Connect with us

İsveç

BBC: ‘Model ülke’ İsveç, salgında ‘istenmeyen ülkeye’ nasıl dönüştü?

Published

on

Bugün itibariye İsveç’te vaka sayısı 64 bini geçti, can kaybı da 5 bin 200 civarında. BBC, İsveç’in marttan beri pandemi uygulamalarını ve bunun sonuçlarını inceleyen bir haber yayınladı.

Koronavirüs salgını sırasında dünyadaki birçok ülke sokağa çıkma kısıtlamalarını uygularken, İsveç, hayatı normal akışında bırakan stratejisiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak bu stratejinin vaka artışlarını kontrol altına alamaması üzerine bugün birçok ülke İsveç’le sınırlarını kapatmaya başladı.

Norveç, iki ülkenin 13 yıldır sınır bölgesinde gerçekleştirdiği müzik festivali için İsveçlilerin ülkeye girişini yasakladı. Bu yıl, festival yalnızca Norveçli şarkıcıların katılımıyla düzenleniyor.

İskandinavya’daki diğer ülkeler Danimarka ve Finlandiya da, gelenlerin virüs taşıma riski nedeniyle İsveç’le sınırlarını kapalı tutuyor.

Komşuların toplamından 5 kat fazla can kaybı

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, İsveç’te toplam vaka sayısı 64 bine yakın. Can kaybı da 5 bin 200 civarında. Danimarka, Finlandiya ve Norveç’teki toplam vaka sayısı ise yaklaşık 29 bin, can kaybı da 1100’ün biraz üzerinde.

Sadece İskandinavya değil, Avrupa’nın diğer bazı başka ülkeleri de İsveç’ten gelenlere seyahat kısıtlaması uyguluyor.

Hollanda ve Güney Kıbrıs, İsveç’ten gelenlerin ülkeye girişine izin vermezken, Avusturya sağlık sertifikası talep ediyor ve Yunanistan da İsveç’ten gelenlere bir hafta karantina uyguluyor. Ayrıca, İngiliz hükümetinin bu hafta içerisinde açıklaması beklenen seyahat edilebilecek güvenli ülkeler listesinde İsveç’in yer alma olasılığı düşük gösteriliyor.

Avrupa’da İsveç’ten gelenlere seyahat kısıtlaması uygulamayan ülkeler ise Fransa, İtalya, İspanya ve Hırvatistan olarak sıralanıyor.

İsveç’in stratejisi

İsveçli yetkililer ise ülkelerine uygulanan bu kısıtlamalardan hiç de memnun değil.

İsveç’in uyguladığı stratejinin hatalı olduğunu kanıtlamak için yürütülen uluslararası bir kampanya nedeniyle halkın mağdur olduğunu söylüyor ve komşularını sonbaharda ikinci bir dalganın vurması halinde çok daha kırılgan olacakları konusunda uyarıyor.

İsveç’in baş epidemiyologu ve ülkenin stratejisinin mimarı olarak gösterilen bilim insanı Anders Tengell, ülkelerindeki bağışıklık düzeyinin diğer İskandinav ülkelerine kıyasla çok daha yüksek olduğunu savundu.

Tengell, bu hafta içerisinde düzenlediği basın toplantısında, “Toplumsal bağışıklığımızın diğer İskandinav ülkelerine göre çok daha yüksek olduğundan eminiz. Sürü bağışıklığı olsun diye uğraşmıyoruz ancak bağışıklık düzeyinin yüksek olması hastaneye kaldırılması gereken hasta sayısını ve günlük can kaybı sayısını aşağı çekiyor” dedi.

Tegnell, İsveç’te salgının “zirve noktasına ulaştığını” ve artık düşüşe geçtiğini belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, komşularının tutumlarının kendilerini üzdüğünü açıkladı.

Linde, “Sınır bölgelerinin bu kadar kolay kapatılabileceğini görmek üzücü ve sinir bozucu” dedi.

İsveç’in hafif tedbirleri

Diğer birçok ülkenin aksine İsveç, salgını yavaşlatmak için hayatı durma noktasına getiren önlemler almak yerine yaş gruplarını hedef alan bazı düzenlemeler getirdi.

İsveç, 16 yaşından büyük yaş gruplarının gittiği sınıflarda eğitime son verirken, 50 kişiden fazla toplanmaları yasakladı. Ancak, halktan zorunlu olmadıkça seyahat etmemelerini ve hasta ya da yaşlıların sokağa çıkmamasını istedi.

Dükkan, restoran, bar ve spor salonu gibi işletmeler ise tüm bu süreç boyunca açık kalarak, hizmet vermeyi sürdürdü.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç

İsveç Modern Sanat Müzesi: Söz konusu karikatürler nefret ve küfür dolu, sergilenmesine izin vermeyeceğiz

Published

on

By

İsveç Modern Sanatlar Müzesi, Stockholm

İsveç’in başkenti Stockholm ve Malmö kentinde bulunan Modern Sanat Müzesi, İsveçli karikatürist Lars Vilks’in çizdiği Hz. Muhammed karikatürünün sergilenmesi teklifini geri çevirdi. Müze müdürü Orskou, “yabancı düşmanlığı ve İslamofobinin arttığı bir zamanda karikatürün provokasyondan başka bir etkisinin olmayacağını” ifade etti.

İsveç’in Småland bölgesinde bulunan Markaryd yerleşim birimine yakın otoyolda 3 Ekim’de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 75 yaşındaki Lars Vilks’in Hz. Muhammed karikatürünün Modern Sanat Müzesi’nde sergilenmesi istendi.

Vilks öldükten sonra basında çıkan haberlerin altına yapılan yorumlardan rahatsız olduklarını dile getiren İsveçli sanat eleştirmenleri Thomas Millroth ve Dennis Dahlqvist, Vilks’in karikatürünün Modern Sanat Müzesi’nin en önemli yerinde sergilenerek ziyaretçilere açılmasını istedi.

Bu isteğe karşı çıkan Modern Sanat Müzesi Müdürü Gitte Orskou, SVT’ye yaptığı açıklamada söz konusu karikatürün nefret dolu ve küfür içerdiğine işaret ederek bunların müzede sergilenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İsveç

İsveç 30 yaş altı için Moderna’nın aşısını tedbiren durdurdu

Published

on

By

İsveçli Halk Sağlığı Kurumu, 30 yaş ve altındakiler için Moderna’nın Covid-19 aşısının kullanımını durdurdu. Kurum bu adımın önlem amaçlı atıldığını belirtti.

Kurum konuyla ilgili açıklamasında “kalbin ve ana damarların köklerinin bulunduğu çift duvarlı kesenin” iltihaplanması yani perikardiyum gibi yan etkilerin artan riskine dair işaretleri gerekçe olarak gösterdi ancak riski “çok küçük” olarak tanımladı.

Bulaşıcı hastalık uzmanı Anders Tegnell durumu yakından takip ettiklerini ve Covid-19 aşılarının güvenli ve aynı zamanda da etkili olabilmesi için hemen harekete geçtiklerini belirtti.

İsveçli yetkililer kalple ilgili belirtilerin genellikle kendi kendine geçtiğini ancak yine de bir doktor muayenesinin gerektiğini vurguluyor.

İskandinav ülkeleri konu üzerinde çalışıyor

Covid-19 gibi enfeksiyonlarla bağlantılı kalp rahatsızlıkları genç erkeklerde daha sık görülüyor. 2019’da 30 yaşın altında yaklaşık 300 kişinin miyokardit (kalp kası iltihaplanması) nedeniyle hastanede tedavi gördü.

Veriler Covid-19’a karşı geliştirilen aşılarla bağlantılı kalp rahatsızlıkların da yine genellikle ergen ve genç erkeklerde görüldüğüne işaret ediyor.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu, İskandinav ülkelerinden gelen yeni ön analizlerin özellikle Moderna aşısının ikinci dozundan sonra bu bağlantının daha net hale geldiğini belirtti. Kurum riskin aşıdan bir iki hafta sonra meydana geldiğini, bazı durumlarda dört haftayı bulabildiğini açıkladı.

Bahse konu çalışma Danimarka’daki Statens Serum Enstitüsü, İsveç Tıbbi Ürünler Ajansı, Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü ve Finlandiya Sağlık ve Refah Enstitüsü’nün katılımıyla yapıldı.

Analiz sonuçlarının önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

Moderna Danimarka’da 18 yaş altındakilere kullanılmıyor

Danimarka’da 18 yaş altındakiler için Moderna aşısı tedbir amaçlı olarak kullanılmıyor.

Danimarka sağlık yetkilileri dört İskandinav ülkesinden toplanan verilere göre, her ne kadar kalp iltihabı görülen kişi sayısı düşük olsa da, Moderna aşısından sonra kalp enfeksiyonu riskinin arttığına dair şüphe bulunduğunu belirtti.

İskandinav ülkelerinin ortak çalışmasının yeni ön analizleri Avrupa İlaç Ajansı (EMA) yan etki komitesine gönderildi.

12-17 yaş aralığındakiler için yalnızca Pfizer/BioNTech’in ürettiği Covid-19 aşısının uygulayan Danimarka, tedbirli yaklaşım prensibine bağlı olarak bu uygulamaya devam edeceklerini kaydetti.

Euronews’te yer alan haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

İsveç

Büyükelçilikten Türkiye’den İsveç’e seyahat hakkında duyuru

Published

on

By

Türkiye Stockholm Büyükelçiliği, İsveç’te pandemi kurallarının aşı olanlar için kaldırılacağının duyurulmasının ardından Türkiye’den İsveç’e seyahatle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada “Dijital Covid-19 Sertifikasının” AB sınırları içinde geçerliliğine değinildi.

Büyükelçilikten yapılan açıklama şöyle:

Ülkemizin AB’nin “Dijital Kovid-19 Sertifika Sistemi’ne katılımına dair AB Komisyonu Uygulama Kararı, 20 Ağustos 2021 tarihinde AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu bağlamda, 17 Eylül 2021 tarihinde İsveç Hükümeti tarafından yapılan bir açıklamayla, ülkeye giriş yasaklarına ilişkin kararlarda değişiklikler yapıldığı, AB Komisyonu kararı doğrultusunda, 20 Eylül itibariyle Türkiye, Ukrayna, Vatikan, San Marino, İsviçre ve Kuzey Makedonya’dan İsveç’e seyahat eden yolcuların, anılan ülkelerden alınmış aşı sertifikasını ibraz etmeleri durumunda giriş yasağından ve Kovid-19 test sonucu ibraz etmekten muaf tutulacakları bildirilmiştir.

Yukarıda kayıtlı hususlar çerçevesinde, ülkemizden İsveç’e, turistik amaçlı ziyaretler de dahil olmak üzere, seyahat edecek kişiler;

-Geçerli bir vizeye sahip olmalarıya da vizeden muaf bir pasaport türüne sahip olmaları,

ve AYNI ZAMANDA

-AB/ DSÖ onaylı (Ülkemizde halihazırda tatbik edilen Pfizer-BioNTech ve Sinovac-CoronaVac aşıları bu kategoriye girmektedir) iki doz aşının, son dozunun 14 gün önce yapıldığını belgeleyen ilgili Türk makamları tarafından tanzim edilmiş ve AB Dijital Covid Sertifikasına denkliği bulunan aşı sertifikasına sahip olmaları halinde, halihazırda uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf olacaklardır.

Aşı sertifikasına sahip olmayan kişiler için uygulanan mevcut seyahat kısıtlamaları devam etmekte olup, kısıtlamalar ve muafiyetlere ilişkin bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

https://polisen.se/en/the-swedish-police/the-coronavirus-and-the-swedish-police/travel-to-and-from-sweden/

Bununla birlikte, vize uygulamaları ve seyahat kısıtlamalarından bağımsız olarak, İsveç’e girişlerde her türlü takdir ve yetki İsveç Sınır Polisi’ne aittir.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber