Connect with us

İsveç

Covid-19 gürültülü ortamlarda daha hızlı yayılıyor

Published

on

Koronavirüs pandemisinin hava yoluyla bulaşabiliyor olması, gürültülü ve yüksek sesle konuşulan ortamlarda daha hızlı yayılmasına sebep oluyor.

Lund Üniversitesi’nde bir araştırmacı olan Malin Alsved’e göre, gürültülü ortamlarda virüsün bulaşma riski daha yüksek olabilir.

SVT’de yer alan habere göre, Malin Alsved, Lund Üniversitesi’nde aerosol teknolojisi alanında bir araştırmacı ve virüsün havada nasıl hareket ettiğini inceledi. Alsved, yüksek sesle şarkı söylemenin ve alkışlamanın covid-19’un yayılmasını artırabileceğini araştırtırdı.

Araştırmada, bağırıldığında, yüksek sesle konuşulduğunda covid-19’un havada yayıldığı belirlendi.

Alsved, “Parçacıkların çoğunlukla kısa mesafelere yayıldığını zaten biliyoruz, fakat havalandırması zayıf olan kapalı mekânlarda parçacıklar uzun mesafelere yayılabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Buna göre, barlar, gece kulüpleri, kareoke yapılabilen yerlerde virüsün yayılması riski daha yüksek.

‘Koruyucu maskelerin etkisi olabilir’

Enfeksiyonun havada olduğu gerçeği, genellikle koruyucu maske takmanın bir argümanıdır. Malin Alsved, mesela toplu taşıma araçlarında sıkışık ortamlarda kaldığınızda, bir maskenin korunmak için gerekli olabileceğini ifade ediyor:

“Koruyucu maske kullanmak iyidir çünkü kime bulaştığını bilmiyoruz. Bir maskeniz varsa, hem damlaların hem de aerosolün yayılmasını engellersiniz. Havadaki enfekte parçacıkların sayısını basitçe azaltırsınız. Ancak en önemli şey yine de mesafenizi korumaktır.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç’te aşılananlar için pandemi ‘kuralları’ kalkıyor

Published

on

By

Foto: Angelo Esslinger, Pixabay

İsveç genelinde en az bir aşı olanların sayısı 7 milyonu geride bıraktı. Bu sayının 6 milyonu iki doz aşıyı da aldı. İsveç’te beklenen oranda aşının gerçekleşmiş olması sebebiyle pandemi kuralları (tavsiyeleri), tam doz aşılananlar için kaldırılıyor.

Pandemi için verilen tasviyeler, aşılanmayanlar için aynen geçerli olacak.

Aşı olmayanların, sosyal mesafeye uyması, yaşlı insanlarla ve risk grubundakilerle temas etmemesi, tiyatro, spor müsabakaları, konser gibi kalabalık etkinliklere katılmaması isteniyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Johan Carlson, “Tam doz aşı olmayanlar, dansa ve barlara gitmemeli,” dedi.

Verilere göre, 18 yaş üzeri aşılanması gereken 1.5 milyon insan kaldı. Uzmanlar, herkesin aşı olmasını tavsiye ediyor.

Aşıların etkili olması hakkında, virüse karşı koruduğu, ölüm riskini azalttığı ve bulaşma riskini de düşürdüğü biliniyor.

Continue Reading

Çevre

İsveç’te binlerce kişi doğada çöp topladı

Published

on

By

Foto: Pere Serrat, Pixabay

İsveç’te ve dünya genelinde her yıl, yaz sonunda ülke genelinde çöp toplama faaliyeti gerçekleşiyor.

Håll Sverige Rent (İsveç’i Temiz Tut) derneğinin organize ettiği etkinliğe binlerce kişi katıldı, İsveç genelinde binlerce torba çöp toplandı.

İsveç’i Temiz Tut etkinliği herkese açık. Etkinliğin resmi tarihi bu sene 18 Eylül’dü. Ancak geç henüz geç kalınmış değil. Etkinliğe katılmak için hrs.se sitesinden başvuru yapılabiliyor veya bağımsız da yapılabilir.

Continue Reading

İsveç

Lund Üniversitesi: Düzenli egzersiz yapmak anksiyete riskini önemli ölçüde azaltıyor

Published

on

By

Foto: Free-Photos, Pixabay

Düzenli şekilde spor yapmak, anksiyete riskini yüzde 60 oranında azaltıyor. İsveç Lund Üniversitesi’nin de dâhil olduğu araştırma, yaklaşık 21 yıl sürdü.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre, araştırmacılar, 1989-2010 yılları arasında düzenlenen, “Vasaloppet” adı verilen, dünyanın en büyük uzun mesafe kayak yarışına katılan ve katılmayan kişilerin verilerini inceledi.

Sonuçları “The Innovation” dergisinde yayımlanan çalışmada, 400 bin kişinin verileri değerlendirildi.

Araştırmanın baş yazarı Martine Svensson ve İsveç Lund Üniversitesi Deneysel Tıp Bilimleri bölümünden araştırmacı Tomas Deirborg, “Fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzına sahip olan grubun, 21 yıla varan bir takip döneminde, kaygı bozuklukları geliştirme riskinin neredeyse yüzde 60 daha düşük olduğunu bulduk.” dedi.

Uzmanlar, kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi aktif yaşam tarzı ile düşük kaygı riski arasında bir bağlantı görüldüğünü kaydetti.

Erkek ve kadın kayakçılar üzerinde yapılan incelemelerde, erkek kayakçıların performans düzeyleriyle kaygı bozukluğu arasında doğrudan bir ilişki bulunamazken, kayakta yüksek performans gösteren kadınların daha düşük düzeyde performansta bulunan kadınlara göre 2 kat kaygı bozukluğu yaşadığını ortaya konuldu.

Ancak buna rağmen kaygı riskinin, yüksek performans sergileyen kadınlarda, egzersiz yapmayanlara kıyasla daha düşük olduğu belirtildi.​​​​​​​

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber