Connect with us

Eğitim

Bu yaz, öğrenciler için kurslarla geçecek

Published

on

Yeni tip koronavirüs, bütün hayatı etkisi altına aldı. Pandemiden korunmak için insan hayatını kısıtlayan çokça tedbir alınmak zorunda kalındı. Okullar da bu kısıtlamalardan etkilendi. Özellikle lise ve üniversitelerin programları aksadı ve yaz aylarına sarktı.

Birçok öğrenci, yaz tatilini çalışarak geçirir ve kolayca iş bulabilir. Ama bu yaz iş bulmak kolay olmayacak. Koronavirüs iş yerlerinde ciddi krizlere sebep oldu, bir çok dükkan kapandı, çok sayıda insan işini kaybetti.

Ayrıca eğitim faaliyetleri de aksadı, bu yaz liseler ve üniversiteler daha çok ders okutacak, ekstra kurslar düzenleyecek. Hükûmet, eğitim için daha fazla yatırım yapacak.

Yaz aylarında kurs almak için tıklayın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Umeå Üniversitesi: Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar

Published

on

By

Foto: dschap, Pixabay

Umeå Üniversitesi’den Prof. Maria Forsner, İsveç’te koronavirüsle mücadelede okulların kapatılmayıp açık kalmasının çocukların psikolojilerinin bozulmamasını sağladığını açıkladı.

Prof. Maria Forsner, “Okulların kapatıldığı ülkelere göre, İsveçli çocuklar kendilerini daha iyi hissediyorlar,” dedi.

Umeå Üniversitesi’nden dört araştırmacı, okul çağındaki çocuklarla yaptıkları anketlerde, çocukların sorulara “olumlu” cevaplar verdiğini ortaya koydu.

Buna karşılık, sıkı karantina tedbirleri kapsamında okulları kapatan ülkelerdeki çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, okula gidemeyen çocukların kendilerini kötü hissettikleri sonucu çıktı.

Maria Forsner, İsveçli çocuklarda yapılan anketlerde, çocukların yüzde 5.4’ünün kendini iyi hissetmediğini; sıkı tedbirler uygulayıp okulları kapatan Brezilya’da ise kendini iyi hissetmediğini söyleyen çocukların oranın yüzde 22 olduğunu ifade etti.

Araştırmaya 6 ila 19 yaş arasındaki 1400 çocuk katıldı.

Continue Reading

Eğitim

Almanya pandemide eğitim alamayan öğrenciler için bir milyar euro bütçe ayırdı

Published

on

By

Foto: 潜辉 韦, Pixabay

Almanya Eğitim Bakanı Anja Karliczek, pandemi nedeniyle yapılamayan dersler yüzünden geri kalan çocuklar için 1 milyar euro ders yardımı yapılacağını açıkladı.

Almanya Federal Eğitim Bakanı, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi Anja Karliczek, pandemi nedeniyle yapılamayan dersler yüzünden geri kalan çocuklar için 1 milyar euro ders yardımı sağlanacağını açıkladı. Federal Eğitim Bakanı Karliczek, 2020/2021 ders yılı sonunda bütün eyaletlerde çocukların temel bölümlerdeki eğitim seviyesini ölçmeye yönelik testler yapılacağını söyledi. Funke Medya Grubu’na konuşan Bakan, çocukların yüzde 20 ila 25’nin büyük ihtimalle çok, hatta dramatik biçimde çok geri kaldığını tahmin ettiklerini belirtti.

Almanya Ekonomi Enstitüsü de, ülke çapında pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5 milyon çocuğun desteğe ihtiyacı olduğundan yola çıkıldığını duyurdu.

Temel bölümlerdeki açığı kapatmak için 1 milyar euro

Çocuklara temel bölümlerde oluşan açıklarının giderilmesi için yapılması gerekli yardım miktarının 1 milyar euro olduğunu söyleyen Bakan Karliczek, “En geç önümüzdeki öğretim yılında (2021/2022) Almanca, matematik ve muhtemelen de ilk yabancı dilde çocuklara destek verecek programların hayata geçirilmesi gerecek” diye devam etti.

Federal Eğitim Bakanı Karliczek’e göre, herşeyden önce destek verilmesi gereken hedef kitle orta öğretimden okul değiştirerek liseye gidecek veya orta öğretimden meslek eğitimine geçecek çocuklar olacak. Bakan, pandemi nedeniyle oluşan açığın tam kestirilebilmesi için öğretim yılı sonunda yapılacak tespit çalışmalarının belirleyici olacağını aktardı. Eğitim Bakanı CDU’lu Anja Karliczek, açığı oluşan çocuklara destek verecek alt yapı için de, eğitim konusunda sorumlu olan eyaletlerin mevcut potansiyelinin kullanılabileceğini belirtti. Bakana göre, çocukları yeniden temel derslerde güçlendirmek için öğretmenlik eğitimi alan üniversite öğrencilerinden, emekli eğitmenlerden, eğitim alanında faaliyet gösteren vakıflardan ve özel dershanelerden faydalanabileceğini kaydetti.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Eğitim

AB, Erasmus bütçesini iki katına çıkardı

Published

on

By

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin de partner ülke olarak dahil olduğu eğitim ve öğrenci değişim programı Erasmus’a ayrılan mali kaynağı 11 milyar euro artırdı.

AB, Türkiye’nin de dahil olduğu öğrenci değişim programı Erasmus’un bütçesini 11 milyar euro artırarak 26,2 milyar euroya yükseltti. Bütçeye ek olarak 2,2 milyar euro da dış kaynaklardan aktarılacak.

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Erasmus’un 2021-2027 dönemi bütçesinin 26 milyar 200 milyon euroya yükseltildiği bildirildi. Bütçeye ek olarak programa AB içi dış finansman araçlarından da 2,2 milyar euro aktarılacak.

Önümüzdeki yedi yıllık dönemde Erasmus’tan yaklaşık 10 milyon Avrupalının yararlanması bekleniyor. Yeni dönemde programın kapsayıcı eğitim ile yeşil ve dijital dönüşüm konularına daha güçlü bir şekilde odaklanması hedefleniyor.

On milyondan fazla öğrenci yararlandı

Erasmus programına 27 AB üyesi ülkenin yanı sıra Norveç, İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Türkiye de dahil. 1987 yılında hayata geçirilen ve Türkiye’nin 2004’te katıldığı Erasmus programından şimdiye kadar 33 ülkeden toplam 10 milyonu aşkın öğrenci yararlandı.

Avrupa üniversiteleri arasında akademik değişim ve etkileşimi desteklemeyi amaçlayan Erasmus programı çerçevesinde kendi üniversitelerinde ilk yılını tamamlayan öğrencilere, 3 ile 12 ay arasında değişen sürelerde yabancı bir üniversitede uluslararası deneyim elde etme imkanı sağlanıyor.

Erasmus hibesi alabilmek için hali hazırda bir üniversiteye kayıtlı olup en az ilk yılını tamamlamış olmak, gidilecek üniversitenin öğrenim dilini yeterince biliyor olmak, daha önce Erasmus’a katılmamış ve benzer bir Avrupa Birliği projesinden hibe almamış olmak koşulları aranıyor.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber