Connect with us

Danimarka

Danimarka, Suriyeli mültecileri güvenli olmamasına rağmen geri gönderiyor

Published

on

Danimarka, Suriye’de yaşananları “güvenli” kabul edip Danimarka’ya iltica eden Suriyelileri geri gönderme kararı aldı. Danimarka, Suriyeli mültecilerin oturma izinlerini yenilemeyecek. Danimarka hükûmetine göre artık “eve dönmeleri” güvenli.

İlk aşamada 189 Suriyelinin geçici oturma iznini yenilenmeyen Danimarka Suriye’nin belli bölümlerinin güvenli olduğu konusunda ısrar eden ve Avrupa’da oturma izinlerini kaldırmaya başlayan ilk ülke oldu.

Euronews’te yer alan habere göre, Danimarkalı yetkililerin bu adımı geçtiğimiz yıl hazırlanan ve Suriye’nin bazı bölgelerinde güvenlik durumunun “önemli ölçüde iyileştiğini” gösteren bir rapor sonrası geldi.

Özellikle Şam ve çevresinden gelmiş olan 500 Suriyelinin durumları yeniden gözden geçirildi.

Konu bazı Suriyelilerin medya mecralarında buna isyan etmesi ile önce ülke ve Avrupa gündemine geldi. Bu kişilerden ilki ailesi ile Nyborg’da oturum izni almış olan 19 yaşındaki Aya Ebu-Daher oldu. Bir televizyon programında duygusal bir konuşma yapan Ebu-Daher gözyaşlarına hakim olmaya çalışarak “Ben ne yanlış yaptım?” diye sorması kamuoyunda sempati yarattı.

‘Haksız muamele görüyorlar’

Danimarka Mülteci Konseyi genel sekreteri Charlotte Slente, ülkesinin Suriyelilere yönelik yeni kurallarının “haksız muamele” anlamına geldiğini şu sözlerle ifade ediyor:

“Danimarka Mülteci Konseyi, Şam bölgesini veya Suriye’deki herhangi bir bölgeyi mültecilerin geri dönmesi için güvenli sayma kararına katılmıyor – bazı bölgelerde çatışmaların olmaması, insanların güvenle geri dönebileceği anlamına gelmiyor. Ne Birleşmiş Milletler ne de diğer ülkeler Şam’ı güvenli olarak görüyor.”

Keyfi gözaltı, işkence ve kaybolma vakaları devam ediyor

10 yıldır süren savaşın ardından Beşar Esad, Suriye’nin çoğunun kontrolünü geri aldı ve cephe hattı çatışmaları ülkenin kuzeyi ile sınırlı durumda. Ne var ki, Arap Baharı sırasında insanların ayaklanmasının en önemli nedenlerinden biri Esad’ın gizli polis teşkilatıydı. Bu teşkilatın son 10 yılda 100 binden fazla insanı zorla alıkoyduğu, işkence ettiği ve ortadan kaldırdığı düşünülüyor.

Uluslararası insan hakları grubu Human Rights Watch’a (HRW) göre Şam ile anlaşma yapmak zorunda kalmış olan pek çok şehirde rejimin keyfi uygulamaları ve gözaltıları devam ediyor.

Ayrıca bu bölgelerde yeniden yapılanmaya neredeyse hiç bütçe ayrılmıyor. Elektrik, su ve internet gibi temel hizmetler yok denecek kadar az. Suriye para biriminin yaşadığı değer kaybı nedeniyle de gıda fiyatları yüzde 230 artmış durumda.

‘Bombaların patlamaması güvenli olduğu anlamına gelmiyor’

28 yaşındaki Hiba el-Khalil Türkiye üzerinden geçerek önce Yunanistan’a oradan da 2015’te Danimarka’ya gelmiş bir başka sığınmacı. Danimarka televizyonuna verdiği röportajda “Bir yere artık kimyasal bombalar atılmıyor olması oranın güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Herkes her an gözaltına alınabilir. Sadece benim olduğum kadar Suriye dışında zaman geçirmiş olmak bile sizden şüphelenmeleri için yeterli sebep” diyor ve ekliyor:

“Danimarka’da çok mutluyum. Buraya okumaya, çalışmaya ve kendim için yeni bir hayat kurmaya geldim. Dilinizi bile çok iyi öğrendim ama şimdi şaşkınlık içindeyim. Meğer bu çabalarım yeterli değilmiş.”

Askerlik çağındaki erkekler geri gönderilmiyor

Suriyeli erkekler genellikle yeni politikadan muaf tutuluyor çünkü yetkililer, Suriye ordusuna alınma riskiyle karşı karşıya olduklarını veya zorunlu askerlikten kaçtıkları için cezalandırıldıklarını biliyorlar.

Bu politikadan etkilenen kişilerin çoğu, çocuklarından ayrı kalmakla karşı karşıya olan kadınlar ve yaşlı insanlar.

‘Mülteciler Danimarka’ya Hoş Geldiniz’ (DWR) organizasyonuna göre, hali hazırda 30 Suriyelinin mahkemeye yaptığı itiraz reddedildi. – ancak Kopenhag Şam ile diplomatik ilişkilere sahip olmadığı için bu insanları doğrudan Suriye’ye sınır dışı edemiyor. Bu nedenle başvuruları ger çevrilenler şimdilik göçmen merkezlerine yerleştirildi.

DWR bu merkezlerde sayıları artmaya başlayan mültecilerin çalışamadığı, eğitim göremediği ve yeterli sağlık hizmeti alamadıklarını belirtiyor.

Siyaset sağa kayıyor

Danimarka, 35 bini Suriyeli olamak üzere 500 bini göçmene ev sahipliği yapıyor ve bugün toplam 5,8 milyon nüfusa sahip bir ülke.

İskandinav ülkesinin hoşgörü ve açıklık konusundaki itibarı, son yıllarda aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi’nin yükselişiyle zarar gördü. Sosyal Demokratların önderlik ettiği hükümetteki merkez-sol koalisyonun tarafları işçi sınıfının oylarını almak için rekabet halinde. Bu nedenle politikalar sağa doğru kayma gösteriyor.

Gönüllü dönenlere 20 bin euro

Danimarka hükümeti, Suriyelilerin oturma izinlerini ellerinden almanın yanı sıra, gönüllü olarak geri dönenlere kişi başına yaklaşık 20 bin euro para ödüyor. Ancak 2020’de bu teklifi sadece 137 kişi kabul etti.

Grönland

Grönland’ın bir kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkol satışı yasaklandı

Published

on

By

Danimarka’ya bağlı Grönland özerk bölgesinde bulunan Tasiilaq kasabasında artan şiddet olayları nedeniyle alkollü içecek satışı iki hafta süresince yasaklandı.

Tasiilaq kasabası polisi, kısa süre içerisinde 15 aile içi şiddet, 2 intihar, 4 intihar tehdidi ve 6 farklı şiddet olayı raporladı. Aynı dönemde yerel sağlık yetkilileri de alkol zehirlenmesine bağlı tedavide kapasitenin dolma noktasında olduğunu belirtti.

Tasiilaq kasabasının bağlı olduğu Semersooq Belediye Başkanı Charlotte Ludvigsen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu son derece talihsiz bir durum ve doğal olarak bunu durdurmak için geçici bir yasağı destekliyoruz. Birkaç gün içinde meydana gelen birçok kişisel trajediyi öğrenmek gerçekten üzücü, bu yüzden bunun doğru karar olduğundan şüphem yok,” diye konuştu.

Grönland ayrıca, alkole bağlı artan şiddet olaylarını azaltmak için Tasiilaq’ta bir dizi sosyal girişim başlattı. Kasaba yakın zamanda bir aile tedavi merkezi ve bir gençlik merkezi açtı, ancak belediye Başkanı Ludvigsen daha fazlasının yapılması gerektiğini kabul etti.

Ludvigsen, “Uzun vadede, yönetimden Tasiilaq’ın toplumsal sorunları ele alması için kapsamlı bir plan yapmasını istedim” dedi.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da 50 bin kişilik stadyum konseri düzenlendi

Published

on

By

Danimarka’da Covid-19 önlemlerinin tamamen kaldırıldığı gün Parken Stadyumu’nda 50 bin kişilik konser düzenlendi.

Danimarkalı post-punk grubu The Mindsof 99 konseri Avrupa’da ilk tam kapanmaların ardından yapılan en büyük stadyum konseri olma özelliğini taşıdı.
Bir buçuk yıl önce tüm biletleri tükenen konser, pandemi nedeniyle ertelenmek zorunda kalmıştı. Organizatör Live Nation, konserin ülkede yasakların kaldırılmasının bir gün sonrasına denk gelmesinin tamamen şans olduğunu ve bunun bir anlamda kutlamaya dönüştüğünü açıkladı.

Euronews’in haberine göre, grubun solisti Niels Brandt geçen yılki ertelemenin kendileri için ilk başta çok kötü olduğunu ama şimdi bunun telafi edildiğini hatta daha iyi olduğunu belirterek ” Danimarka’nın yeniden açıldığı gün buradayız. Yeni bir rekor kırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Danimarka

Aşılama oranı yüzde 83’e çıkan Danimarka’da pandemi tedbirleri kaldırıldı

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Danimarka Ulusal Sağlık Kurulu, tek doz aşılama oranı yüzde 83’e çıkan ülkedeki Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve bu nedenle bütün önlemlerin kaldırıldığını açıkladı.

Danimarka’da 5,8 milyonluk nüfus içinde iki doz aşı olan vatandaşların oranı yüzde 73, 65 yaş üstü iki doz aşı olanların oranı yüzde 96’ya çıktı.

Günde sadece 500 vaka görülmesi ve virüsün yayılma hızının 0,7’ye düşmesi önlemlerin tamamen kaldırılması için yeterli görüldü.

Salgın tamamen kontrol altında

Açıklamada, ülke genelinde rekor bir aşılama düzeyine ulaşıldığı ve Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığı vurgulandı.

Ayrıca açıklamada, uluslararası kuralların geçerli olduğu havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu ve PCR testi gibi kuralların yürürlükte olacağı ifade edildi.

Rigshospitalet Hastanesi Bulaşıcı Hastalıkları Başhekimi Jens Lundgren, devlet televizyonu DR’ya yaptığı açıklamada, Danimarka’nın salgına karşı zaferini başlangıçta sert önlemler daha sonrada yüksek aşılama oranına ulaşmasıyla kazandığını söyledi.

Ülkede aşılma oranın yüzde 83’e çıktığını kaydeden Lundgren, sonbahar ve kış aylarında salgının kontrolden çıkması durumunda kısıtlamaların tekrar geri getirilebileceğini hatırlattı.

Ulusal Sağlık Kurumunun açıkladığı rakamlara göre, Danimarka’da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 604’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da 350 bin 996’ya yükseldi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber