Connect with us

Danimarka

Danimarka’da bazı sağlık çalışanlarına koronavirüs bulaştı

Published

on

Danimarka’da hastane personeline de korona testi yapılmaya başlandı.

Danimarka televizyonu DR’nin sağlık çalışanları ile ilgili yaptığı araştırmada, koronavirüs bulaştığı görüldü.

Danimarka Sağlık İdaresi’nin aldığı karara göre yeterli miktarda test kiti olmadığı için sağlık çalışanları testten geçirilmeyecekti. Bu durum, sağlık çalışanları tarafından tepkiyle karışlanmıştı.

Bispebjerg Hastanesi’ndeki yoğun bakım ünitesi sorumlusu doktor Anne Lindhardt ve yanında çalışan 8 kişide koronavirüs tespit edildi. Virüsün hastalardan bulaştığı tahmin ediliyor. Evine kapanan Lindhardt, sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Kopenhag Üniversitesi hastanesindeki sağlık personeline de virüs bulaştığı teyit edildi. Enfekte olan hemşireler karantinaya alındı. Hastane doktorlarından Dr. Morten Steensen, “Kendimizi korumak için her türlü tedbiri alıyoruz, fakat birlikte çalıştığımızdan ve hastalara bu kadar yakın olduğumuzdan enfeksiyon kapma riski var.” dedi. Üniversite hastanesinde şu anda yoğun bakımda 7 hasta mevcut.

Sjaellend’de bulunan Region Sjaelland Hastanesi’nde de 10 sağlık personelinde virüs tespit edildi ve bu personel karantinaya gönderildi.

Danimarka’daki hastanelerin yoğun bakım üniteleri başkanı doktor Joachim Hoffmann-Petersen, hastane personelinin korkmaması gerektiğini söyledi Dr. Petersen, “Yönetmeliklere uyduğunuzda, kendinizi güvende hissedebileceğinizi düşünüyorum. Personele virüs bulaşmasını önlemek için uygun koruyucu ekipmana erişmesi çok önemlidir. Öncelikle kronik hastalıkları olan personeli korumak daha önemlidir. Personele bulaştığında, prosedürleri tekrar gözden geçirmeli ve tekrarlamaması için alınabilinecek başka önlemler devreye sokulmalıdır.” şeklinde konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

Danimarka’nın mültecilerle ilgili yeni yasasına Avrupa Birliği’nden tepki

Published

on

By

Danimarka’da yeni onaylanan sığınmacıları Avrupa dışında inşa edilen kamplarda kabul etmesini öngören yasa tasarısı Avrupa Birliği’nde tartışma yarattı.

AB Komisyonu Sözcüsü Adalbert Jahnz, sığınma talep edenlerin sınır dışı edilmesine imkan veren yeni yasasının, mevcut AB hukukuna aykırı olduğunu bildirdi.

Jahnz, Danimarka’nın uluslararası yükümlülükleriyle uyumluluğu ve sığınmacıların korunması için uluslararası dayanaklara zarar verilmesi riskiyle ilgili Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) endişelerini paylaştıklarını belirtti.

Sığınma talepleriyle ilgili bu tür kararların hem konuya ilişkin hukuki süreçlere hem de mağdurlara etkili biçimde koruma sağlanmasına yönelik soru işaretleri oluşturduğunu belirten Jahnz, şunları kaydetti:

“Bu, mevcut AB hukuku altında ya da göç ve sığınmaya yönelik yeni teklifler içeren anlaşma uyarınca mümkün değildir. Komisyonun önerdiği yeni göç ve iltica anlaşması, sığınmayı AB Şartı tarafından garanti altına alınmış bir temel hak olarak görüyor. Komisyon, yeni bir adım atılmadan ve yürürlüğe girmeden önce Danimarka’nın yasalarını dikkatlice inceleyecek.”

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da aşılama sayısı 3 buçuk milyon

Published

on

By

Foto: Jeyaratnam Caniceus, Pixabay

Koronavirüs pandemisinde başarılı bir seyir takip eden Danimarka’da can kaybı 2 bin 517’ye yükseldi. Ülkede koronavirüs enfekte sayısı da 284 bini geçti.

Enfekte olan 268 bin kişi de sağlığına kavuştu. Danimarka koronavirüs tedbirlerini de esnetmeye başladı.

Danimarka’da 3 milyon 440 bin kişi ilk doz aşıyı aldı. Bir milyon 270 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Danimarka hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

İlk aşı tazminatı Danimarka’da ödenecek

Published

on

By

Danimarka’nın başkenti Kopenhag yakınlarında AstraZenaca aşısının neden olduğu yan etkilerinden dolayı ilk kez bir hastaya tazminat ödenmesine karar verildi.

Ülkede hastaların adli işlemleri ile ilgilenen Patienterstatningen adlı kurum, ocak ayında AstraZenaca aşısı olduktan sonra kan pıhtılaşması sorunu yaşayan 30 yaşındaki kadına tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi.

Söz konusu kurumun başkanı Karen-Inger Bast, “Kadının hasta kayıtlarını okuduktan sonra tromboz (kan pıhtılaşması) olayının aşıdan kaynaklandığına dair şüphe kalmadı” dedi.

Aşı olduktan birkaç gün sonra şiddetli baş ağrıları yaşayan Covid-19 hastasına, daha sonra beyninde ve karaciğerinde kan pıhtıları teşhisi kondu.

Karara göre şimdilik genç kadın yan etkilerden kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle çalışamadığı günler için tazminat alabilecek. Fakat yan etkilerle ilgili daha uzun vadeli sorunlar yaşaması durumunda ilave tazminat alma hakkına sahip olacak.

Çalıştığı işten dolayı aşı olmak zorunda olduğu için iş yerinde de tazminat alabilecek.

Hasta tazminat kurulu şu anda koronavirüs aşılarının yan etkileriyle ilgili 158 hak talebini işleme alıyor. Bunlardan 115’i AstraZeneca aşısıyla ilgili iken 38’i Pfizer ve 5’i Moderna aşılarından geliyor.

Danimarka, AstraZeneca aşısını tamamen durduran ilk Avrupa ülkesi oldu

Danimarka Sağlık Bakanlığı, nadir görülen ancak ciddi yan etkilere yol açtığı gerekçesiyle 14 Nisan tarihinde AstraZeneca aşılarının kullanımını “tamamen” durdurduğunu açıklamıştı.

Ülkede AstraZeneca aşısı yaptıran 150 bin kişiden sadece ikisinde “kan pıhtılaşması” görülmüş ve 11 Mart’ta söz konusu aşıların kullanımı geçici olarak askıya alınmıştı.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber