve kontrollü olarak normale dönmek istiyoruz” açıklamasından sonra 15 Nisan’da açıldı. Kreşler, yuvalar ve ilk okulların eğitime başlama kararı alınmıştı.

Meclisteki bazı muhalefet partileri, salgının kontrol altına alınmasından dolayı bazı işyerlerinin yeniden açılmasını istiyordu. Başbakan Mette Frederiksen, mecliste temsil edilen tüm partilerle yürüttüğü müzakere sonunda pazartesinden itibaren bazı işyerleri açılacak.

Pazartesi günü kuaförler açılıyor. Yaklaşık 1,5 aydır kapalı olan kuaförler, yeniden müşterilerine hizmet verecek. Ancak sosyal mesafe korunmaya devam edilecek. Yine pazartesinden itibaren diş klinikleri, sürücü kursları, fizyoterapistler, dövme klinikleri de açılacak. Kamu kurumlarından ise mahkemeler de davalar 27 Nisan’dan itibaren davalara bakmaya başlayacak.

Dişçiler açık olacak.

Bunun yanında restoranlar, kafeler, AVM’ler, eğlence yerleri, altıncı sınıftan 10. sınıfa kadar, yatılı okul, meslek okulları, liseler, üniversiteler 10 Mayıs’a kadar kapalı kalacak.

Yine Danimarka’nın kara, deniz ve hava hudut kapıları da kapalı kalmaya devam edecek. Danimarka’da normal hayata dönüş “kademeli” olacak.

Continue Reading
2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: Danimarka’da vaka sayısı 7 bini geçti – İskandinav Haber

  2. Pingback: Danimarka’da son durum: 355 can kaybı – İskandinav Haber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

Danimarka’da pandemide son durum

Published

on

By

Foto: SvitlanaRom, Pixabay

Koronavirüs pandemisinde başarılı bir seyir takip eden Danimarka’da can kaybı 2 bin 502’ye yükseldi. Ülkede koronavirüs enfekte sayısı da 166 bini geçti.

Enfekte olan 250 bin kişi de sağlığına kavuştu. Danimarka koronavirüs tedbirlerini esnetmeye başladı.

Danimarka’da 2 milyon 630 bin kişi ilk doz aşıyı aldı. Bir milyon 10 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Danimarka hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka bir koronavirüs aşısının daha kullanımını durdurdu

Published

on

By

Danimarka sağlık yetkilileri Johnson and Johnson’ın ürettiği Covid-19 aşısının ülkesindeki kullanımını durdurma kararı aldı.

Danimarka sağlık yetkililerince yapılan açıklamada koronavirüs salgınından kaynaklanan risklerin Johnson and Johnson tarafından üretilen Covid-19 aşınının muhtemel yan etkilerinin neden olabileceği risklerden daha fazla olmadığına kanaat getirdiklerini duyurdu.

Kopenhag yönetimi, bu nedenle ülkedeki Covid-19’a karşı yürütülmekte olan aşılama kampanyasının bu firmanın aşısı kullanılmadan devam edeceğini bildirdi. Danimarkalı yetkililer, daha önce İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nce geliştirilen ve AstraZeneca firması tarafından üretilen aşının ülkedeki kullanımının da durdurulması kararının alındığını hatırlattı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor

Published

on

By

Foto: ThePixelman, Pixabay

Türkiye, salgının kontrol altına alındığı Danimarka’ya sınırları yeniden açtı. THY’den yapılan açıklamada, “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir,” ifadeleri kulanıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye yolcu taşıyan uçuşların yeniden başladığı belirtildi.

Büyükelçilik’ten bugün yapılan açıklamada “Birleşik Krallık’tan ülkemize doğrudan uçuşla seyahat edilmesine yönelik COVID-19 salgını tedbirleri çerçevesindeki kısıtlamalar kaldırılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Birleşik Krallık’ta son 10 gün içinde bulunan” ve Türkiye’ye gelen kişilere yönelik 10 günlük karantina uygulamasına da son verildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre İngiltere’den Türkiye’ye seyahat etmek isteyen 6 yaş ve üzerindeki kişilerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

THY’den duyuru

Türk Hava Yolları (THY) da Danimarka ve İngiltere’den Türkiye’ye uçuşlarla ilgili bir duyuru yaptı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar açılıyor” dedi. Ekşi “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir” diye yazdı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber