Connect with us

Danimarka

Danimarka ve Almanya’da bombalı saldırı planlayan 14 kişi gözaltına alındı

Published

on

Foto: Diego Fabian Parra Pabon, Pixabay

Danimarka ve Almanya’da bombalı saldırı hazırlığında bulunan toplam 14 zanlı eş zamanlı polis operasyonlarıyla gözaltına alındı.

Euronews’te yer alan habere göre, Danimarka Güvenlik ve İstihbarat Servisi’nin (PET) yaptığı açıklamada başkent Kopenhag’ın kırsal kesimlerine yapılan baskınlarda toplamda 13 zanlının evlerinde sakladıkları patlayıcı maddelerle birlikte etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Almanya’nın Hesse şehrinde şebekeyle bağlantısı olan diğer bir kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

PET gözaltına alınan kişilerin kimliklerinin güvenlik gereği basınla paylaşılmadığını, polisin zanlıların bir ya da birden fazla bombalı terör eylemi planladıklarını düşündüğünü duyurdu.

Danimarka Adalet Bakanı Nick Haekkerup, terörün ülkede ciddi bir mesele olduğunu belirterek, Alman ve Danimarkalı ekiplere başarılı operasyonlarından dolayı teşekkür etti.

Danimarka polisi operasyonu “çok ciddi bir mesele” olarak tanımlarken, terör eylemleriyle bağlantısı olduğundan şüphelenilen 6 kişinin daha gözaltına alınarak ülkenin kuzeyindeki Holbaek şehrinde hakim karşısına çıkarıldığı bildirildi.

Almanya’daki operasyonda 10 kilogram patlayıcı ele geçirildi

Almanya’nın Saksonya Anhalt eyaletinde yapılan benzer bir polis operasyonundaysa ocak ayında patlayıcı madde ve diğer kimyasallar satın aldığı belirlenen 3 zanlının “patlayıcı madde bulundurmak ve saldırı hazırlığı yapmak” suçlamasıyla gözaltına alındığı duyuruldu. Almanya’nın Dessau şehrinde yapılan bir aramada da 10 kilogram patlayıcı toz madde ele geçirildiği belirtildi.

PET yetkilileri Alman güvenlik ekipleriyle yapılan işbirliğinin “etkili ve başarılı” olduğunu söyledi.

Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip Danimarka’da istihbarat birimlerinin terör operasyonlarına sıkça rastlanıyor. 2019 Aralık’ında ülkede düzenlenen operasyonlarda “radikal İslamcı” motivasyonuyla eylem hazırlığında bulunan 20’den fazla zanlı gözaltına alınmıştı.

Danimarka

Danimarka bir koronavirüs aşısının daha kullanımını durdurdu

Published

on

By

Danimarka sağlık yetkilileri Johnson and Johnson’ın ürettiği Covid-19 aşısının ülkesindeki kullanımını durdurma kararı aldı.

Danimarka sağlık yetkililerince yapılan açıklamada koronavirüs salgınından kaynaklanan risklerin Johnson and Johnson tarafından üretilen Covid-19 aşınının muhtemel yan etkilerinin neden olabileceği risklerden daha fazla olmadığına kanaat getirdiklerini duyurdu.

Kopenhag yönetimi, bu nedenle ülkedeki Covid-19’a karşı yürütülmekte olan aşılama kampanyasının bu firmanın aşısı kullanılmadan devam edeceğini bildirdi. Danimarkalı yetkililer, daha önce İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nce geliştirilen ve AstraZeneca firması tarafından üretilen aşının ülkedeki kullanımının da durdurulması kararının alındığını hatırlattı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor

Published

on

By

Foto: ThePixelman, Pixabay

Türkiye, salgının kontrol altına alındığı Danimarka’ya sınırları yeniden açtı. THY’den yapılan açıklamada, “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir,” ifadeleri kulanıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye yolcu taşıyan uçuşların yeniden başladığı belirtildi.

Büyükelçilik’ten bugün yapılan açıklamada “Birleşik Krallık’tan ülkemize doğrudan uçuşla seyahat edilmesine yönelik COVID-19 salgını tedbirleri çerçevesindeki kısıtlamalar kaldırılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Birleşik Krallık’ta son 10 gün içinde bulunan” ve Türkiye’ye gelen kişilere yönelik 10 günlük karantina uygulamasına da son verildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre İngiltere’den Türkiye’ye seyahat etmek isteyen 6 yaş ve üzerindeki kişilerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

THY’den duyuru

Türk Hava Yolları (THY) da Danimarka ve İngiltere’den Türkiye’ye uçuşlarla ilgili bir duyuru yaptı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar açılıyor” dedi. Ekşi “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir” diye yazdı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Yılın en iyi basın fotoğrafı armağanı Danimarkalı Mads Nissen’e

Published

on

By

Dünyanın en prestijli basın fotoğrafı ödüllerinden biri olan World Press Photo ödülünün (Dünya Basın Fotoğrafı) kazanan Danimarkalı fotoğrafçı Mads Nissen oldu.

“Umudun sembolü”

En önemli branşta ödüllendirilen bu fotoğrafta plastik koruyucuyla yaşlı bir kadına sarılan hemşirenin karesi, bu zor pandemi sürecinde, jüri üyeleri tarafından “umudun” sembolü olarak değerlendirildi.

Fotoğrafın güzelliğinin yanı sıra, arkasındaki hikaye jüri üyelerini duygulandırdı.

Fotoğraftaki 85 yaşındaki kadın Sao Paulo’daki bir huzurevinde 5 ay boyunca kimse ile temas kuramadı, daha sonra bir plastik paravan sayesinde ilk kez ona yardımcı olan hemşireye sarılabildi.

Jüri üyesi Kevin WY Lee fotoğrafla ilgili yaptığı yorumda, “Covid-19 salgının bu ikonik görüntüsü, her yerde hayatımızın en olağanüstü anını gösteriyor. Kırılganlığı, ayrılığı, hem de hayatta kalmayı gösteren bu fotoğraf aynı zamanda umundun sembolü oldu” ifadelerini kullandı.

Danimarka gazetesi Politiken’de fotoğrafçı olan ödülün sahibi Mads Nissen, “Benim için bu fotoğraf, en zor zamanlardaki umut ve aşk hikayesini temsil” ediyor dedi.

Nissen bu yıl “Genel bilgiler, sadece görsel” kategorisinde de birincilik ödülünü de kazandı. Deneyimli fotoğrafçı, 2015’te World Press Photo Ödülü’nü kazanmıştı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber