Connect with us

Danimarka

Danimarka, okullarda ‘sosyal mesafeyi’ nasıl koruyor?

Published

on

Koronavirüs pandemisiyle başarılı şekilde mücadele eden Danimarka’da belli şartlar çerçevesinde okullar açıldı. Bu şartların başında “sosyal mesafeyi” okullarda da korumak geliyor. Peki Danimarka’da bu nasıl yapılıyor?

Okulların yeniden açılıp açılmaması tartışılabilir. Ancak, hem personel hem de öğrenciler için güvenli ve sosyal mesafeyi koruyan bir okul ortamı sağlamak adına yerine getirilmesi gereken çok sayıda yeni uygulama olacağı da bir gerçek.

İki hafta önce açılan Copenhagen International School tam da bu süreci yaşadı ve 400 öğrencisi okul kampüsüne geri döndü. Sosyal mesafeyi koruma amaçlı uygulanan yöntemlerle ilgili bilgi almak için okulun tesis yöneticisi Kent Sehested ile bir röportaj yapıldı.

1. Net işaretler ve yönlendirmeler

Her şeyden önce, tüm yeni önlemlerin ebeveynlere ve personele net bir şekilde açıklandığından emin olmak gerekiyor. Böylece yeni okul gününün nasıl geçeceğini anlayabilirler.

“Okulu açmamızdan birkaç gün önce okul müdürümüzün ebeveynlere gönderdiği ve açık talimatlardan oluşan e-posta işimizi epey kolaylaştırdı,” diyor Sehested.

Bu sayede, çoğu ebeveyn ve öğrencinin yeni düzene hazırlıklı ve ne yapmaları gerektiğini bilerek okula geldiklerini ifade ediyor.

Ebeveynler ve çocuklar nihayet okula adım attığında ise hem kendisinin hem de diğer okul çalışanlarının onlara yardımcı olmak için hazır beklediğini de ekliyor.

“Meslektaşlarımla her sabah trafik yeleği giyerek bahçede bekliyoruz ve insanların doğru şekilde sıraya girmesine yardımcı oluyoruz. Sorularına cevap veriyoruz ve yanlarında oluyoruz – bu herkesin kendini güvende hissetmesini sağlıyor.”

2. Fiziksel mesafe okulun dışında başlıyor

Okul bahçesi, potansiyel temas açısından en riskli alanlardan biridir, bu yüzden insanların mesafeyi korumasına yardımcı olacak önlemler almak çok önemli.

“İnsanların aralarında iki metrelik bir sıra oluşturmasına yardımcı olmak için trafik konileri koyduk. Fiziksel mesafenin korunmasına yardımcı oluyor.”

Bu okuldaki mesafelendirme koni kullanılarak yapıldı. Diğer okullar da benzeri nesneler kullanarak fiziksel mesafeyi koruyabilirler.

3. Fiziksel mesafe okulun içinde devam ediyor

Fiziksel mesafe okul içinde de korunuyor: “Çocukların mesafelerini korumalarına yardımcı olmak için yere maskeleme bantları yapıştırdık. Nerede olmaları gerektiğini bildikleri zaman kurala uymaları çok daha kolay,” diye açıklıyor Sehested.

4. Okula giriş-çıkış saatleri birbiriyle çakışmayacak şekilde düzenleniyor

Yoğunluğu önlemek amacıyla öğrenciler okula farklı saatlerde geliyor ve okuldan farklı saatlerde ayrılıyorlar. Çocukların yarısı okula sabah 8.30’da gelip öğlen 2.30’da çıkarken, diğer yarısı 9’da geliyor ve öğlen 3’te gidiyor.

Toplu taşıma araçları zamanlama ve aşırı kalabalık gibi nedenlerden ötürü elverişsiz olabilir.

Sehested, “Ayrıca, fiziksel mesafeyi artıramadığımız ve tek seferdeki çocuk sayısını azaltamadığımız için okul servisi hizmetimizi sonlandırmak zorunda kaldık,” diye ekliyor.

5. Trafiği en aza indirmek ve yönetmek 

Bir diğer önemli husus, kurallara uymadan veya kalabalık alanlar oluşturarak hareket eden insanların oluşturduğu riski önlemek için okul giriş ve çıkış noktalarının iyi yönetildiğinden emin olmak.

Sehested, “Sıkışıklığa sebep olmadığımızdan emin olmak için ön kapıyı kullanmak yerine üç ayrı giriş ve üç ayrı çıkış kullanıyoruz,” diyor.

“İnsanların binanın çevresinde saat yönünün tersine doğru hareket etmelerini sağlıyoruz, bu sayede tek yönlü bir akış oluşuyor ve insanlar birbirlerine çarpmıyor ya da trafik sıkışıklıklarına neden olmuyorlar.”

6. Bekleme salonları ve dezenfektanlar

Temizliğin sağlanması en önemli konulardan biri. Bu yüzden okul yönetimi, öğrencilerin okulun başka bir yerine gitmeden önce dezenfekte olduklarından emin olmak için “bekleme salonları” oluşturdu.

“Öğrenciler okul binasına girdikten sonra, uygun aralıklarla yerleştirilmiş sandalyelere oturarak bekleme salonlarında bekliyorlar. Binaya giren ve çıkan herkesin olabildiğince temiz olmasını sağlamak için her giriş-çıkış noktasında dezenfektanlarımız var.”

7. On kişilik gruplar halinde sınıf öğretimi

Önceden belirlenen ve değişmeyen öğretmenlere sahip az öğrencili sınıflar oluşturmak, bulaşma riskini önemli ölçüde azaltan basit ama etkili bir yöntem.

“Öğrencilerimiz on kişilik gruplar halinde ve tek bir öğretmen eşliğinde sınıfta öğretim görüyorlar. Kendi özel tuvalet ve el yıkama alanlarına sahipler. Branş derslerinin öğretimi hala uzaktan devam ediyor, ancak sınıfta yapılıyor.”

“Bu şekilde, öğrenciler yalnızca dokuz sınıf arkadaşı ve bir öğretmen ile fiziksel olarak bir araya geliyorlar, hem de özel öğretim alıyorlar.”

8. Kişiye özel beslenme kutuları sınıflarda dağıtılıyor

Öğle yemeğinin her öğrencinin kendi sınıfında servis edilmesi sonucu temas riskini azaltmak kolaylaşıyor.

Sehested, “Açık büfeden yiyecek almak ve yemekhanede yemek yerine, ayrı ayrı paketlenmiş beslenme kutuları sınıflara getiriliyor,” diye belirtiyor.

Okul, bu beslenme kutularının tek kullanımlık olduğunu, bunun da sürdürülebilir bir kurum olarak ilkelerine aykırı olduğunu, ancak şu anda çocukların güvende olmasını sağlamak için tek çözümün bu olduğunu ifade ediyor.

9. Çok sık temizlik yapılıyor

Tahmin edebileceğiniz gibi, her şey düzenli olarak temizleniyor.

“Tuvaletler, tırabzanlar, oyuncaklar ve sıkça kullanılan diğer her şey günde iki kez temizleniyor,” diyor Sehested.

Tüm bu temizlik, okulun mevcut temizlik personeli tarafından yapılıyor, ancak her şey daha sık temizlendiği için maliyet de artıyor. Neyse ki okulun diğer bölümleri şu anda kapalı ve bu sayede biraz tasarruf yapılabiliyor.

10. Esnek olun

Sehested, “Özetlemek gerekirse, bence işin esası esnek olmak, iyi dinlemek ve gerektiği takdirde hızlı değişiklikler yapmak,” diye belirtiyor.

“Çok çalışmamız gerekti,” diye anlatıyor, “Ama okulumuzu açmayı başardık ve öğrencileri burada görmek harika. Gün be gün normale dönüyoruz. ”

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

EURO 2020’de İsveç elendi, Danimarka yarı finale çıktı

Published

on

By

16. Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Çekya’yı 2-1 yenen Danimarka ve Ukrayna’yı 4-0 mağlup eden İngiltere yarı finale yükseldi. Danimarka, yarı finalde İngiltere ile 7 Temmuz Çarşamba günü karşılaşacak.

İsveç ise Ukrayna’ya 2-1 yenilerek şampiyonaya veda etti.

İtalya ve İspanya yarı finale kaldı

EURO 2020’de dün oynanan karşılaşmalar sonucu İtalya, Belçika’yı 2-1, yenerek yarı finale yükseldi.

İspanya, normal süresi ve uzatma devreleri 1-1 sona eren maçta İsviçre’ye penaltı atışlarıyla 3-1 üstünlük kurarak, yarı finalde İtalya’nın rakibi oldu. İtalya ve İspanya 6 Temmuz’da karşılaşacak.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da koronavirüs kısıtlamaları esnetildi

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı tedbirler alan Danimarka, vakaların azalması ve koronavirüs aşısının yaygınlaşmasıyla beraber, tedbirler esnetiliyor, hayat normala dönüyor.

Parlamentoda yapılar görüşmeler sonucunda çıkan kararlara göre, Danimarka’da artık koruyucu maske zorunlu olmayacak, alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler açılacak ve kısıtlamalar çok az olacak.

Uygulamaya geçen kararlar şöyle:

 • Restoran, bar ve kafeler gece 00.00’a kadar açık olabilecek.
 • Maske kullanımı artık mecburi değil.
 • Sadece toplu taşıma vasıtalarında ayakta yolculuk yapılırken maske kullanılacak.
 • Korona pasaportu uygulaması adım adım kalkacak.
 • Bazı okullar, dernek faaliyetleri ve kütüphane gibi yerler için korona pasaportu şartı kalkacak.

Temmuz ayında kalkacak uygulamalar şöyle:

 • Koronavirüs testlerinin geçerlilik süresi 72 saatten 96 saate çıkarılacak.
 • Kapalı mekanlarda toplanma sayısı 250 kişiye çıkarılacak.
 • Metrekareye göre kalabalık uygulaması kaldırılacak.
 • Restoran, kafeler ve barlar gece 02.00’ye kadar açık olabilecek.
 • Alkol satışındaki kısıtlamalar kaldırılacak.

Ağustos ayında kalkacak uygulamalar da şöyle:

 • Korona pasaportu, 500’den az seyiricili tiyatrolar, sinemalar, müzeler, lunaparklar gibi yerler için kaldırılacak.
 • Futbol müsabakalarında korona pasaportu zorunlu olmayacak.
 • Korona pasaportunun ekim ayı itibariyle tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber