Connect with us

Dünya

Covid-19 hakkında bilgi ve tecrübe arttıkça ölüm oranları düşmeye başladı

Published

on

Covid-19 dünya genelinde hızla yayılırken, tıp camiası da bu virüsle nasıl başa çıkılacağı konusunda tecrübe kazanmaya devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa’da covid-19 vakaları artmaya devam ederken koronavirüs hakkında sahip olunan bilgi artıkça vakalardaki ölüm oranlarının düştüğü gözlemlendi.

Euronews’te yer alan habere göre, New York’ta mart ayında covid-19 tanısıyla hastaneye yatırılanların yüzde 30’u hayatını kaybederken haziran ayı sonunda ölüm oranı yüzde 3’e düştü.

İngiltere’deki doktorlarda benzer bir trend tespit etti. Mart ayında yoğun bakımdaki her 10 hastanın 4’ü ölürken haziran ayı sonunda hayatta kalanların oranı yüzde 80’in üzerine çıktı.

New York Üniversitesi Langone Health araştırmacıları mart ve ağustos ayları arasında 3 hastaneye yatırılan 5 bin hastanın sonuçlarını inceledi. Araştırmanın sonucunda zamanla tedavi başarısında gözle görülür bir artış olduğu tespit edildi.

Hastaların yaş, cinsiyet, ırk, kronik rahatsızlıklar ve Covid-19 semptomlarının şiddeti gibi faktörler göz önüne alındığında dahi mart ayında yüzde 25,6 olan ölüm oranı ağustosta yüzde 7,6’ya düştü.

Daha fazla tecrübe kazanan doktorlar ilaç dışı müdahaleleri daha iyi yönetiyor

Uzmanlar hastaların tedavisindeki gelişmeyi etkileyen birkaç etken olduğunu belirtiyor. Buna göre doktorlar hastalık hakkına daha fazla tecrübe kazandıkça kullanılan steroid ilaçları ve ilaç dışı müdahaleleri daha iyi yönetmeye başladı.

Çalışmaya göre farkındalık da hastalıkla mücadelede etkili oldu. Covid-19 konusunda daha fazla bilgi sahibi olan bireyler hastalığın daha erken evrelerinde tedavi için başvurmaya başladı. Ayrıca çalışmada hastaneler üzerindeki yük ve personel üzerindeki baskının azalmış olmasının da ölüm oranındaki gerilemeye katkıda bulunmuş olabileceği vurgulandı.

NYU Langone Sağlık Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Leora Horwitz hastaların ne zaman solunum cihazına ihtiyaç duyup duymadığı, kan pıhtısı ve böbrek yetmezliği gibi komplikasyonları takip etmemiz gerekip gerekmediği konusunda daha fazla tecrübe kazanıldığını vurguluyor.

Öte yandan uzmanlar vaka sayısındaki artışın yavaşlatılamaması halinde sağlık sistemi üzerindeki yükün tekrar yükseleceği ve bunun da ölüm oranlarının tekrar artmasına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Avrupa

AB vatandaşlarının dörtte biri ilk doz aşıyı oldu

Published

on

By

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde şimdiye kadar 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi. Von der Leyen böylece tüm Avrupalıların dörtte birinin ilk doz aşıyı olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi.

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Von der Leyen “Aşılama Avrupa Birliği genelinde hız kazanıyor: 150 milyon aşıyı aştık. Tüm Avrupalıların dörtte biri ilk dozu oldu. Temmuz’da Avrupa Birliği’ndeki yetişkinlerin yüzde 70’ini aşılamaya yetecek kadar doza sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede yaklaşık 450 milyon insan yaşıyor. Yetişkinlerin yüzde 70’i, AB Komisyonu’nun verilerine göre yaklaşık 266 milyon insan ediyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

Avrupa Parlamentosu, seyahatlerde kullanılacak ‘AB Covid-19 Sertifikası’nı onayladı

Published

on

By

İllüstrasyon: Gerd Altmann, Pixabay

Avrupa Parlamentosu üyeleri, AB Komisyonu tarafından hazırlanan ülkeler arasında seyahatlerde kullanılacak ‘AB Covid-19 Sertifikası’nı onayladı. Avrupa Komisyonu söz konusu belgenin temmuz ayı öncesinde yürürlüğe girmesini istiyor.

Avrupalı parlamenterler sertifikanın 12 ay için geçerli olmasını, kâğıt veya dijital formatta hazırlanmasını istedi. Belgede, aşı olanların aşı bilgileri ya da yakın zamanda alınmış negatif test sonucu veya daha önce hastalığı geçirip geçirmediklerine dair bilginin bulunması gerektiği kararlaştırıldı.

‘Seyahat belgesi’ için ön koşul olmayacak

AP vekilleri sertifikanın tek başına bir “seyahat belgesi” veya serbest dolaşım hakkı için bir ön koşul olmaması gerektiği vurgulandı.

Aşı olmayanlara karşı ayrımcılığın önlenmesi amacıyla AB ülkelerinin zamanlı ve ücretsiz test imkanı sağlamasını isteyen milletvekilleri, AB’nin aşı sertifikasının, üye ülkelerin kendilerinin hazırlayacağı sertifikalarla uyumlu olması gerektiğini belirtti.

AP milletvekilleri ayrıca AB tarafından onaylanmış aşıları olan kişilere AB ülkelerince verilecek sertifikalarının tüm üye ülkelerde tanınmasını istedi. AB’de şu anda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson tarafından geliştirilen aşılar onay almış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım onayı verdiği aşıları olan kişilere AB ülkelerinde verilen sertifikaların da tanınıp tanınmayacağına her ülkenin kendisinin karar vermesi konusunda uzlaşıldı. Ayrıca, sertifika bilgilerinin saklanması ve verilerin korunmasının önemine işaret edildi.

Düzenleme parlamento ile AB Konseyi arasında müzakere edilecek

Avrupa Parlamentosunun müzakere pozisyonunu belirlemesinin ardından AB Komisyonunun hazırladığı taslak yasal düzenleme, parlamento ile AB Konseyi arasında müzakere edilecek. Düzenlemenin yaz başında son halini alması bekleniyor.

AB, aşı sertifikası sistemini, bu yaz turizm sezonunu değerlendirebilmek amacıyla Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin talebiyle oluşturmaya başlamıştı. Bu kapsamda gelecekte başka bir ülkenin aşı sertifikasının tanınması için AB’de onaylı aşıların kullanılmış olması gerekeceği belirtiliyordu. Ancak AB ülkelerinin, hangi aşıların tanınacağına kendilerinin karar verebileceği ifade ediliyor.

Continue Reading

Dünya

İsrail’de ‘dini bayram’ kutlamalarında yaşanan izdihamda en az 45 kişi öldü

Published

on

By

İsrail’in kuzeyindeki Meron yerleşiminde, Lag BaOmer bayramı kutlamalarında yaşanan izdiham nedeniyle en az 45 kişinin öldüğü bildirildi.

Hayatını kaybedenlerden bir kısmının kimliği belirlendi. Bu kişiler düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre yetkililer, 20’si ağır olmak üzere 150 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı. İzdihamın, kutlamalar sırasında kullanılan bir platformun çökmesiyle yaşandığı belirtildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaşanan olayı “büyük bir felaket” olarak tanımlayarak, yaşamını yitirenler için dua ettiğini söyledi.

Kurtarma ekipleri, insan yoğunluğu nedeniyle yaralıların tedavisinin zorlaştığını anlatıyor.

Olayın yaşanmasının ardından kuzeydeki Carmiel istasyonundan Tel Aviv’e tren seferleri başlatılarak kalabalığın tahliyesi sağlanıyor.

Hasidik Yahudi cemaatinden yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı kutlamalar, Covid-19 salgınının büyük oranda kontrol altına alındığı İsrail’de salgın sonrası en büyük kitlesel etkinlik haline geldi.

 

Lag BaOmer’de, tarihteki en büyük Tora bilginlerinden kabul edilen Rabbi Akiva’nın 24 bin öğrencisini öldüren salgın hastalığın ortadan kalkması kutlanıyor ve şenlik ateşi yakılıyor.

 

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber