Connect with us

Sağlık

Covid-19 geçirmiş olanlar için tek doz aşı yeterli

Published

on

Yeni araştırmalar bir aşının tek dozunun koronavirüsten iyileşen kişilerde antikor seviyelerini büyük ölçüde yükseltebileceğini gösteriyor.

Pek çok insanın aklındaki soru aynı: Eğer farkında olmadan koronavirüse yakalanmış ve atlatmışsam aşı olmak nasıl bir etki yapar?

İki yeni çalışma bu soruya yanıt veriyor. Buna göre Covid-19 geçirmişseniz dahi aşı olmalısınız. Ancak tek doz aşı vücudunuzdaki antikorları yükseltmek ve hatta virüsün yeni versiyonlarına karşı koruma sağlamak için yeterli.

Henüz bilimsel bir dergide yayınlanmamış olan bu yeni çalışmaların sonuçlarının, son birkaç hafta içinde yayınlanan diğer iki araştırmanın bulguları ile de tutarlı olduğu aktarılıyor. Tüm bu çalışmaların sonuçları birlikte incelendiğinde aynı çıkarım elde ediliyor: Hali hazırda antikor üretmiş olan vücutlarda tek bir doz aşı yeterli.

mRNA aşıları antikor miktarını bin katına çıkarıyor

Son araştırmaya göre Covid-19 geçirmiş kişilerin bağışıklık sistemleri Güney Afrika versiyonu olan ‘B.1.351’e karşı yeterli direnci sağlayamıyor. Ancak mRNA aşıları olan Pfizer/BionTech veya Moderna’dan tek bir doz yapıldığında durum dramatik şekilde değişiyor.

Seattle’daki Fed Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nde görevli immünolojist Andre T. McGuire antikor miktarının bin katına çıktığını belirtiyor. Üstelik bu türden antikorların hiç Covid geçirmeyip 2 doz aşı olan insanlarda oluşan antikorlardan daha etkili hale geldiği görüldü.

İkinci dozun etkisi yok

Kısaca varolan bir bağışıklığı güçlendirmek hiç olmayan bir bağışıklığı yaratmaktan çok daha etkili oluyor.

New York Üniversitesi’ndeki bir başka yeni çalışma da bu durumda ikinci doz aşının herhangi bir zarara neden olmadığı ancak kayda değer bir etki de yapmadığı görüldü.

Euronews’te yer alan haberin kaynağı için tıklayın.

Avrupa

AB vatandaşlarının dörtte biri ilk doz aşıyı oldu

Published

on

By

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde şimdiye kadar 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi. Von der Leyen böylece tüm Avrupalıların dörtte birinin ilk doz aşıyı olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi.

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Von der Leyen “Aşılama Avrupa Birliği genelinde hız kazanıyor: 150 milyon aşıyı aştık. Tüm Avrupalıların dörtte biri ilk dozu oldu. Temmuz’da Avrupa Birliği’ndeki yetişkinlerin yüzde 70’ini aşılamaya yetecek kadar doza sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede yaklaşık 450 milyon insan yaşıyor. Yetişkinlerin yüzde 70’i, AB Komisyonu’nun verilerine göre yaklaşık 266 milyon insan ediyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Sağlık

DSÖ: Son 2 haftadaki vaka sayısı, pandeminin ilk 6 ayından daha fazla

Published

on

By

İllüstrasyon: Inactive_account_ID_249, Pixabay

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde son 2 haftada salgının ilk 6 ayına kıyasla daha fazla Covid-19 vakası tespit edildiğini bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında, dünya genelinde son 2 haftada salgının ilk 6 ayına kıyasla daha fazla covid-19 vakası tespit edildiğini söyledi.

Hindistan ve Brezilya’daki vakaların geçen hafta tespit edilen covid-19 vakalarının yarısından fazlasını oluşturduğunu kaydeden Ghebreyesus, “Ancak dünyanın her yerinde çok hassas bir durumla karşı karşıya olan birçok başka ülke var” ifadelerini kullandı.

Hindistan’da son 24 saatte 209 bin 468 yeni vaka tespit edilirken, bin 626 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Brezilya’da ise son 24 saatte 28 bin 935 yeni vaka tespit edilirken, bin 210 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Hindistan ve Brezilya’da olanların herhangi bir ülkede de olabileceğini belirten Ghebreyesus, “DSÖ’nün Kovid-19 salgınının başlangıcından beri talep ettiği önlemleri almadıkça Hindistan ve Brezilya’da olanlar başka yerlerde olabilir” dedi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün Hindistan’a oksijen, laboratuvar malzemeleri ve mobil hastaneler dahil olmak üzere kritik ekipman ve malzemeleri sağladığını duyurdu.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Norveç

Norveç, AstraZeneca aşılarını İsveç ve İzlanda’ya ‘ödünç’ verecek

Published

on

By

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanan AstraZeneca aşılarını Norveç, aşılama programından çıkardığıi için aşıları İsveç ve İzlanda’ya ödünç verecek.

Norveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, 216 bin doz AstraZeneca aşısının depolarda bulunduğu belirtildi. Aşıların son kullanma tarihlerinin haziran ve temmuz ayları olduğu ifade edildi.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber