Connect with us

Dünya

Beyan edilmeyen milyonlarca euroya Sırbistan gümrüğünde el konuldu

Published

on

Beyan etmeden Türkiye’ye para götürmek isteyenlerin paralarına Sırbistan gümrüğünde el konuldu. Bu miktar son 7 sene için 30 milyon euroyu buldu.

1 Ocak’tan 21 Temmuz 2020’ye kadar yapılan kontrollerde 5,4 milyon euroya el konulduğu öğrenildi. 2019’da el konulan para miktarı ise 3 milyon euroydu.

Her ülke gümrüğünde ayrı ayrı beyan edilmeli

Beyan için, geçilecek olan ülkenin gümrük kontrolüne varır varmaz “nakit para beyan formu” istenmeli ve her ülke gümrüğünde ayrı ayrı beyan formu doldurulmalı.

Gümrüklerde beyan edilmeyen paranın tamamına el konulabiliyor. Beyanda bulunulan nakit paradansa vergi ya da harç alınmıyor.

Neden bildirim yapılmıyor?

Sertaç Aktan’ın Euronews’te yer alan haberine göre, uzmanlar seyahat edenlerin bazen unuttuğu için bazen de “paranın kaynağı nedir” sorgusuna çekilmekten endişe ettikleri için bu bildirimleri yapmadıklarını belirtiyor.

Gümrükte belirtilen kaynak kontrol edilmiyor ve beyan esas alınıyor ancak bir sorun olduğu durumda bu formlardaki beyana bakılarak sorgulama yapılıyor.

Paranın kaynağının doldurulan formlarda yanlış şekilde beyan edilmesi suç teşkil ediyor. Beyan etmeden yakalanma halinde ise direk suçlu kabul edilmesi söz konusu.

Neden hep Sırbistan’da yakalanıyor paralar?

Şengen ülkelerinde artık fiziki bir sınır olmaması nedeniyle seyahat edenler çok daha nadiren durduruluyor. Sırbistan Şengen’den sonraki ilk sınır kapısı olduğu için Sırbistan’da el konuluyor.

Beyanı zorunlu nakit para ne kadar?

AB ülkelerinde 9 bin 999 euro üzeri ya da buna eşdeğer dövizi beyan etmeden taşımak yasak. Çek ve senet gibi ödeme araçları da nakit para sayılıyor.

Birlikte seyahat edenlerin her bir kişi için 10 bin euroya kadar nakit para bulundurma hakkı var ancak bu meblağ her bir kişinin kendi üzerinde ya da kendi kişisel eşyası arasında bulunması gerekli. Bununla birlikte bu parayı taşıyan kişinin reşit olması gerekiyor.

Beyan edilmeyen para ile yakalananları ne bekliyor?

Beyanda bulunmadınız ve üzerinizde 10 bin eurodan fazla para ile yakalandınız. İlk yapmanız gereken şey bir tercüman talep etmek olmalı. Bunu gümrüğüne tabi olduğunuz ülkenin size sağlama yükümlülüğü var. Bu tercümanı beklemeden size verilen evrakları imzalamayın.

Sınır polisinin hoş olmayabilecek davranışları karşısında sakinliğinizi koruyun. Gözaltı yapıldığınızda buna direnmenin bir faydası yok. ‘İmzalayıp kurtulayım’ yaklaşımı sonucunda tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

Evraklarda çoğu zaman “Bu para kara paradır ve buna el konulmasını kabul ediyorum” ifadesinin yer aldığı belirtiliyor.

Evrakta kabul etmediğiniz bir kısım varsa tercümana bildirip o kısma not koydurulması istenmeli. Uzmanlara göre bu paraya her şekilde el konulacak ancak en azından evraklara doğru notları düştüğünüz takdirde sonradan avukat ve mahkeme aracılığı ile paranın önemli bir kısmını geri almak mümkün olabiliyor.

Burada da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta başvuru süresi kaçırılmadan zamanında hukuki sürecin başlatılması. Aksi halde parayı geri almak mümkün olmuyor.

Hapis cezası var mı?

Büyük miktarda beyan edilmemiş para ile yakalanmanın özellikle AB içerisinde hapis cezası olasılığı var. Her ne kadar bu ceza genellikle ertelense de kanunen mahkeme sizi hapisle yargılayabilir.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Covid-19’u dünyaya duyuran gazeteci 18 ay sonra ortaya çıktı

Published

on

By

Çin’in Wuhan şehrinde başlayan koronavirüs (covid-19) salgınının dünyaya duyurulmasında yardımcı olan Çinli gazeteci Chen Qiushi, 18 ay sonra yeniden ortaya çıktı.

Wall Street Journal’a göre, 30 dakikalık video çeken Qiushi, “Geçtiğimiz yıl ve sekiz ay boyunca birçok şey yaşadım. Bir kısmı hakkında konuşabilirim anca bir kısmı hakkında konuşamam. Anladığınıza inanıyorum.” dedi.

Eski insan hakları avukatı ve gazeteci Chen Qiushi, virüs dünyaya yayılırken geçen yıl Şubat ayının başında ortadan kaybolmuştu. Geçen yıl eylül ayına kadar Çin’in kuzeyindeki Qingdao’daki ailesinin yanına dönmesine izin verildiğine dair haberler çıkmasına rağmen, kendisinden haber alınamamıştı.

Qiushi, dünyayı Wuhan’daki salgın hakkında uyarmaya çalıştıktan sonra pandeminin ilk günlerinde ortadan kaybolan üç gazeteciden biriydi.

Diğer muhabirlerden biri olan 20’li yaşlarının ortasındaki Li Zehua, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün virüs salgınının kaynağı olduğunu iddia ettiği videolar yayınladıktan sonra kaçırıldı. Ancak eski Çinli TV sunucusu iki ay sonra yeniden ortaya çıktı.

Wuhan’da ikamet eden Fang Bin ise hastanelerdeki otobüslere ceset yığınları doldurulduğunu gösteren videoları yayınladıktan sonra 9 Şubat’ta kayboldu. O zamandan beri kendisinden haber alınamadı.

Continue Reading

Avrupa

İsveç ‘AB ordusu’ planına sıcak bakmıyor

Published

on

By

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, Avrupa Birliği’nin (AB), ABD’ye bağımlı kalmamak için kendi askeri gücünü kurma planına dair, “Bu planı sorunları çözmenin ana yolu olarak görmüyorum.” dedi.

Bakan Hultqvist, devlet radyosu SR’ye yaptığı açıklamada, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in “Stratejik Pusula” planı çerçevesinde “AB’nin ortak askeri güç oluşturması” önerisini değerlendirdi.
Hultqvist, ABD ile askeri işbirliğinin AB’nin belkemiği olduğunu belirterek, “ABD ile işbirliğinin ve transatlantik bağlantının Avrupa’nın geleceği için hala çok önemli olduğuna inanıyorum. AB’nin askeri gücünü oluşturma planını, sorunları çözmenin ana yolu olarak görmüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

16 Kasım’da görüşülecek

‘Stratejik Pusula’nın, AB’nin askeri anlamda gelecekteki hedeflerini, stratejik planlarını, kendisine yönelik tehditleri içeren bir askeri strateji belgesi olması isteniyor.

AA’nın aktardığı haberde, ‘Stratejik Pusula’nın hazırlanmasında omurgayı oluşturacak belge ise AB’nin “tehdit analizi” raporu olacak. Bu gizli rapor, AB üyesi ülkelerin istihbarat kurumlarının tehdit değerlendirmelerinden oluşuyor. Ancak her AB üyesinin tehdit algısı farklı olduğundan henüz mutabakata varılmış değil.
AB’nin Stratejik Pusula oluşturmak istemesinin başlıca nedenlerinden biri “Avrupa’nın güvenliğinde özerklik” istemesi.
ABD’nin koruma kalkanından çıkmak ve kendi korumasını oluşturmak isteyen AB, bunu “stratejik özerklik” olarak tanımlıyor.

Stratejik Pusula adlı rapordaki öneri 16 Kasım’da Avrupa Konseyi’nde ele alınacak.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Avrupa

DSÖ: Avrupa’da artan vaka sayısı çok endişe verici

Published

on

By

Foto: Jeyaratnam Caniceus, Pixabay

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da artan Covid-19 vakalarının çok endişe verici olduğunu vurgulayarak aşılama faaliyetlerinin hızlandırılması çağrısında bulundu.

DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge düzenlediği basın toplantısında Avrupa’da salgının durumuna ilişkin bilgi vererek, bölgede vaka sayısının 64 milyona ulaştığını, yaklaşık 1,3 milyon kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini ve 53 ülkeden bildirilen 14 günlük vaka sayılarında endişe verici şekilde yüzde 10’dan fazla artış gözlemlendiğini belirtti.

Kluge bazı ülkelerdeki hastanelerde aşırı yoğunluğun gözlenmeye başladığını belirterek özellikler Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya ülkelerindeki vaka artışlarında sert yükselişler olduğunu kaydetti.

Kluge, ayrıca aralık ayına kadar Avrupa bölgesinde salgın kaynaklı 200 bin ölümün gerçekleşebileceğini belirtti.

Vaka ve ölü sayılarındaki artış üç nedene bağlanıyor. Bunlar; halihazırda 15 ülkede baskın hale gelen Delta varyantı, alınan sağlık önlemlerindeki gevşeme ve yaz mevsimi nedeniyle artan seyahatler olarak gösteriliyor.

Aşılama yavaşladı

Ülkelere salgına karşı çoklu koruma önlemlerini (katmanlarını) sürdürmede kararlı olmaları çağrısında bulunan Kluge, bu önlemler arasında aşılama ve maske takmanın da yer aldığını söyledi.

“Aşılar, toplumları yeniden açmanın ve ekonomileri istikrara kavuşturmanın yoludur.” diyen Kluge, buna rağmen aşı üretimindeki yetersizlik, aşılara erişim ve aşıların kabulü gibi zorluklarla mücadele etmeyi sürdürdüklerini vurguladı.

DSÖ Avrupa bölgesinde son altı haftada aşılama hızının düştüğünü belirterek bunun “yetersiz üretim, yetersiz erişim ve yetersiz kabullenmeden” kaynaklandığını açıkladı.

Bölgedeki orta-alt ve alt gelir grubundaki ülkelerdeki toplumun sadece yüzde 6’sının tam olarak aşılandığı ve her on sağlık görevlisinden sadece birinin tam olarak bir aşı eğitimi aldığı belirtildi.

Kluge aşıyla ilgili tereddütler ve bilimsel verilerin reddi krizi kontrol atına almayı engellediğini vurguladı.

Kluge, “Aşı bir haktır ama aynı zamanda bir sorumluluktur. Bölgemizde aşı alımındaki durgunluk ciddi endişe kaynağıdır.” ifadesini kullandı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber