Connect with us

Sağlık

Covid-19 aşısı yaptıranların virüs taşıyıcısı olma ihtimali var mı?

Published

on

Foto: Jeyaratnam Caniceus, Pixabay

Covid-19 aşısı yaptıranların virüs taşıyıcısı olup olmayacağı merak konusuydu. Rus bilim insanları bu soruya açıklık getirdi.

Euronews’te yer alan habere göre, Rus bilim insanları, koronavirüs aşısı yaptıranların, taşıyıcı olabileceklerini ve bu nedenle tedbir almaya devam etmeleri gerektiğini açıkladı.

Rusya Sağlık Bakanlığı Smorodintsev Grip Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Dmitriy Lioznov, Covid-19 aşısı hakkında yaptığı açıklamada, “Aşı yaptıranlar hastalığa karşı korunmuş olur ve Covid-19 hastalığına yakalanmaz. Ancak virüs mukoza zarına girebilir ve orada bir süre kalarak, hücrelerin yüzeyinde yayılabilir. Sağlıklı bir kişi de taşıyıcı olarak virüsü yaymaya devam edebilir. Bu yüzden aşılanmış kişilerin diğerlerini enfekte etmemek için salgına karşı alınan önlemleri devam ettirmesi gerekiyor” dedi.

‘İkinci dozdan sonra en az 3 hafta beklemek gerekiyor’

St. Petersburg’daki Smorodintsev Grip Araştırmaları Enstitüsü Müdür Yardımcısı Darya Danilenko’ya göre, bir kişinin tam olarak aşı olduğunu kabul etmek için bütün dozları alması gerektiğini ifade etti.

Danilenko aşı hakkında, “İkinci doz uygulamasından sonra, en az üç hafta geçmeli ve ancak o zaman o kişinin aşılanmış olduğunu sayabiliriz. Yani bağışıklık sisteminin aşıya yanıt vermesini beklemek lazım. O zamana kadar, aşı olan kişi taşıyıcı olabilir” diye konuştu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Avrupa

AB vatandaşlarının dörtte biri ilk doz aşıyı oldu

Published

on

By

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde şimdiye kadar 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi. Von der Leyen böylece tüm Avrupalıların dörtte birinin ilk doz aşıyı olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Avrupa ülkelerinde 150 milyon kişinin aşılandığını söyledi.

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Von der Leyen “Aşılama Avrupa Birliği genelinde hız kazanıyor: 150 milyon aşıyı aştık. Tüm Avrupalıların dörtte biri ilk dozu oldu. Temmuz’da Avrupa Birliği’ndeki yetişkinlerin yüzde 70’ini aşılamaya yetecek kadar doza sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede yaklaşık 450 milyon insan yaşıyor. Yetişkinlerin yüzde 70’i, AB Komisyonu’nun verilerine göre yaklaşık 266 milyon insan ediyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Sağlık

DSÖ: Son 2 haftadaki vaka sayısı, pandeminin ilk 6 ayından daha fazla

Published

on

By

İllüstrasyon: Inactive_account_ID_249, Pixabay

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde son 2 haftada salgının ilk 6 ayına kıyasla daha fazla Covid-19 vakası tespit edildiğini bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus düzenlediği basın toplantısında, dünya genelinde son 2 haftada salgının ilk 6 ayına kıyasla daha fazla covid-19 vakası tespit edildiğini söyledi.

Hindistan ve Brezilya’daki vakaların geçen hafta tespit edilen covid-19 vakalarının yarısından fazlasını oluşturduğunu kaydeden Ghebreyesus, “Ancak dünyanın her yerinde çok hassas bir durumla karşı karşıya olan birçok başka ülke var” ifadelerini kullandı.

Hindistan’da son 24 saatte 209 bin 468 yeni vaka tespit edilirken, bin 626 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Brezilya’da ise son 24 saatte 28 bin 935 yeni vaka tespit edilirken, bin 210 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Hindistan ve Brezilya’da olanların herhangi bir ülkede de olabileceğini belirten Ghebreyesus, “DSÖ’nün Kovid-19 salgınının başlangıcından beri talep ettiği önlemleri almadıkça Hindistan ve Brezilya’da olanlar başka yerlerde olabilir” dedi.

Ghebreyesus, DSÖ’nün Hindistan’a oksijen, laboratuvar malzemeleri ve mobil hastaneler dahil olmak üzere kritik ekipman ve malzemeleri sağladığını duyurdu.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Norveç

Norveç, AstraZeneca aşılarını İsveç ve İzlanda’ya ‘ödünç’ verecek

Published

on

By

Bazı Avrupa Birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanan AstraZeneca aşılarını Norveç, aşılama programından çıkardığıi için aşıları İsveç ve İzlanda’ya ödünç verecek.

Norveç Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, 216 bin doz AstraZeneca aşısının depolarda bulunduğu belirtildi. Aşıların son kullanma tarihlerinin haziran ve temmuz ayları olduğu ifade edildi.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber