Connect with us

Danimarka

Danimarka’da göçmenlerin enfekte sayısı açıklandı, Türkiyelilerde durum nedir?

Published

on

Bütün tedbirlere rağmen Danimarka’yı da etkisi altına alan yeni tip koronavirüs pandemisinin istatistikleri açıklandı. Yeni tip koronavirüs vakalarının yüzde 18’inin “batılı olmayan” göçmenlerde görüldü.

Salgına en çok göçmenlerin yakalandığı iddiaları Danimarka gündemini meşgul ediyordu.  Hvidovre Hastanesi enfeksiyon hastalıkları başkanı Dr. Thomas Benfield, “Bölümümüzde tedavi altında olan hastalara baktığım zaman, yabancı etnik kökene sahip insanların sayısı her zamankinden daha yüksek gibi görünüyor. Aynı durum yoğun bakım ünitelerinde de geçerli,” demişti.

Yabancılar ve Entegrasyon Bakanı Mattias Tesfaye, canlı yayında, “Umarım yakın zamanda ülkedeki farklı etnik kökene sahip vatandaşların diğerlerinden daha çok enfekte olup olmadığına dair veriler elde edebiliriz,” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiyeliler 3. sırada

Danimarka Devlet Serum Enstitüsü, konuya açıklık getirdi. Enstitü, ilk defa vaka sayılarının göçmenlere göre dağılımını paylaştı.

Danimarka’da vaka sayılarının yüzde 18’ini göçmenler oluşturuyor. Birinci sırada Fas, ikinci sırada Somali, üçüncü sırada da Türkiyeliler bulunuyor. Göçmenler arasında bin 500 civarında vaka oldu.

Göçmenler arasında en fazla vakanın görüldüğü yerler ise Kopenhag’da Ishøj, Albertslund, Hvidovre, Glostrup ile Egedal yer aldı. Bu yerler Türkiyelilerin de yoğun yaşadığı bölgeler. Ishøj’da yaşayan göçmenler arasında görülen koronavirüs vakası, etnik Danimarkalıların 3 katı olurken, Hvidovre ve Albertslund’da bu oran iki katı oldu. Batılı olmayan ülkelerden gelen göçmenler, Danimarka nüfusunun yüzde 9’unu oluşturuyor.

Danimarka’da durum

Danimarka’da vaka sayısı 10 bini geçerek, 10 bin 218 oldu. Can kaybı da, 522. Vakaların bin 504’ünü Avrupalı olmayan göçmenler, geri kalanın da Danimarkalılar ve Avrupalı göçmenler oluşturuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

EURO 2020’de İsveç elendi, Danimarka yarı finale çıktı

Published

on

By

16. Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Çekya’yı 2-1 yenen Danimarka ve Ukrayna’yı 4-0 mağlup eden İngiltere yarı finale yükseldi. Danimarka, yarı finalde İngiltere ile 7 Temmuz Çarşamba günü karşılaşacak.

İsveç ise Ukrayna’ya 2-1 yenilerek şampiyonaya veda etti.

İtalya ve İspanya yarı finale kaldı

EURO 2020’de dün oynanan karşılaşmalar sonucu İtalya, Belçika’yı 2-1, yenerek yarı finale yükseldi.

İspanya, normal süresi ve uzatma devreleri 1-1 sona eren maçta İsviçre’ye penaltı atışlarıyla 3-1 üstünlük kurarak, yarı finalde İtalya’nın rakibi oldu. İtalya ve İspanya 6 Temmuz’da karşılaşacak.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da koronavirüs kısıtlamaları esnetildi

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı tedbirler alan Danimarka, vakaların azalması ve koronavirüs aşısının yaygınlaşmasıyla beraber, tedbirler esnetiliyor, hayat normala dönüyor.

Parlamentoda yapılar görüşmeler sonucunda çıkan kararlara göre, Danimarka’da artık koruyucu maske zorunlu olmayacak, alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler açılacak ve kısıtlamalar çok az olacak.

Uygulamaya geçen kararlar şöyle:

 • Restoran, bar ve kafeler gece 00.00’a kadar açık olabilecek.
 • Maske kullanımı artık mecburi değil.
 • Sadece toplu taşıma vasıtalarında ayakta yolculuk yapılırken maske kullanılacak.
 • Korona pasaportu uygulaması adım adım kalkacak.
 • Bazı okullar, dernek faaliyetleri ve kütüphane gibi yerler için korona pasaportu şartı kalkacak.

Temmuz ayında kalkacak uygulamalar şöyle:

 • Koronavirüs testlerinin geçerlilik süresi 72 saatten 96 saate çıkarılacak.
 • Kapalı mekanlarda toplanma sayısı 250 kişiye çıkarılacak.
 • Metrekareye göre kalabalık uygulaması kaldırılacak.
 • Restoran, kafeler ve barlar gece 02.00’ye kadar açık olabilecek.
 • Alkol satışındaki kısıtlamalar kaldırılacak.

Ağustos ayında kalkacak uygulamalar da şöyle:

 • Korona pasaportu, 500’den az seyiricili tiyatrolar, sinemalar, müzeler, lunaparklar gibi yerler için kaldırılacak.
 • Futbol müsabakalarında korona pasaportu zorunlu olmayacak.
 • Korona pasaportunun ekim ayı itibariyle tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber