Connect with us

İskandinavya

Bu yaz Türkiye’ye gitmek mümkün mü?

Published

on

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgını sebebiyle sınırların kapatılmasının ardından Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan Türkiye vatandaşları, tatillerini Türkiye’de geçirmek için kapıların açılmasını ve uçak seferlerinin başlamasını bekliyor. Fakat, “hafif” tedbirler alındığı gerekçesiyle İsveç’te durum biraz daha farklı olabilir.

Avrupa Birliği Komisyonu, mayıs başında covid-19 sebebiyle üçüncü ülkelerden yabancıların Schengen ülkelerine seyahat kısıtlamasını 15 Haziran’a uzatma tavsiyesinde bulundu.

Bu tavsiyeye uyan Almanya Dışişleri Bakanlığı, covid-19 pandemisi sebebiyle 15 Haziran’a kadar tüm ülkelere genel bir “seyahat uyarısı” yaptı.

euronews’in haberine göre, salgın sebebiyle Avusturya, İsviçre, Danimarka, Lüksemburg ve Fransa’ya mart ayında sınırlarını kapatan Almanya, bu ay Fransa, Avusturya ve İsviçre sınırlarındaki kontrollerini gevşetti, Lüksemburg sınırındaki kontrolleri kaldırdı.

15 Haziran’da netleşmesi bekleniyor

Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “seyahat uyarısı”nı ilk adım olarak AB ve Schengen Bölgesi’ndeki ülkeler ile İngiltere için 15 Haziran’da kaldırmayı planladıklarını, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu AB dışındaki diğer ülkeler için kararın ikinci bir adımda verileceği kaydedildi.

Avusturya ise Almanya sınırında kontrolleri gevşetirken başta bu ülke olmak üzere, Çekya, Slovakya ve Macaristan gibi komşu ülkelere de sınırlarını 15 Haziran’dan itibaren tamamen açmayı planlıyor.

Bu arada Macaristan ve Slovenya Avusturya’ya sınırlarını açarken, Slovakya, Schengen sınır kontrollerini 26 Haziran’a kadar sürdüreceğini duyurdu.

Korona testi istenmeyecek

Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek de 15 Haziran’dan itibaren 7 ülkeye karantina ve covid-19 testi zorunluluğu olmaksızın sınırların açılacağını duyurdu.

Petricek, bu çerçevede Avusturya, Almanya, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, Yunanistan ve Bulgaristan’a sınırların şartsız açılacağını bildirdi.

Macaristan hükümetinin transit geçişlerle ilgili yaptığı düzenlemeye göre, Hegyeshalom (Avusturya), Rajka ve Tornyisenztmiklos (Slovenya) sınır kapılarından her gün yerel saatle 20.00 ile ertesi gün 12.00’ye, Romanya’dan Macaristan’a girişte Nagylak ve Artand sınır kapılarından yerel saatle 06.00 ile 24.00 arasında, Sırbistan’dan Macaristan’a geçişte ise Röszke sınır kapısından her gün yerel saatle 10.00-22.00 arasında önceden izin almadan geçiş yapılabilecek.

Geçiş anında yolcular sağlık taramasından geçirilirken covid-19 testi istenmiyor.

Düzenlemeye göre kurallara uymayan yolcular para cezasına çarptırılacak.

Sırbistan’da da 1 Haziran’dan itibaren transit geçişlere izin verildiği belirtilirken, Bulgaristan’da hükümete bağlı kriz masası, 1 Haziran’dan itibaren ülkeye giriş yapacaklara 14 günlük karantina zorunluğunun kaldırıldığını açıkladı.

Öte yandan haziran ortasından itibaren Türk Hava Yollarının Avrupa’nın tamamına uçuşlarını kademeli olarak başlatması bekleniyor.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

İskandinavya

İsveç İskandinav ülkelerine kapılarını yeniden açıyor

Published

on

By

Koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında İskandinav ülkelerinden İsveç’e seyahat yasağı bugün (31 Mayıs) itibariyle kaldırılıyor.

Finlandiya, Norveç, Danimarka ve İzlanda’dan İsveç’e seyahat edeceklerden negatif sonuçlu koronavirüs testi bile istenmeyecek.

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg, “İsveç İskandinav komşularımıza yasak getiren son ülke olmuştu, şimdi de yasağı kaldıran ilk ülke oluyor,” dedi.

İsveç’e seyahat kısıtlaması Avrupa Birliği ülkelerinin haricindeki ülkelere devam edecek.

Continue Reading

Avrupa

Yunanistan, İskandinav ülkeleri dâhil 30 ülke vatandaşlarına karantinayı kaldırıyor

Published

on

By

Foto: Michelle Raponi, Pixabay

Yunanistan, Covid-19 salgını sebebiyle yurt dışından gelenlere uyguladığı karantina uygulamasını bazı ülkelerin vatandaşlarına kaldırıyor. Pazartesi gününden itibaren Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Schengen Bölgesi’ndeki ülkeler ve AB dışındaki 5 ülkenin vatandaşları, Yunanistan’a geldiklerinde 7 günlük karantina muafiyetinden yararlanacak.

Yunanistan dışında Schengen bölgesindeki ülkeler; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Macaristan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya.

Bu ülkelerden İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn AB üyesi değil.

AB üyesi ülkelerden İrlanda, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ise Schengen Bölgesi’nde bulunmuyor.

ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Sırbistan ve İsrail vatandaşlarına da 7 günlük karantina muafiyeti getirildi.

Yeni uygulama, Türkiye vatandaşlarını ise kapsamıyor.

İstanbul ve Atina arasında uçak seferlerinin yeniden başlamasına rağmen, Türkiye’den Yunanistan’a acil durumlar dışında sadece, Yunanistan vatandaşları ya da Yunanistan’da oturma izni olanlar kabul ediliyor. 7 günlük karantina uygulaması da devam ediyor.

Alınan son karara göre ise Pazartesi gününden itibaren belirtilen ülkelerden Yunanistan’a giriş yapacak olanlardan 72 saat önceden PCR testi yaptırmaları ya da aşılandıklarına dair belge istenecek.

Rusya’dan geleceklerin sayısı ise haftada 40 bin kişiyle sınırlandı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber