Connect with us

Danimarka

Bazı AB ülkelerinin sınırlarını açma tarihleri belli oldu

Published

on

Avrupa Komisyonu’nun aldığı karara göre yurt dışından Schengen bölgesinde seyahat etme yasağı 15 Haziran’a kadar devam edecek. Bu karar, Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olmayan ve AB’ye üye olmayan ülkelerden gelen kişiler için geçerli. Komisyonun, 15 Haziran tarihine gelindiğinde, seyahat yasağını uzatabilme ihtimali bulunuyor. AB’ye üye bir ülkede ikamet ediyorsanız ve başka bir AB ülkesine gitmek isterseniz Haziran ayı sonuna kadar beklemeniz gerekiyor. AB Komisyonu bu seyahat yasağını da covid-19 salgının gidişatına göre uzatabilir ya da öne çekebilir.

Danimarka

Danimarka sınırlarını yurt dışından gelecek tüm ülke vatandaşlarına kapalı tutuyor. Ülkeye sadece Danimarka, Grönland, Fareo Adaları vatandaşları ve bu ülkelerde ikameti olanlar girebiliyor. Bunun yanında 25 Mayıs’tan itibaren Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç ve Almanya’da ikameti olanlar eğer Danimarka’da akrabası, yakını ya da ilişkisi olduğu biri varsa ülkeye giriş yapabiliyor. Danimarka hükümeti 15 Haziran’da sınırlarını Almanya, İzlanda ve Norveç vatandaşlarına açacağını duyurdu. 8 Haziran’da alınan karar gereği de diğer AB ülkeleri, Birleşik Krallık ve diğer ülke vatandaşlarının yaz sonuna kadar ülkeye girmeleri yasak olacak.

Bulgaristan

euronews’in haberine göre, Bulgaristan 1 Haziran tarihinde sınırlarını AB ülkeleri, İngiltere, San Marino, Andorra, Monaco, Vatikan, Sırbistan ve Kuzey Makedonya vatandaşlarına açtı. Bunun yanında sağlık çalışanları, Bulgaristan’da akrabası ya da ailesi olan kişilerle yurt dışarısındaki Bulgaristan vatandaşlarının da ülkeye girişlerinde bir sınırlama bulunmuyor.

Hırvatistan

Hırvatistan sınırlarını Çekya, Macaristan, Avusturya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovenya, Almanya ve Slovakya vatandaşlarına açtı. 11 Mayıs’tan bu yana da AB ülkeleri ve İngiltere vatandaşları Hırvatistan’da konaklama rezervasyonu yapmak koşuluyla bu ülkeye seyahat edebiliyor.

Çekya

Çekya 5 Haziran tarihinde sınırlarını Avusturya ve Almanya’ya açtı. 27 Mayıs’tan bu yana da ülkedeki sınırlar komşu ülkeler Slovakya ve Macaristan’dan gelen turistlere açık. AB ülkelerinden gelenler ticari faaliyetler, akraba ziyareti, üniversite eğitimi gibi nedenlerle ülkeye giriş yapacaksa bu kişilere de seyahat yasağı uygulanmıyor. Bunun yanında ülkeye giriş yapmadan önce koronavirüs testinde negatif sonuç elde ettiğinizi gösteren bir belge gösterme zorunluluğu bulunuyor.

Avusturya

AB Komisyonu yasağına rağmen Avusturya yönetimi Almanya, İsviçre, Lihtenştayn, Slovakya, Slovenya, Macaristan ve Çekya ülkelerine 4 Haziran’dan bu yana sınırlarını açtı. Ülke, İtalya’da ikamet edenlere sınırlarını 16 Haziran tarihinde açacağını duyurdu. Ancak Avusturya hükümeti vatandaşlarına İtalya’da koronavirüsün en çok görüldüğü bölge olan Lombardiya’da gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Avusturya’ya Schengen dışından gelecek turistlere uçuş yasağıysa hala devam ediyor.

Belçika

Belçika’da havadan ve karadan sınırlarını hala kapalı tutuyor. Ülke vatandaşlarının sadece zorunlu durumlarda yurt dışına çıkmasına izin veriliyor. Brüksel yönetimi 15 Haziran tarihinde dış sınırlarını İngiltere, İsviçre, Lihtenştayn, İzlanda ve Norveç’e açacağını açıkladı. Hükümetin 3 Haziran’da yaptığı açıklamada seyahat yasaklarının tamamen kaldırılması için Avrupa Komisyonu’ndan çıkacak net kararın gerekli olduğunu duyurdu. Belçika’da 8 Haziran’da karantina yasakları hafifletilmiş, ancak otel konaklama ile kültür ve gezi amaçlı yapılan ziyaretlerin 1 Temmuz’a kadar yasak dahilinde olacağı açıklanmıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

Danimarka’da pandemide son durum

Published

on

By

Foto: SvitlanaRom, Pixabay

Koronavirüs pandemisinde başarılı bir seyir takip eden Danimarka’da can kaybı 2 bin 502’ye yükseldi. Ülkede koronavirüs enfekte sayısı da 166 bini geçti.

Enfekte olan 250 bin kişi de sağlığına kavuştu. Danimarka koronavirüs tedbirlerini esnetmeye başladı.

Danimarka’da 2 milyon 630 bin kişi ilk doz aşıyı aldı. Bir milyon 10 bin kişi de ikinci doz aşıyı oldu.

Danimarka hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka bir koronavirüs aşısının daha kullanımını durdurdu

Published

on

By

Danimarka sağlık yetkilileri Johnson and Johnson’ın ürettiği Covid-19 aşısının ülkesindeki kullanımını durdurma kararı aldı.

Danimarka sağlık yetkililerince yapılan açıklamada koronavirüs salgınından kaynaklanan risklerin Johnson and Johnson tarafından üretilen Covid-19 aşınının muhtemel yan etkilerinin neden olabileceği risklerden daha fazla olmadığına kanaat getirdiklerini duyurdu.

Kopenhag yönetimi, bu nedenle ülkedeki Covid-19’a karşı yürütülmekte olan aşılama kampanyasının bu firmanın aşısı kullanılmadan devam edeceğini bildirdi. Danimarkalı yetkililer, daha önce İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nce geliştirilen ve AstraZeneca firması tarafından üretilen aşının ülkedeki kullanımının da durdurulması kararının alındığını hatırlattı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar yeniden başlıyor

Published

on

By

Foto: ThePixelman, Pixabay

Türkiye, salgının kontrol altına alındığı Danimarka’ya sınırları yeniden açtı. THY’den yapılan açıklamada, “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir,” ifadeleri kulanıldı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada İngiltere’den Türkiye’ye yolcu taşıyan uçuşların yeniden başladığı belirtildi.

Büyükelçilik’ten bugün yapılan açıklamada “Birleşik Krallık’tan ülkemize doğrudan uçuşla seyahat edilmesine yönelik COVID-19 salgını tedbirleri çerçevesindeki kısıtlamalar kaldırılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Birleşik Krallık’ta son 10 gün içinde bulunan” ve Türkiye’ye gelen kişilere yönelik 10 günlük karantina uygulamasına da son verildiği ifade edildi.

Açıklamaya göre İngiltere’den Türkiye’ye seyahat etmek isteyen 6 yaş ve üzerindeki kişilerin son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeleri gerekiyor.

THY’den duyuru

Türk Hava Yolları (THY) da Danimarka ve İngiltere’den Türkiye’ye uçuşlarla ilgili bir duyuru yaptı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye uçuşlar açılıyor” dedi. Ekşi “Otoritlerimizce alınan karara istinaden son 72 saatte yapılan PCR testi NEGATİF olmak kaydı ile İngiltere ve Danimarka’dan Türkiye’ye yolcu gelişine müsaade edilecektir” diye yazdı.

Haberin kaynağı için tıklayın.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber