Connect with us

Danimarka

Bazı AB ülkelerinin sınırlarını açma tarihleri belli oldu

Published

on

Avrupa Komisyonu’nun aldığı karara göre yurt dışından Schengen bölgesinde seyahat etme yasağı 15 Haziran’a kadar devam edecek. Bu karar, Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olmayan ve AB’ye üye olmayan ülkelerden gelen kişiler için geçerli. Komisyonun, 15 Haziran tarihine gelindiğinde, seyahat yasağını uzatabilme ihtimali bulunuyor. AB’ye üye bir ülkede ikamet ediyorsanız ve başka bir AB ülkesine gitmek isterseniz Haziran ayı sonuna kadar beklemeniz gerekiyor. AB Komisyonu bu seyahat yasağını da covid-19 salgının gidişatına göre uzatabilir ya da öne çekebilir.

Danimarka

Danimarka sınırlarını yurt dışından gelecek tüm ülke vatandaşlarına kapalı tutuyor. Ülkeye sadece Danimarka, Grönland, Fareo Adaları vatandaşları ve bu ülkelerde ikameti olanlar girebiliyor. Bunun yanında 25 Mayıs’tan itibaren Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç ve Almanya’da ikameti olanlar eğer Danimarka’da akrabası, yakını ya da ilişkisi olduğu biri varsa ülkeye giriş yapabiliyor. Danimarka hükümeti 15 Haziran’da sınırlarını Almanya, İzlanda ve Norveç vatandaşlarına açacağını duyurdu. 8 Haziran’da alınan karar gereği de diğer AB ülkeleri, Birleşik Krallık ve diğer ülke vatandaşlarının yaz sonuna kadar ülkeye girmeleri yasak olacak.

Bulgaristan

euronews’in haberine göre, Bulgaristan 1 Haziran tarihinde sınırlarını AB ülkeleri, İngiltere, San Marino, Andorra, Monaco, Vatikan, Sırbistan ve Kuzey Makedonya vatandaşlarına açtı. Bunun yanında sağlık çalışanları, Bulgaristan’da akrabası ya da ailesi olan kişilerle yurt dışarısındaki Bulgaristan vatandaşlarının da ülkeye girişlerinde bir sınırlama bulunmuyor.

Hırvatistan

Hırvatistan sınırlarını Çekya, Macaristan, Avusturya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovenya, Almanya ve Slovakya vatandaşlarına açtı. 11 Mayıs’tan bu yana da AB ülkeleri ve İngiltere vatandaşları Hırvatistan’da konaklama rezervasyonu yapmak koşuluyla bu ülkeye seyahat edebiliyor.

Çekya

Çekya 5 Haziran tarihinde sınırlarını Avusturya ve Almanya’ya açtı. 27 Mayıs’tan bu yana da ülkedeki sınırlar komşu ülkeler Slovakya ve Macaristan’dan gelen turistlere açık. AB ülkelerinden gelenler ticari faaliyetler, akraba ziyareti, üniversite eğitimi gibi nedenlerle ülkeye giriş yapacaksa bu kişilere de seyahat yasağı uygulanmıyor. Bunun yanında ülkeye giriş yapmadan önce koronavirüs testinde negatif sonuç elde ettiğinizi gösteren bir belge gösterme zorunluluğu bulunuyor.

Avusturya

AB Komisyonu yasağına rağmen Avusturya yönetimi Almanya, İsviçre, Lihtenştayn, Slovakya, Slovenya, Macaristan ve Çekya ülkelerine 4 Haziran’dan bu yana sınırlarını açtı. Ülke, İtalya’da ikamet edenlere sınırlarını 16 Haziran tarihinde açacağını duyurdu. Ancak Avusturya hükümeti vatandaşlarına İtalya’da koronavirüsün en çok görüldüğü bölge olan Lombardiya’da gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Avusturya’ya Schengen dışından gelecek turistlere uçuş yasağıysa hala devam ediyor.

Belçika

Belçika’da havadan ve karadan sınırlarını hala kapalı tutuyor. Ülke vatandaşlarının sadece zorunlu durumlarda yurt dışına çıkmasına izin veriliyor. Brüksel yönetimi 15 Haziran tarihinde dış sınırlarını İngiltere, İsviçre, Lihtenştayn, İzlanda ve Norveç’e açacağını açıkladı. Hükümetin 3 Haziran’da yaptığı açıklamada seyahat yasaklarının tamamen kaldırılması için Avrupa Komisyonu’ndan çıkacak net kararın gerekli olduğunu duyurdu. Belçika’da 8 Haziran’da karantina yasakları hafifletilmiş, ancak otel konaklama ile kültür ve gezi amaçlı yapılan ziyaretlerin 1 Temmuz’a kadar yasak dahilinde olacağı açıklanmıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danimarka

EURO 2020’de İsveç elendi, Danimarka yarı finale çıktı

Published

on

By

16. Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Çekya’yı 2-1 yenen Danimarka ve Ukrayna’yı 4-0 mağlup eden İngiltere yarı finale yükseldi. Danimarka, yarı finalde İngiltere ile 7 Temmuz Çarşamba günü karşılaşacak.

İsveç ise Ukrayna’ya 2-1 yenilerek şampiyonaya veda etti.

İtalya ve İspanya yarı finale kaldı

EURO 2020’de dün oynanan karşılaşmalar sonucu İtalya, Belçika’yı 2-1, yenerek yarı finale yükseldi.

İspanya, normal süresi ve uzatma devreleri 1-1 sona eren maçta İsviçre’ye penaltı atışlarıyla 3-1 üstünlük kurarak, yarı finalde İtalya’nın rakibi oldu. İtalya ve İspanya 6 Temmuz’da karşılaşacak.

Continue Reading

Danimarka

Kopenhag, Helsinki, Stockholm pandemi sonrası ‘dünyanın en yaşanılabilir’ şehirleri seçildi

Published

on

By

Foto: iris Vallejo, Pixabay

Dünya genelindeki büyük şehirler arasında yapılan bir araştırmaya göre Danimarka’nın başkenti Kopenhag “dünyada kaliteli bir hayat yaşamak için” en elverişli şehir sıralamasında zirvede yer aldı.

25 şehrin yer aldığı sıralamaya Türkiye’den herhangi bir şehir giremedi.

Monocle adlı medya kuruluşunun her sene yaptığı araştırma Covid-19 salgını sebebiyle sağlıklı veriler elde edilememesi sebebiyle 2020’de askıya alınmıştı.

Monocle’ın yaşam kalitesi en yüksek şehirler listesinde 2021’de Kopenhag’ı İsviçre’nin Zürih, Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve İsveç’in başkenti Stockholm takip etti.

Listede ilk 5’e Avrupa dışarısından sadece Japonya’nın başkenti Tokyo girebildi. İlk 10’a giren diğer şehirler Viyana, Lizbon, Auckland, Taipei ve Sidney oldu.

Soğuk havası, mimarisi ve pahalı hayat standartlarıyla bilinen bir şehir olan Kopenhag bu sonuçla 2007’den beri yapılan listede dördüncü kez zirvede yer aldı.

‘Kopenhag konut projeleri ve temiz çevre konusunda lider’

Bu yılki raporda şehirlerde yapılan daha iyi inşaatlar, ekonomi ve kültürel ortamın nasıl geliştirildiği, önemli cadde ve sokakları koruma adına yapılan çalışmalar, şehrin toplu taşıma sistemlerinin durumu, park ve yeşil alanlarının bakımını sağlamak için devam eden projeler gibi etmenler mercek altına alındı.

Monocle’ın baş editörü Andrew Tuck yaptığı açıklamada “Kopenhag, herkese kaliteli bir yaşam sunabilmek için oldukça tutkulu bir şehir. Daha temiz bir çevre sağlama adına listedeki en iyi şehir ve yıllarca süren kentsel yatırımların meyvelerini topluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin tamamı için tıklayın.

Continue Reading

Danimarka

Danimarka’da koronavirüs kısıtlamaları esnetildi

Published

on

By

Foto: Anna Shvets, Pexels

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede sıkı tedbirler alan Danimarka, vakaların azalması ve koronavirüs aşısının yaygınlaşmasıyla beraber, tedbirler esnetiliyor, hayat normala dönüyor.

Parlamentoda yapılar görüşmeler sonucunda çıkan kararlara göre, Danimarka’da artık koruyucu maske zorunlu olmayacak, alışveriş merkezleri, restoranlar, kafeler açılacak ve kısıtlamalar çok az olacak.

Uygulamaya geçen kararlar şöyle:

 • Restoran, bar ve kafeler gece 00.00’a kadar açık olabilecek.
 • Maske kullanımı artık mecburi değil.
 • Sadece toplu taşıma vasıtalarında ayakta yolculuk yapılırken maske kullanılacak.
 • Korona pasaportu uygulaması adım adım kalkacak.
 • Bazı okullar, dernek faaliyetleri ve kütüphane gibi yerler için korona pasaportu şartı kalkacak.

Temmuz ayında kalkacak uygulamalar şöyle:

 • Koronavirüs testlerinin geçerlilik süresi 72 saatten 96 saate çıkarılacak.
 • Kapalı mekanlarda toplanma sayısı 250 kişiye çıkarılacak.
 • Metrekareye göre kalabalık uygulaması kaldırılacak.
 • Restoran, kafeler ve barlar gece 02.00’ye kadar açık olabilecek.
 • Alkol satışındaki kısıtlamalar kaldırılacak.

Ağustos ayında kalkacak uygulamalar da şöyle:

 • Korona pasaportu, 500’den az seyiricili tiyatrolar, sinemalar, müzeler, lunaparklar gibi yerler için kaldırılacak.
 • Futbol müsabakalarında korona pasaportu zorunlu olmayacak.
 • Korona pasaportunun ekim ayı itibariyle tamamen ortadan kaldırılması planlanıyor.

Continue Reading

Çok Okunanlar

Copyright © İskandinavhaber