Connect with us

Dünya

Bitcoin dolandırıcıları Twitter’da onaylı hesapları hackledi

Published

on

Bill Gates, Elon Musk, Joe Biden, Barack Obama ve diğer birçok tanınmış ismin Twitter hesabının hacklendiği bildirildi.

Twitter, çarşamba gününün ilk saatlerine geniş çaplı bir siber dolandırıcılık iddialarıyla girdi. Aralarında Elon Musk, Kanye West ve Kim Kardashian’ın resmî hesabının da bulunduğu çok sayıda onaylanmış hesap bilgisayar korsanlarınca ele geçirildi.Siber saldırının kripto para dolandırıcılığını amaçladığı düşünülüyor.

Ele geçirilen hesaplardan yapılan ve çoğu hızla silinen paylaşımlarda belli bir bitcoin hesabına 1000 dolar gönderilmesi karşılığında 2 bin dolar kazanılacağı belirtiliyor.

ekran görüntüsü
Elon Musk’ın Twitter hesabından yapılan sahte paylaşım

 

Yapılan para transferlerini izleyen Blockchain.com internet sitesine göre, sahte paylaşımlarda verilen bitcoin adreslerine halihazırda 12,58 bitcoin yani 116 bin dolar gönderildi.

ekran görüntüsü
Amazon’un sahibi Jeff Bezos’un hesabından yapılan sahte paylaşım

‘Saldırı, şirketin iç sistemlerine erişim hakkı bulunan Twitter çalışanlarına oldu’

Gizem Sade’nin Euronews’te yer alan haberine göre, Twitter ise konuya ilişkin yaptığı ilk paylaşımda, güvenlik sorununun farkında olunduğunu ve düzeltmek için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Twitter açıklamasında, “Biz bu sorun üzerinde çalışırken tweet atamıyor ya da şifrenizi sıfırlayamıyor olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.Sabah saatlerinde Twitter’dan konuyla ilgili yapılan açıklama ise şu şöyle:”Koordineli bir şekilde yapılan saldırılarda sosyal mühendislik yöntemiyle hedef doğrudan şirketin iç sistemlerine erişim hakkı bulunan Twitter çalışanları oldu. Bu erişimi almalarıyla birlikte bazı doğrulanmış hesapların kontrolünü ele geçirdiler. Bunun dışında hangi amaçla bu sızıntıyı yaptıklarını inceliyoruz. Olayı fark eder etmez söz konusu hesapları kilitledik ve saldırganların tweet’lerini kaldırdık.”

Twitter’in kurucu CEO’su Jack Dorsey ise, birkaç saat süren paylaşım kısıtlamasının ardından kişisel hesabından bir paylaşımda bulundu.Dorsey, paylaşımında “Twitter’da bizim için zor bir gün. Bundan dolayı kötü hissediyoruz. (Sorunu) teşhis ediyoruz ve tam anlamıyla ne olduğunu kesin olarak anladığımızda paylaşabildiğimiz her şeyi paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Siber saldırı nasıl gerçekleşti?

Söz konusu saldırının bazı 3’üncü parti uygulamalarda ve Twitter Core sisteminde keşfedilen açık sayesinde gerçekleştiği düşünülüyor.15 Temmuz gecesi siber saldırganların bu açıklardan yararlanan bazı ünlülerin ve kurumsal firmaların resmi hesaplarını hackleyerek tweet attıkları düşünülüyor. Fakat Twitter’den henüz bu konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi.Ayırca, dün gece yaşanan bu olay sonrası Twitter’ın borsa değeri yüzde 4’ün üzerinde bir düşüş yaşadı.

Dünya

Dünya genelinde koronavirüs kaynaklı can kaybı 4 milyonu geride bıraktı

Published

on

By

Dünya genelinde koronavirüs kaynaklı can kaybı 4 milyon eşiğini de aştı. Bugün itibariyle (12 Temmuz 2021) dünya genelinde vaka sayısı da 188 milyona yaklaştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, 3.436.527.239 doz aşı uygulandı.

Dünya genelinde koronavirüse yakalanan takribi 172 milyon insan da sağlığına kavuştu.

ABD, 35 milyona yaklaşan vaka sayısıyla dünya genelinde en çok vaka görülen ülke olmaya devam ediyor. ABD’de 623 bine yakın can kaybı var. 31 milyona yaklaşan enfekte sayısıya Hindistan da ikinci sırada yer alıyor. Hindistan’da can kaybı 600 bini geride bıraktı. Üçüncü sırada da 19 milyonu aşan vaka sayısıyla Brezilya var. Brezilya’da can kaybı 533 bini aştı.

6 milyona yaklaşan vaka sayısıyla Fransa 4. sırada yer alıyor. Fransa’da can kaybı 111 bin. Yine 6 milyona yaklaşan vaka sayısıyla Rusya da 5. sırada yer alıyor. Rusya’da can kaybı 143 bini geçti.

Türkiye de dünya genelinde 6. sırada yer aldı. Türkiye’de enfekte sayısı 5 buçuk milyon civarında. Türkiye’de toplam can kaybı da 50 bini geride bıraktı.

Dünya geneli ilk 15 ülkede durum şöyle:

Continue Reading

Avrupa

Türkiye, Avrupa’da konut ve kira fiyatlarının en fazla arttığı ülke oldu

Published

on

By

Türkiye’de artan enflasyon oranları ve TL’nin son yıllarda değer kaybetmesi ekonominin birçok alanında olduğu gibi konut ve kira fiyatlarını de etkiledi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) son verilerine göre son bir yılda yüzde 32’lik artışla konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye. Son bir yıl içerisinde kira artışında da yine Türkiye ilk sırada.

Avrupa Birliği genelinde ise 2021’in birinci döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1’lik artış kaydedildi.

Türkiye’den sonra konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler yüzde 17 ile Lüksemburg, yüzde 15,3 ile Danimarka ve yüzde 12 ile Litvanya oldu.

Kira fiyatları artışında da Türkiye ilk sırada

Eurostat’ın verilerine göre 2020 ile 2021 arasında Türkiye genelinde kiralar yüzde 9,4 oranında arttı. Konut fiyatlarında olduğu gibi AB ülkeleri arasında en fazla kira fiyat artışının olduğu ülke Türkiye oldu.

Türkiye’yi yüzde 5’lik artış ile Avusturya, yüzde 4,1’lik artış ile de Letonya takip ediyor.

Diğer taraftan da Estonya (-3,1%), Malta (-2,4%) ve Slovenya (-2,2%) gibi ülkelerde son bir yılda kira fiyatları düştü. AB genelinde ise yüzde sadece yüzde 1,2’lik bir artış gözlemlendi.

Türkiye’de kira fiyatları daha çok büyük illerde arttı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin sahibinden.com veri havuzunu kullanarak hazırladığı “Konut Piyasası Görünümü 2021” araştırmasına göre yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 35,7, Ankara’da yüzde 20,3 ve İzmir’de yüzde 21,8 oldu.

Euronews’te yer alan haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

Avrupa koronavirüs tedbirlerini yeniden artırıyor

Published

on

By

İllüstrasyon: Inactive_account_ID_249, Pixabay

Koronavirüsün Delta varyantı, Avrupa’nın bazı ülkelerinde hızla yayılmaya devam ediyor. Bir süre önce vaka sayılarının düşmesi ile kaldırılan bazı tedbirler yeniden uygulanmaya başlanıyor.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve bazı bölgelerinde Delta varyantı nedeniyle koronavirüs önlemleri yeniden sertleştiriliyor. Hollanda’da bu bağlamda diskotek ve gece kulüpleri tekrar kapatılırken, restoranlar geceyarısına kadar açık kalabilecek. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, söz konusu önlemlerin 13 Ağustos’a kadar geçerli olacağını açıkladı. Ülkede vaka sayıları son bir hafta içinde yedi kat artmıştı.

İspanya’nın Katalonya bölgesinde de sosyal hayata kısıtlamalar getirildi. Gece kulüpleri kapatılırken, açık alanda 500’den fazla kişinin olduğu herhangi bir etkinliğe katılanlardan tamamen aşılandığına dair bir belge ya da güncel negatif test sonucu istenecek. Katalonya son dönemde İspanya’da koronavirüs vakalarının en hızlı arttığı bölge olmuştu. Ancak şu an vaka sayıları ülkenin tamamında yükseliyor.

Bu sebepten dolayı da Alman hükümeti İspanya’yı pazar gününden itibaren geçerli olmak üzere yeniden “risk bölgesi” listesine dahil etti.

Federal Hükümetin Turizm Sorumlusu Thomas Bareiß, Augsburger Allgemeine gazetesine verdiği röportajda, İspanya’nın riskli bölgeler kategorisine alınması ile ilgili olarak, “Bu, seyahatlerin güvenli bir biçimde yapılmaya devam edilmesi için makul bir karar” dedi. Bareiß ayrıca, bu kararla birlikte uygulamada değişen tek şeyin, Almanya’ya dönüşlerde negatif test sonucu bulundurma şartı olduğunu ifade etti.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber